İflas eden Mardan Palace Otel’in çalışanlarından eylem!

World Travel Awards 2010’da ‘Dünyanın En Lüks Oteli’ seçilen Mardan Palace Hotel’in iflasının ardından işlerine son verilen çalışanlar otel önünde eylem yaptı.

6 aylık maaşlarını ve kıdem tazminatlarını alamadıklarını belirten işçiler, “‘Otel iflas etti, kapalı diyorlar’ ama bir açıklama yapan yok. 6 ay geçti ama haklarımızı alamadık. Mağduriyetimizin giderilsin” diye konuştu.

2017 yılının son dönemlerinde ekonomik anlamda büyük sıkıntılar yaşayarak sürekli adı hacizlerle anılan ve Halk Bankası’na satılan Mardan Palace’ın işletmecisinin iflasının ardından çalışan yaklaşık bin personelin 19 Aralık 2017 tarihinde işlerine son verilmişti.

Aradan 6 aylık bir dönemin geçmesiyle içeride kalan 6 aylık maaşları ve kıdem tazminatlarının ödenmediğini belirten bir grup işçi otel önünde bir araya gelerek eylem yaptı.

“MAĞDURİYETİMİZ GİDERİLSİN”

Hürriyet’te yer alan habere göre grup adına konuşma yapan 9 yıldır otelde servis müdürü olarak çalışmış olan Ali Kalander, “Gerekli yerlere başvuru yaptık. Fakat sonuç alamadık. Kimse bizimle ilgilenmedi. Yaklaşık bin personel mağdur durumda. Evini, arabasını satan arkadaşlarımızın yanında yemek parasını bulamayanlar bile var. O nedenle devlet büyüklerimizden haklarımızın verilmesi için destek bekliyoruz. Turizmin bel kemiği olan önemli bir oteldi. Bu hizmetlerin karşılığını alamadık. Mağdur durumdayız. Burada 50-60 kişiyiz ama gelemeyenler var. ‘Otel iflas etti, kapalı diyorlar’ ama bir açıklama yapan yok. 6 ay geçti ama haklarımızı alamadık. Mağduriyetimizin giderilsin” ifadelerini kullandı.

16 MİLYON ALACAK

Mardan Palace’ın işlerini yapan özel bir şirketin iflas ettirildiğini ileri süren Avukat Nuray Erten ise işçi alacaklarının ödenmemesinin kolay yolunun bulunduğunu iddia ederek bu alacakların toplamının 16 milyona yakın olduğunu söyledi.

31 MART 2018’DE AÇILIŞI VARDI

Mardan Palace’ın borç batağında olmadığını kaydeden Genel Müdür Selçuk Şentepe, “Bizim için de bahsi geçen konu, tamamen bunun üzerine. Bu borç karşılığında sport otelimizi (Mardan Stadı) teminat olarak göstermiştik. Aslında hacizden satışa çıkan kısım, bizim parçamız olan bir sport otel tesisidir. Mardan Palace Otel, hacizlik değil; hacizlik olan, bize bağlı olan farklı şirket” açıklamasında bulunmuş “Oteli tadilat nedeniyle kapattık; fakat 200’e yakın personel çalışmaya devam ediyor. 2018 yılına birçok şey planladık. Mardan’ı eski ihtişamlı dönemine döndüreceğiz. 31 Mart’ta otelin açılışı olacak” diye konuşmuştu.

Mardan Palace karanlıkta kaldı!