Yemek tutkunları için en iyi destinasyonlar

Y kuşağı seyahat tutkunlarının tatillerinde çektikleri fotoğrafların dörtte biri yemek fotoğraflarından oluşuyor.

Hotels.com™ Lezzetli Seyahatler* raporuna göre yemek tutkunları için dünya üzerindeki en popüler şehirler listesinin ilk sıralarında Paris (%27), Tokyo (%23) ve Roma (%22) yer alıyor.

Bu lezzet şehirleri şerefine Hotels.com, şehrin ünlü yemek malzemelerini kullanarak yemek tutkunlarının favori mekânlarını canlandırmak için yemek sanatçısı Carl Warner ile özel bir çalışma yaptı: Peynirden yapılmış Paris tarzı binalar, makarnadan yapılmış Panteon, deniz yosunundan yapılmış Fuji Dağı. Yani aslında her şehir, ‘yenilebilecek kadar iyi…

Y kuşağının yarısından çoğu (%61), nerede tatil yapacaklarına karar verirken, gidecekleri yerin mutfağının en büyük etken olduğunu kabul ediyor ve onlar için harika barlar ve gece kulüpleri (%15), güzel kumsallar (%45) ve alışveriş merkezleri (%12) pek de iştah açıcı görünmüyor. Genç kuşak tatilde artık plaja gitmekten (%40) ve açık mekânları keşfetmektense (%43); gittikleri yerlerin yerel yemek ve lezzetlerini tatmaya (%54) daha fazla odaklanmış durumda.

Ankete katılanların %76’sının Instagram #üzgünümüzgündeğilim (#sorrynotsorry) paylaşımlarında kendi fotoğraflarındansa (selfie) (%40) yemeklerini anında paylaşmayı tercih ettiği düşünülürse, bugünlerde yemek çekimleri selfie’lerden (özçekim) daha popüler. Araştırma, sosyal medyadaki yemek fotoğraflarında ciddi bir yükseliş olduğunu da ortaya çıkardı. Y kuşağı seyahat tutkunlarının bir haftalık tatillerinde çektikleri ortalama 149 fotoğrafın neredeyse dörtte biri yemek fotoğraflarından oluşuyor.

LEZİZ YEMEKLER VE ŞEHİRLER

Hotels.com araştırması, Y kuşağının sosyal medyada en çok paylaştığı yemeğin pizza (%39) olduğunu bunu da donut ve freakshake (%24) gibi cazip tatlılar ve biftek/et (%23) yemeklerinin takip ettiğini ortaya çıkardı.

Lezzetli Seyahatleri oluşturan ‘leziz yemekler ve şehirler’ konsepti kapsamına ünlü yemek sanatçısı Carl Warner da ‘Zirvedeki gurme destinasyonları’ hayata taşıyan benzersiz bir sanat eseri koleksiyonu yarattı. HD olarak fotoğraflanan her şehrin manzarası, her bir şehre ait ünlü lezzetlerle yeniden yaratıldı. Paris’in pazarları ve Eyfel Kulesi çikolata ve rokfor ile yeniden inşa edildi. Roma’nın Panteonu ve parke taşlı arka sokakları makarna, jambon ve parmesan ile canlandırıldı. Uzakdoğu’nun gözde şehri Tokyo için ise Warner, maki roll, zencefil ve shiitake mantarları ile Fuji Dağı’na bakan, sakin bir zen bahçesi ve çay seremonisi hazırladı. Nasıl yapıldıklarını izlemek isterseniz: #LezzetliSeyahat

Yemek sanatçısı ve fotoğrafçı Carl Warner

YEMEK SANATÇISI VE FOTOĞRAFÇI CARL WARNER

Yemek sanatçısı ve fotoğrafçı Carl Warner, projeyle ilgili olarak ise şunları söyledi: “Hotels.com, bana bu fikir ile geldiğinde bu projenin tam da benim bezelye taşlı, rokfor sokaklarıma göre olduğunu düşündüm. Bu son derece popüler gurme destinasyonların görüntülerine ve manzaralarına heyecan verici ve modern bir şekilde hayat vermek, benim için harika bir fırsattı. Umarım bu görüntüler, insanların aklını başından almakla kalmayıp aynı zamanda internete girip rezervasyon yaparak sadece ‘görerek gezmelerini’ değil ‘tadarak gezmelerini’ de sağlayacak.”

#LezzetliSeyahat (#TastyTravels)

Lezzetli Seyahatler araştırması, aynı zamanda konunun artık neredeyse bir ev depozitosuna mal olan beş yıldızlı yemek deneyiminden ibaret olmadığını da gözler önüne serdi. Araştırma Y kuşağının Michelin yıldızlı restoranlardansa (%13) kitap veya dergilerde bahsi bile geçmeyen yerel mekânları (%15) bulmayı tercih ettiğini de ortaya çıkardı. Aslına bakılırsa yemek deneyimi, Y kuşağının seyahat listesinde o kadar öncelikli bir sırada ki; seyahat severlerin %45’i tatil ve seyahat anılarında en öne çıkan konunun yemek deneyimleri olduğunu söylüyor. Bunu, seyahat arkadaşlarıyla zaman geçirmek (%20) ve heyecan dolu bir adrenalin aktivitesi (%21) izliyor. #LezzetliSeyahat (#TastyTravels)

Hotels.com markası Başkanı Johan Svanstrom ise şu açıklamaları yaptı: “Hotels.com olarak #LezzetliSeyahat (#TastyTravels) olarak etiketlendirdiğimiz, Y kuşağı gezginleri arasındaki bu sevgi; yemeğin dünyadaki en bağlayıcı ve cazip değerlerden biri olduğu gerçeğinden doğuyor. Artık deneyimler zenginliğin yeni tanımı. Seyahat sırasında her zaman denenecek yeni bir şeylerin olduğunu hatırlatan yemek ise, gezginlere yaşamın en keyifli deneyimlerini yaşatıyor. Bu nedenle de genç gezginlerin tatillerini ne yedikleri, nasıl yedikleri ve paylaşımlarının ne kadar iyi olacağı gibi başlıklarla tanımlamaları oldukça anlaşılır bir durum.”

Lezzetli Seyahatler araştırması, Mart 2018 tarihinde One Poll tarafından 29 ülkeden 9.000 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir.

• Lezzetin zirvesinde: Hotels.com’un yeni Lezzetli Seyahatler araştırmasına göre yemek tutkunları için en ideal şehirler listesinin zirvesinde Paris, Tokyo ve Roma yer alıyor

• Turistik yerler yerine ‘lezzet’: Y kuşağı gezginlerin üçte ikisinden fazlası (%61), tatil yapacakları noktaları ‘ne görüp ne yapacaklarına’ göre değil; ‘ne yiyeceklerine’ göre seçiyor

• Anılarla doymak: Tüm dünyada genç seyahat tutkunlarının neredeyse yarısı (%45), en unutulmaz anların tatildeki güzel yemek deneyimleri olduğunu söylüyor

• Yenilebilecek kadar iyi görüntüler: Hotels.com, yemek tutkunları için en iyi destinasyonların ağız sulandıran görüntülerini oluşturmak için ünlü yemek sanatçısı Carl Warner ile özel bir işbirliği yaptı.