“Ben olsam TÜRSAB binasını satmak değil, bir bina daha kazandırırdım”

OTSAD Genel Başkanı Hüseyin Kırk,
OTSAD Genel Başkanı Hüseyin Kırk

23. Dönem TÜRSAB Başkan Adayı ve OTSAD Başkanı Hüseyin Kırk, seyahat acentaları olarak TÜRSAB Merkez binasının satılmasına asla izin vermeyeceklerini belirterek, “Bu olay Başaran Ulusoy yönetiminin yüz karasıdır! Eğer Firuz Bağlıkaya yönetimi satarsa, bu da onlar açısından ikinci bir yüz karası olacaktır” dedi.

Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği (OTSAD) Başkanı ve 23. Dönem TÜRSAB Başkan Adayı Hüseyin Kırk, TÜRSAB merkez binasının icradan satılmasını kesinlikle istemediklerini belirterek, “550 milyon TL’yi kim yediyse, o borcu da o ödesin. Biz ibra olmayan Başaran Ulusoy ve yönetimindeki arkadaşlarının yargılanmasını istiyoruz. Bu olay Başaran Ulusoy yönetiminin bir yüz karasıdır! Eğer bu yönetim satarsa, o da ikinci bir yüz karası olacaktır” dedi.

“Biz bu borcu ödeyecek formülü buluruz. Çağırın bizi, hep beraber ele ele verip bu sorunu çözelim. Tabi eğer samimi iseniz, değilseniz erken genel kurula gidelim. Yetkiyi bize verin, biz TÜRSAB’a ikinci binayı kazandıralım. TÜRSAB gibi bir kurumun 550 milyon TL borç için merkez binasının satılması çok büyük bir basiretsizlik ve becerisizliķ” diyen Hüseyin Kırık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Oteller, havayolu şirketleri ve sektörün diğer bileşenleri, TÜRSAB üyesi seyahat acentalarının ellerine bakmaktadır. Bu ülkeye turist getiren güzide birlik üyelerinin hizmet aldıkları binaları icra yoluyla satışa çıkıyor ise, o ülkenin turizm onurunu satmış olursunuz.

Turizm, ülke ekonomimizim cari açığının yüzde 40 gibi önemli bir bölümünü tek başına kapatıyor iken turizm sektörünün en önemli birliğinin bu duruma düşürülmesi çok üzüntü vericidir.

Sayın Devlet Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, ‘Turizmde yeni rekorlar kıracağız’ diyor. Bunu kiminle yapacaksınız? Elbette ki seyahat acentalarıyla… Mantıklı bir dosya ile külliyeye gidilirse TÜRSAB’a sahip çıkacağından hiç şüphem yok.

Kültür ve Turizm Bakanılığımız da sürece mudahil olarak seyahat acentalarının evinin satılmasına izin vermeyecektir. Bir yılda borçlar yapılandırılır ve 4 yılda rahatlıkla ödenir. Hiçbir acenta TÜRSAB’ın kibrit çöpünün dahi satılmasına razı değil.

Acentalar olarak gerekirse külliyenin önünde çadır açarız, Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşürüz. TÜRSAB merkez binasını asla sattırmayız”.

‘TÜRSAB merkez binası icradan satışa çıkıyor’ haberine sert tepki!