ACE of M.I.C.E. bu kez çok farklı olacak!

Turizm Medya Grubu ve TETKİD Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Ataman.

Last Updated on 10 Ekim 2018 by Göksal Serdar

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan sıkıntılardan dolayı zor bir dönemden geçen Türk MICE sektörü, yenilenen yüzüyle 20-22 Şubat 2019 tarihlerinde altıncısı düzenlenecek olan ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines ile yeniden atağa kalkmaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise en büyük üçüncü kongre, toplantı ve etkinlik fuarı olan ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines’ın altıncısı “Connecting Dots” mottosuyla 20-22 Şubat 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi-ICC’de gerçekleştirilecek. “Bu yıl yenilenen yüzümüzle sektörün geleceğine yön vereceğiz” diyen Turizm Medya Grubu ve TETKİD Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Ataman, Türkiye MICE sektörünün durumu, dünyada bu alanda yaşanan gelişmeler ve ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines buluşmasına ilişkin sorularımızı yanıtladı:

Türkiye’de M.I.C.E sektörünün gelişimi konusunda bugün gördüğünüz tablo nedir?

Türkiye MICE sektörü, geçtiğimiz yıllarda yaşanan sıkıntılardan dolayı şu an geçmişteki gücüne sahip değil. Ancak, son dönemde atılan adımlar ve olumlu gelişmeler bizleri geleceğe dair umutlandırıyor. Sektör olarak, daha da güçlenerek doğru adımlar atmaya çalışıyoruz. Turizm Medya Grubu olarak, MICE sektörünü bir araya getiriyoruz. Biz ve bu sektörün tüm paydaşlarının, birlikte hareket etmesi ve kenetlenmesi gerekiyor. Birbirimize bu zor dönemlerden çıkmaya çalışırken destek olmalıyız. İstanbul ve Türkiye, dünya çapında destinasyonlar ve potansiyellerini defalarca kanıtladılar. Uluslararası seviyede, destinasyonlarımızın ve sektörümüzün hak ettiği değeri göreceğine olan inancım tam. Bundan birkaç yıl önce, İstanbul, sıralamalarda ilk 10’da yer alıyordu. Önümüzdeki yıllarda, İstanbul’un sıralamalara daha da yükselerek gireceğinden eminim. Sektör liderleri olarak, elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Uluslararası alanda ülkemizin tanıtımını doğru şekilde gerçekleştirmemiz gerekiyor. Birlikte hareket edersek, uzun vadede hak ettiğimiz noktaya geleceğimizden eminim.

Dünyada bu alanda ne gibi gelişmeler gözlemliyorsunuz?

Global MICE sektörünün trendlerini ve gelişmelerini yakından takip ediyorum. Dünyada şu anda etkinlik teknolojisi, e-spor, deneyimsel tasarım ve deneyimsel pazarlama alanları gelişim gösteriyor. Biz de tam olarak bu sebeplerden dolayı, 2019 yılında gerçekleştireceğimiz ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines kapsamındaki oturum başlıklarımızı bu alanlara odakladık. Dünyanın en büyük MICE medyalarıyla ve endüstri devleriyle partnerlik yapıyoruz. Bu da bizim tüm trendleri ve gelişmeleri yakından takip etmemize olanak sağlıyor. Dünyanın en ünlü markalarının yöneticilerini ve alanında uzman konuşmacıları, Türkiye MICE sektörünün profesyonelleri trendleri yakalayabilsin ve sektörün değişimine doğru şekilde hazırlanabilsin diye fuarımıza getiriyoruz. Global anlamda, MICE sektörünün değeri ve hacmi her yıl büyüyor diyebilirim. Etkinlik sektörü, tüm diğer sektörlere ve tüm markalara dokunduğu ve dünyadaki reklam anlayışı yavaş yavaş değişmeye başladığı için hacmini hızla büyütüyor. Özellikle, deneyimsel pazarlama alanının gelişimi, küçük ve büyük çaplı etkinliklerin markalar için önemini arttırdı. Önümüzdeki yıllarda, daha da büyüyüp gelişeceğinden eminim.

Bize Ace of M.I.C.E fuarı ve ödül töreninden bahseder misiniz? Hedefleriniz ve katılım kriterleriniz nelerdir, süreçler nasıl ilerliyor?

Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise en büyük üçüncü kongre, toplantı ve etkinlik fuarı olan ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines’ın altıncısını “Connecting Dots” mottosuyla 20-22 Şubat 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi-ICC’de gerçekleştiriyoruz. Dünyanın dört bir yanından gelen MICE profesyonellerini ve MICE sektörünü bu yıl altıncı kez bir araya getiriyoruz. Türkiye MICE sektörünün uluslararası alandaki gelişimi ve pazar payının büyümesi adına şimdiye kadar birçok atılım gerçekleştirdik. Bu yıl yenilenen yüzümüzle sektörün geleceğine yön vereceğiz. Türkiye’nin en kapsamlı B2B etkinliği olan fuarımız, her yıl dünyanın dört bir yanından gelen MICE sektörünün lider firmalarını; kurumsal şirketler, dernekler ve MICE profesyonellerinden oluşan yerli ve yabancı satın alıcılar ile buluşturuyor. Ayrıca, isim sponsorumuz Turkish Airlines ile beraber yürüttüğümüz “Uluslararası Hosted Buyer Programı” için farklı ülkelerden gelecek 200 yabancı misafirimiz, 6. ACE of M.I.C.E. kapsamında katılımcı firmalarla B2B görüşmeler gerçekleştirecek. Etkili bir program düzeni çerçevesinde oluşturduğumuz online sistem üzerinden HB’ler ve fuar katılımcıları karşılıklı olarak randevu alabiliyor ve kendi isteklerine göre takvimlerini oluşturabiliyorlar. Her yıl 1000’den fazla profesyonel başvuru alan Hosted Buyer programı sürecinde detaylı bir filtreleme ve eleme süreci gerçekleştiriliyor ve süreç sonunda 200 dünyaca tanınan yabancı firma fuarda ağırlanmaya hak kazanıyor.

MICE sektörünün Oscar ödülleri olarak bilinen ACE of M.I.C.E. Awards Kongre, Toplantı ve Etkinlik Ödülleri’ni 3 Nisan 2019 tarihinde “Connecting Dots” mottosuyla Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştireceğiz. Sektörün tüm paydaşlarını bir araya getiren, her yıl “en iyileri” belirleyen ve sektördeki firmalara prestij kazandıran bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. İlk günden beri amacımız, etkinlik endüstrisinin sürdürülebilir büyümesine yön vermek ve sektör paydaşlarında daha mükemmele ulaşma arzusunu yaratmak. Türkiye’nin ilk ve tek ödül gecesi olarak, sektörümüzün bilinirliğini arttırıyor ve sektör profesyonellerinin tamamını bir araya getiriyoruz. ACE of M.I.C.E. Awards Kongre, Toplantı ve Etkinlik Ödülleri; Etkinlikler ve Etkinlik/Toplantı Yönetim Firmaları ödülü olmak üzere 2 ana başlık ve 20 ayrı dalda değerlendiriyoruz. 19 Kasım’a kadar 2018 yılı boyunca gerçekleşmiş işlerin başvurularını kabul ediyoruz. İlk aşamada B2B sistemi üzerinden gerçekleşen başvurular, daha sonra Türkiye’nin en iyi markalarının üst düzey yöneticileri ve sektör profesyonellerinden oluşan 70 kişilik jüri heyeti tarafından online olarak oylanıyor. Gerçekleşen ilk elemeler sonrasında, her dalda belirlenen 3 aday, noter huzurunda jüri heyetine sunumlarını gerçekleştiriyor. Yapılan sunumlar ve oylamalar sonrasında belirlenen kazananlar, ACE of M.I.C.E. Awards’un görkemli töreninde kırmızı halı seremonisi, kokteyl-prolonge ve büyüleyici sahne şovları eşliğinde açıklanıyor. Daha fazla bilgi ve ödül başvurusu yapmak için miceodulleri.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Önceki etkinliklerden nasıl sonuçlar aldınız, etkinlikler katılımcılara ne gibi faydalar sağladı?

6 yıldır sağlam adımlarla büyüyen ve Türkiye MICE sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren fuar, endüstrinin merkezinde bulunuyor ve sektörün tüm oyuncuları tarafından birleştirici bir unsur olarak kabul ediliyor. ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines, yıllardır, sektörün tüm paydaşlarına geleceği birlikte şekillendirmek ve sahiplenmek için çok büyük bir fırsat sunuyor. 2018 yılında, fuarımıza 220 ulusal ve uluslararası firma stant alarak katıldı. 41 ülkeden 200 uluslararası ve 417 yerel Hosted Buyer (davetli satın alıcı) katılımcı firmalarla 3896 B2B görüşme gerçekleştirdi. Fuarımız kapsamında yer alan konferans programında ise 29 yerli ve yabancı konuşmacı 19 oturumda sunumlarını gerçekleştirdi. ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines; yürüttüğü milyonlarca lira değerindeki global iletişim kampanyası ile Türkiye MICE sektörünün bilinirliği ve algısının global anlamda arttırılmasını, 3 gün boyunca devam eden profesyonel hosted buyer programıyla yeni müşteri ve pazarların kazanılmasını, fuar kapsamında gerçekleştirilen “AMEzing” parti ile sektörün kendi içindeki birlik beraberliğinin ve motivasyonunun sağlanmasını ve düzenlenen oturumlar ile sektörün kalite çıtasının yükseltilmesini sağlarken, her yıl kendini daha da geliştirerek sektörün geleceğine yön veriyor.

Bu yıl altıncısını düzenleyeceğiniz Ace of M.I.C.E’ın bir fuardan çok daha fazlası olduğunu belirtiyorsunuz. Bu yıl bizi neler bekliyor?

Fuar kapsamında birçok farklı etkinlik gerçekleştiriyoruz. Açılış seremonisi, gala yemeği, boğaz turu ve tüm sektörün her yıl dört gözle beklediği artık bir marka haline gelmiş olan AMEzing Parti. Fuarımızın resmi açılış seremonisine; protokol, fuar katılımcıları, hosted buyer’lar, basın mensupları, iş, sanat ve cemiyet hayatından simalar katılıyor. Performans şovlarıyla başlayacak olan seremoni, protokol konuşmacılarının fuarı takdimleriyle devam ediyor. İlk defa 2018 senesinde 5. ACE of M.I.C.E. Exhibiton by Turkish Airlines kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı sponsorluğunda düzenlenen gala yemeğinde, zengin bir menünün yanı sıra ilgi çekici sahne şovları da yer alıyor. Hosted buyer ve katılımcıları aynı masa etrafında bir araya getirerek keyifli bir ortam sağlayan yemekte, fuar boyunca oluşturulan network’ün devamlılığı sağlanıyor. Uluslararası Hosted Buyer’ların katılımıyla gerçekleştirdiğimiz boğaz turunda profesyonel rehberler eşliğinde, katılımcılara İstanbul’u tanıtıyor ve boğazın muhteşem atmosferini deneyimleme fırsatı yaratıyoruz. Fuarın ikinci günü olan 21 Şubat 2019 tarihindeyse, 41 ülkeden 1000’den fazla MICE profesyoneli muhteşem bir parti eşliğinde bir araya geliyor. Artık bir marka haline gelmiş olan AMEzing Parti’yi her yıl ayrı bir konseptte düzenleniyoruz. Ulusal ve uluslararası hosted buyerlar, katılımcı firmalar, konuşmacılar, uluslararası MICE dernek başkanları, basın mensupları, sanat, iş, cemiyet hayatı ve spor camiasından çok özel isimlerin davetli olduğu partide, video mapping şov, müzik grupları, DJ ve sürprizlerle dolu dans performansları eşliğinde davetlilere unutulmaz bir gece yaşatılıyor.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

6. ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines olarak, Türkiye’nin uluslararası görünürlüğünü attırmak adına uluslararası, yerel turizm ve MICE turizmi odaklı medya kuruluşlarıyla çalışıyoruz. Fuarımızı ve Türkiye MICE pazarını en geniş kitlelere ulaştıracak kurumlarla partnerlik ilişkileri geliştiriyoruz. Uluslararası MICE endüstrisi birlikleri, aynı sistemle çalışan çeşitli ülkelerdeki MICE profesyonellerini bir araya getiren birlikler ve büyük MICE organizasyonlarıyla partnerlik ilişkisi geliştirip Uluslararası Hosted Buyer programının tanıtımı, fuarın promosyonu ve data paylaşımı gibi konular kapsamında ortak çalışma yürütüyoruz. Bugüne kadar aralarında Rusya, Ukrayna, Çin, Kore, Kenya, İngiltere, ABD, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Letonya, Almanya, İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkeler dahil olmak üzere 31 medya ve 18 endüstri partneriyle anlaşma sağladık ve her yıl çıtayı bir adım yükseğe taşıyoruz. Türkiye MICE sektörünün tüm paydaşlarından destek bekliyoruz. Bu fuar bizim değil, Türkiye MICE sektörünün fuarı. Bu bilinçle kenetlenip, hep beraber hareket edersek zirveye ulaşacağımızı düşünüyorum.