Sabiha Gökçen Havalimanı yolcu sayısında rekor artış

İSTANBUL SABİHA GÖKÇEN ULUSLARARASI HAVALİMANI /

Last Updated on 10 Ekim 2018 by Turizm Günlüğü

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, bu yılın ilk 9 ayında yolcu sayısını geçen yıla göre yüzde 11 oranında artırarak, toplam 25.9 milyon kişiye ev sahipliği yaptı.

Bu yılın ilk 9 ayında dış hat yolcu sayısı geçen yıla göre yüzde 12 artışla yaklaşık 8.7 milyon olurken, iç hat yolcu sayısı da yüzde 10 oranında artarak yaklaşık 17.2 milyon oldu. Aynı dönemde havalimanından iniş ve kalkış yapan uçak sayısı ise yüzde 7 oranında artarak, 168 bin 360 olarak gerçekleşti.

Yolcu sayısı açısından Türkiye’nin en büyük ikinci, Avrupa’nın ise en büyük 13’üncü havalimanı konumunda olan Sabiha Gökçen’i sadece Eylül ayında ise toplam 3 milyon 66 bin 403 kişi kullandı. Eylül ayında yolcu artışı geçen yıla göre yüzde 4 oldu. Bu artış yine sadece Eylül ayında dış hat yolcularında yüzde 7, iç hat yolcularında ise yüzde 3 olarak gerçekleşti.

“BU İVMEYİ YIL SONUNA KADAR KORUYACAĞIZ”

İlk 9 aylık yolcu rakamları hakkında açıklamalar yapan Sabiha Gökçen Havalimanı işletmecisi İSG’nin CEO’su Ersel Göral, “2018 yılına girerken hedefimiz bu yılı çift haneli büyüme rakamı ile tamamlamaktı. Yılın ilk 3 çeyrek rakamlarına baktığımız zaman bu hedefimize ulaşmış olduğumuzu görüyoruz. Bizi mutlu eden bir başka gelişme de dış hat yolcu sayımızda ilk 9 ayda elde ettiğimiz yüzde 12’lik büyüme. Yoğun yaz sezonunu başarıyla geride bıraktık. Amacımız bu ivmeyi yılın geri kalan bölümünde de korumak ve 2018 yılı hedeflerimize ulaşmak” dedi.