İşte Türkiye-Rusya turizmini olumsuz etkileyen uçak krizinin görüntüleri

2015 yılında Rusya ile Türkiye arasında yaşanan ve turizm sektörünü oldukça olumsuz etkileyen o uçak krizinin enkaz görüntüleri ilk defa yayınlandı.

Bir dönem boyunca hem siyasi hem de turizmde önemli bir sorun yaratan uçak krizine ilişkin görüntüler Rusya Soruşturma Komitesi’nin resmi web sayfasında ve sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.

BİR RUS PİLOT ÖLDÜ!

Rusya’nın Türkiye’ye bir sezon boyunca turizm ambargosu uygulamasına neden olan olay; 2015 yılında Su-24M tipi uçağın, Suriye-Türkiye sınırında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sınır ihlali gerçekleştirdiği gerekçesiyle F-16 uçakları tarafından vurularak düşürülmesiyle gerçekleşmişti. Olayda bir Rus pilot ölmüş, diğeri ise yaralı kurtarılmıştı.

YAPTIRIMLARIN İLK SİNYALİ PUTİN’DEN GELMİŞTİ: SIRTIMIZDAN BIÇAKLANDIK!

Rus uçağının düşürülmesinin iki ülke arasındaki ilişkilerde ciddi sonuçlar doğuracağını belirten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, o dönemde ilk kez Türkiye’nin “teröristleri desteklediğini ve IŞİD’in petrol ticaretinde rol oynadığını” söyleyerek “Sırtımızdan bıçaklandık” demişti.

TÜRKİYE’YE TURİZM ADIM ADIM DURDURULMUŞTU

Ardından Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus vatandaşlarına Türkiye’ye gitmemelerini tavsiye etmiş Rus turizm şirketi Natali Tours da Türkiye’ye olan turlarını iptal ettiğini açıklayan ilk şirket olmuştu. Bunun yanı sıra Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rus vatandaşlarına Türkiye’ye gitmeyin uyarısında bulunarak, halihazırda Türkiye’de olan vatandaşları için geri dönün çağrısı yapmıştı.

Türkiye’ye turizmin durdurulması ve bazı uçak seferlerinin iptali, vizesiz seyahat uygulamasının kaldırılması; iki ülke arasında tansiyonların yükselmesine neden olan bu krizin Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısını olumsuz etkileyen en önemli yaptırımlarıydı.

İşte bu gelişmelerin ardından Rusya Soruşturma Komitesi, vurularak düşürülen Su-24M tipi uçağın ve kurtama helikopterinin enkaz görüntülerini yayınladı.

Rusya ile vize rejiminde ilerleme yakın!