Türkiye’de yabancı turist sefa sürerken, yerli turist cefa çekiyor!

komşunu da al gel

Son Güncelleme Tarihi

Son dönemde döviz kurlarında yaşanan yükselmeler Türkiye’yi ucuz tatil cenneti haline getirdi. Yabancı turist talebinin artması konaklama fiyatlarının yükselmesini sağlayarak yerli turisti eve mahkum etti.

2019 yılı turizm sezonunda artması beklenen fiyatlar karşısında her yıl olanağı bulunmayan 100 bin aileye 5 bin TL yurt içi turizm desteği verilmesi yönünde öneride bulunan CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Yurt dışında asgari ücretle geçinen, Türkiye’de geldiği otelden dışarı çıkmayıp orada yeyip içen, esnafa en ufak bir katkısı bulunmayan turist profili cennet kıyılarımızın tadını çıkarırken; bizim işçimiz, emeklimiz, asgari ücretlimiz tatilin ancak hayalini kuruyor” dedi.

istanbulgercegi.com’da yer alan habere göre artan yabancı turist talebi nedeniyle, yerli vatandaşların daha yüksek fiyatlarla tatil yapacağını dile getiren Budak, Kültür ve Turizm Bakanlığına tedbir çağrısı yaparak ve Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a  şu soruları yöneltti:

“Otellerde 2019 sezonu için yerli turistlere ayrılan payın azaltıldığı, Ege otellerinde yüzde 35, Akdeniz otellerinde ise yüzde 45’e varan zamların, sezon yaklaştıkça yüzde 60’lara hatta yüzde 100’lere ulaşacağı ifade edilmektedir.

VATANDAŞ TATİLİN HAYALİNİ KURUYOR!

Kurdaki artış nedeniyle yabancı turistler için Türkiye tam bir cennet. Ucuz yabancı turistin rağbet gösterdiği ülkelerden biriyiz. Yurt dışında asgari ücretle geçinen, Türkiye’de geldiği otelden dışarı çıkmayıp orada yeyip içen, esnafa en ufak bir katkısı bulunmayan turist profili cennet kıyılarımızın tadını çıkarırken; bizim işçimiz, emeklimiz, asgari ücretlimiz tatilin ancak hayalini kuruyor. Kredi kartlarına getirilen taksit miktarlarındaki artış da bu durumu kurtarmıyor. Tatil yapmak bizim emeklimizin, asgari ücretle çalışan vatandaşlarımızın hakkı değil midir?

SOSYAL DEVLET OLMANIN GEREĞİ…

Biz CHP olarak her yıl olanağı bulunmayan 100 bin aileye 5 bin TL yurt içi turizm desteği verilmesini öneriyoruz. Bu önerimizi seçim bildirgemizde de belirtmiştik. İmkanı olmayan vatandaşlarımıza verilecek böyle bir destek, sosyal devlet olmanın da bir gereğidir.

BAKAN ERSOY’A SORULAR

  • 2019 turizm sezonunda yüzde 100’leri bile bulacağı belirtilen fiyat artışlarından etkilenecek yerli turistlerin mağdur olmamaları için önlem alınmış mıdır? Alındıysa hangi tedbirler öngörülmektedir?
  • Bakanlığınız tarafından turizm sektöründe etkin rol oynayan paydaşlarla beraber iç turizmi destekleyecek bir acil eylem planı devreye konulacak mıdır? Bu konuda görüşmeler yapılmış mıdır? Yapıldıysa hangi aşamadadır?
  • Orta ve alt gelir grubuna hitap eden sosyal turizm uygulamalarının geliştirilmesi amacıyla Bakanlığınız tarafından hangi çalışmalar sürdürülmektedir?
  • Geçtiğimiz yıl Kasım ayında gerçekleştirilen 3. Turizm Şurasında iç turizmle ilgili alınan kararlar çerçevesinde iç turizmi canlandırmaya dönük hangi politikalar uygulamaya konulmuştur?”

CHP’li Budak’tan ihalesiz duyurusuz turizm tahsislerine sert tepki!