Rusların yılbaşı tatilinde Türkiye talebi ikiye katlandı

Yeni yıl tatili için Rus tur operatörlerinin taleplerde artış yaşadığını belirten Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), geçen seneye göre iki kat artış olduğunu açıkladı.

ATOR’dan yapılan açıklamaya göre 2018 yaz tatili tercihlerini Türkiye’den yana kullanan Rus turistlerin yılbaşı tatilinde de bir numaralı tercihi yine Türkiye olacak gibi duruyor.

gazetem.ru’da yer alan habere göre Türkiye turları için rezervasyonların beş ay önceden başladığını açıklayan ATOR, Rus tur operatörlerinin yeni yıl tatilinde Türkiye’de tatil talebine artış gözlemlediklerini, bazı operatörlerin geçen seneye göre iki kat artış yaşadıklarını açıkladıklarını ifade etti.

Türkiye’de daha çok 4 yıldızlı ve herşey dahil beş yıldızlı otelleri tercih eden Rus turistlerin en çok tercih ettiği destinasyonlar arasında Belek, Side, Antalya ve Alanya yer alıyor.

Türkiye’ye iki kişilik bir haftalık yeni yıl turlarının fiyatının gidiş geliş uçak bileti, sağlık sigortası ve her şey dahil otel dahil 42-49 bin olduğunu açıklayan ATOR, Rus turistlerin Türkiye’ye seyahatlerinin ortalama uzunluğunun ise 3-11 gün aralığında olduğunu söyledi.

ARAŞTIRMA VERİLERİ VE 2019 ÖNGÖRÜLERİ NEYDİ?

ATOR verilerine göre, 2018’in ilk 9 ayında Rusya’dan Türkiye’ye 5.12 milyon turist geldi. Bu sayı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 24.2, geçen yılki toplam Rus turist sayısına göre ise yüzde 8.9 fazla olarak kayıtlara geçmişti.

Geçtiğimiz ay Türkiye-Rusya turizmi ile ilgili 2019 öngörülerini paylaşan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir, 2019 yılının Türkiye-Rusya Turizm Yılı olması ile birlikte ülkemize gelecek Rus turist sayısının 7 milyonu bulmasını öngördüklerini söylemişti.