Turizmde Türkiye’nin ilk veri merkezi kuruluyor

Son Güncelleme Tarihi

Türk turizminde yeni tanıtım stratejisi kapsamında harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü, Türkiye’de ilk kez turizmle ilgili “veri merkezi” oluşturulacağını duyurdu.

2019’da hayata geçirilmesi hedeflenen uygulama sayesinde “Türkiye Markası”nı oluşturmayı planlayan Bakanlık, “veri merkezi” ile hali hazırda farklı kurum ve kuruluşlarda bulunan turizm istatistiklerinin tek elde toplanarak, turizmle ilgili bilgilerin sağlıklı bir zemine kavuşturulmasını amaçlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un turizmde klasikleşmiş tanıtım faaliyetleri ve çalışmaları topyekun değiştirme hedefiyle göreve gelmesinin ardından sektör için dönüşümün kapıları aralanıyor. Yeni yılda kurulması planlanan veri merkezinde kamu kurum ve kuruluşları ile turizm sektöründen gelen tüm veriler yer alacak. Söz konusu verilerin tekilleştirilmesi çalışmalarının 2-2,5 aylık bir sürede tamamlanması öngörülüyor.

KLASİK VERİLERİN YANINDA DAHA DETAYLI BİLGİLER YER ALACAK

Sınır giriş-çıkış istatistiklerinin yer aldığı klasik verilerin yanı sıra geceleme sayılarından, turizm gelirlerine kadar uzanan geniş bir yelpazede istatistik bilgilerine yer verilecek olan merkezde yabancı turistlerin Türkiye’ye kaçıncı kez geldiği, hangi ülkeden ziyaretçilerin Türkiye’yi tercih ettiği veya etmediği, Türkiye’ye ilk defa gelenler gibi turist profillerini yansıtan detaylarda olacak.

TURİST PROFİLLERİ İLE BİREYSEL TANITIM HAMLESİ

Veri merkeziyle Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turistlerin ülkelerine ve özelliklerine göre niteliklerinin, Türkiye hakkındaki algılarının net olarak fotoğrafı çekilebilecek. Bu veriler, “bireysel tanıtım” hamlelerinin temelini de oluşturacak. Veri merkezi böylelikle ülkelere yönelik turizm planları oluşturulurken, turistlerin nitelikleri de dikkate alınarak, daha sağlıklı ve kapsamlı yol haritalarının temelini atacak.

2019’DA YENİ BİR ‘DİJİTAL PORTAL’ GELİYOR

Bakanlık, ayrıca 2019’da Türkiye’nin tanıtımıyla ilgili dijital dünyada yürütülen faaliyetlerin her yönüyle yansıtılacağı, yeni bir portalı da hayata geçirmeyi planlıyor. Bu noktada gereken tüm ihtiyaçları saptayan Bakanlık, dünyaca tanınan, uluslararası bir firmayla portalın kurulması için çalışma başlattı. Portal, web, sosyal medya ve cep telefonlarından erişebilecek “mobil” uygulama olarak bütünleşik bir şekilde hizmet verecek.

Turizm Bakanı Ersoy’dan sektör için radikal öneriler