Turizm Bakanı Ersoy’dan sektör için radikal öneriler

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

Türkiye’de turizmde klasikleşmiş çalışmaların ötesinde bir dizi yeni projelerle sektöre Kültür ve Turizm Bakanı olarak adım atan Mehmet Nuri Ersoy; kur sorununa tek tip önerisinden turizm eğitimine, gastronomiden fon bütçesine, turizm tanıtımlarından elde edilen gelire, imar barışından alan başkanlığı sitemine kadar Türkiye’nin artık bir başarı hikayesi yazması gerektiğini belirtti.

Hürriyet’ten Umut Erdem’in haberine göre Hürriyet Ankara Bürosu’nun konuğu olan Mehmet Nuri Ersoy, “Sıkıntılarımızdan biri de kur. 2019 itibariyle kontratlar ağırlıklı Euro’yla yapılıyor. Bu oturacak. Bari kurda tek tipe gelelim. Müfredatlarda değişikliğe gidiyoruz. Turizm artık gastronomi ağırlıklı. Gastronomi belgeli işletmeleri arttırıp onları tanıtımın parçası haline getireceğiz. 2023 sonuna kadar kişi başı turizm gelirlerimizi yüzde 50 arttırmayı planlıyoruz. Bizim otelcilerden fon için düşündüğümüz yüzde 1’lik katkı için ‘çok’ diyen arkadaşlar yüzde 1 tanıtım bile yapmıyorlar. Alan başkanlığı sisteminde Kapadokya’nın ardından başka bölgeler gelecek. Dubai’de turizm açısından çöl dışında hiçbir şey yok. Adam Allah’ın çölünü satmış bitirmiş, yetmemiş önündeki denizi doldurmuş, denizi de satmış. Bir başarı hikâyesi arıyorsanız budur” dedi.

İşte Bakan Ersoy’un yaptığı açıklamalardan en dikkat çeken başlıklar:

“LİG ATLAYACAKSAK KURALINA GÖRE OYNAYACAĞIZ”

Sıkıntılarımızdan biri de kur. 2019 itibariyle kontratlar ağırlıklı Euro’yla yapılıyor. Bu oturacak. Bari kurda tek tipe gelelim. Türklere TL vereceğiz, yurt dışında tek kur olması lazım. Nitelikli turistin kuralı var. Lig atlayacaksak kuralına göre oynayacağız. Sahip olduğumuz kaynaklarla elde ettiğimiz gelirler negatif anlamda aleyhimize. Bu iş insan kaynaklarında başlıyor. Milli Eğitim Bakanımız ile çalıştık. Hemen Turizm Meslek Liselerini kolej statüsüne getirme kararı aldık. Müfredatlarda değişikliğe gidiyoruz. Turizm artık gastronomi ağırlıklı, biz geç fark ettik. Gastronomi gelirleri olması gerektiği noktada değil. İspanya yaptıysa biz de yapacağız. Nesi var; paellası var. Gastronomi belgeli işletmeleri arttıracağız. Onları tanıtımın parçası haline getireceğiz.

“YÜZDE 1 ÇOK DİYENLER YÜZDE 1 TANITIM BİLE YAPMIYOR”

Bizim otelcilerden fon için düşündüğümüz yüzde 1’lik bir katkı. Acentalardan da binde 1 düşünülüyor. Havayollarından da düşünülüyor. Baktığımızda Turizm Geliştirme Fonu’nun yönetim kurulu 11 kişiden oluşuyor. Biz 30 milyon dolar aktarıyoruz fona. Hedef koyuyoruz, kişi başı turizm gelirlerimizi yüzde 50 arttırmayı planlıyoruz 2023 sonuna kadar. ‘Yüzde 1 çok’ diyen arkadaşlara gelelim. Yüzde 1 tanıtım bile yapmıyorlar. Bu kendisini başkasının küfesinde taşıtmaktır. Kendi bireysel tanıtımını yapmadığı için ilk fiyat kıranlar bunlar oluyor. Diğer aşamada rüşvet vermek var. Bizim sektör kolaya alışmış. Tur operatörlerinin komisyonlarını iki üç katına çıkarıyor. Yüzme bilmeyen bu arkadaşlar yüzme bilenleri de aşağıya çekiyor. Bütün sektöre zarar veriyorlar. Yüzde 1’in hesabını yaparak yüzde 50 artışlar hedefleyemezsin!

“İMAR BARIŞINDA BİZ İTİRAZ ETTİĞİMİZ AN YIKARIZ”

Kapadokya’da kalıcı çözüm istiyoruz. Bir sürü bakanlığın yetkisi var. Alan başkanlığı sistemine geçiyoruz. Tek elde toplanıyor. Hayata geçtiği andan itibaren kafasına göre izin alamaz. Kapadokya’nın hemen peşinden başka bölgeler olacak. Arkeolojik alanlar imar barışına dahil değil. İstiyorsa yapsın, parasını da ödesin, belgesini de alsın biz itiraz ettiğimiz an yıkarız. Kapadokya’da göreceksiniz nasıl olacağını. Sinema destekleme yasasını çok istiyoruz. Sinemaları istediğiniz kurguya getirirseniz en iyi tanıtım silahı olur.

“ADAM DUBAİ’DE ALLAH’IN ÇÖLÜNÜ SATMIŞ”

Turist sayısında bu yıl altıncı veya yedinci olacağız, gelirde 14’teyiz. Kişi ve gelir sayısında da yüzde 5’e girmeliyiz. En çok turizm geliri olan ilk 10 ülkenin yedisinde bu fon var. İlk 10’a giremeyip de hak ettiğinden çok daha önde olan Singapur ve Dubai örneği var. Özelikle Dubai’yi inceledim. Dubai’de de bu fon var. Dubai’de turizm açısından çöl dışında hiçbir şey yok. Adam Allah’ın çölünü satmış bitirmiş, yetmemiş önündeki denizi doldurmuş, denizi de satmış. Bir başarı hikâyesi arıyorsanız budur. Arkasında iki şey var. Biri global havayolları, ikincisi fon. Bizim mazeretimiz kalmadı artık. Kendimiz çalarız kendimiz oynarız. Global havalimanımız, havayollarımız var. Tek eksiğimiz bu fon.

Turizmde Türkiye’nin ilk veri merkezi kuruluyor