Bakan Ersoy: Yapay zekayla Türkiye’ye turist çekeceğiz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Haber Türk kanalında yayınlanan Kübra Par’ın sunduğu “Kübra Par ile Açık ve Net” programına konuk oldu. Bakan Ersoy, program kapsamında turizmde yaşanan son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar…

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ilk olarak bu döneme kadar Türkiye’nin sayılara odaklı bir turizm anlayışı benimsediğini, kendisinin ve ekibinin bundan sonraki süreçte “nitelik-nicelik” tartışmasında, Türkiye’nin nicelik bakımından önemli bir yere geldiğini artık nitelik tarafına ağırlık vereceklerini belirtti.

BAKAN ERSOY’DAN NİTELİKLİ TURİST KAVRAMI

Bakan Ersoy, bundan sonraki aşamada nitelikli turiste ağırlık vereceklerini ifade ederek; nitelikli turistten kastettiğinin “konaklama dışı harcamalarının yüksek olan” turist kesimi olduğunu söyledi. Bunun gerçekleşmesi için pazar çeşitlendirilmesine tüm hızıyla ağırlık vereceklerini belirten Ersoy, bu pazarları Arap ülkeleri, Çin, Japonya, Güney Kore ve Hindistan olarak sıraladı.

Bu pazarların uzak mesafe uçuşlar kapsamında olduğunu belirten Ersoy; bu ülkelerden gelen turistlerin geceleme sayısının daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

“BİZİ ORTADOĞU ÜLKESİ GİBİ ALGILIYORLAR”

Sunucu Kübra Par’ın yurt dışındaki Türkiye algısına yönelik sorduğu soruya ilişkin ise Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; şu açıklamalarda bulundu:

“Uzakdoğu’da Japonya ve Çin’e yaptığım seyahatlerde birçok sosyal medya fenomeni, gazeteciler ve yöneticiler ile sohbetler yaptım. Sizin de dediğiniz gibi Türkiye Ortadoğu ülkesi gibi algılanıyor. Değiştirmemiz gereken algı bu; biz aslında Ortadoğu ülkesi değiliz. Biz aslında tam olarak Batı ülkesi de değiliz; Ortadoğu’dan Batıya geçişte kendine has bir ülkeyiz. Bunu çok iyi anlatmamız gerekiyor.”

“KAŞIKÇI CİNAYETİNE YÖNELİK TUTUMUMUZ BİZE ARTI PUAN KAZANDIRDI”

Bu ifadelerin ardından Bakan Ersoy, 2018 yılının Ekim ayında yaşanan Cemal Kaşıkçı cinayetinin sonrasında Türkiye’nin takındığı tavrın Batı’da ve Asya’da olumlu tepkiler almamıza ve turizmde birkaç puan artışa sebep olacağını öne sürdü.

DAHA DİNAMİK DAHA FRESH TÜRKİYE İMAJI

2019 yılı itibariyle turizm politikalarında önemli değişikliklere gideceklerini açıklayan Bakan Ersoy; odak noktası olarak nitelikli turiste geçiş yaptığımız için imaj olarak daha fresh, daha dinamik, güvenlik endişesi olmayan bir Türkiye imajı üzerinde çalışacaklarını söyledi.

“YAPAY ZEKA İLE TURİST ÇEKECEĞİZ”

Tanıtımda sosyal medyayı ve dijital platformları daha etkin bir şekilde kullanacaklarını belirten Bakan Ersoy; bundan sonraki süreçte “yapay zeka” araçları ile Türkiye’ye turist çekeceklerini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Açıkçası bu yoğun tanıtım şekliyle birlikte dijitalin de şu avantajı var. Yapay zekaları kullanarak; daha önce size gelmiş olan fakat gelmeyi kesmiş olan turistleri tespit edebiliyorsunuz. Veya sizi ilgi alanına almamış turistleri ama sizin hedefinizde olan gelirleri yüksek turistleri araştırabiliyorsunuz. Yapay zekayla bunları tespit edip bunlara dayalı direkt tanıtıma da başlayacağız. Buna göre iki hedef belirledik. Bize daha önce sık gelip de küsmüş olanları tekrar kazanmak. Öncelikli ve en kolay hedefimiz. İkincisi daha önce bizi hiç tercih etmemiş turistleri analiz ediyoruz. Onları nasıl Türkiye’ye getiririz, diye yol alacağız.”