Restoranlara ‘aidiyet duygusu’ verecek 6 önemli bilgi

Günümüzde restoranlar, sadece yemek yenilen yerler olmaktan çıkarak keyifle vakit geçirilen mekânlar haline geldi. Artık kaliteli yiyecek ve servis bir restoranın başarılı olması için tek kriter değil!

Konsepte uygun doğru tasarlanmış mekanlar da olmaları gerekiyor. Hareketli ve sabit mobilya üretiminde adından sıkça söz ettiren Hotelya, son dönemin trendlerinden “mekânlarda aidiyet duygusu” üzerine önemli bilgiler verdi.

Günümüzde restoranlar sosyal hayatın önemli bir parçası. Eğlence, iş toplantıları, sosyal yaşam, birlikte vakit geçirmek restoranlara gidişin en önemli sebepleri. Dolayısıyla hedef müşteri kitlesine ve konseptine uygun, aynı zamanda verimli, ergonomik, iş akışına uygun tasarım ve projelendirme çok önemli. Tasarımın hedeflerinden biri de kullanıcıya tanıdık olan hatırlayabileceği bir ortama kimlik ve kişilik kazandırılması. Hem tanıdık gelecek hem de farklı olacak denge başarı bir dekorasyonla yaratılmalı.

En temel kural: Konfor ve Çeşitlilik

Restoran ve kafe gibi mekânların dekorasyonunda konfor ve çeşitlilik ilk kuraldır. Örneğin acelesi olan iş adamları hızlıca kahvaltı yapabileceği ya da yemek yiyebileceği bir yer ararken, arkadaş grupları daha eğlenceli olan, rahatlıkla oturabilecekleri masalar arar. Çocuklu çiftlerse bebeklerinin güvenle oturabileceği ya da oynayabileceği alanlar bekler. Tabi ki her zaman ve her şart altında tüm müşterileri memnun etmek güç olabilir. Fakat bu taleplerin sağlanabildiği oranda her yaş grubundan ve kesimden müşteri edinmek mümkündür. Bu yüzden restoran dekorasyonunda belli bir model ve türe bağlı kalmamalı, çeşitli dekoratif mobilya ve ürünler seçilmeli.

Renkler ile gelen yeme/yememe hissi

Renkler insanların yemek yeme şeklini doğrudan etkiliyor. Bu nedenle, yeni bir restoran için doğru renkleri seçmek önemlidir. Kırmızı, sarı ve portakal gibi sıcak renkler, bir kişinin iştahını artırmak için en fazla etkiye sahip olan renklerdir. Kırmızı renk özellikle zengin ve lüks bir ortam yaratmak ve dürtü yeme alışkanlığını artırmak için kullanılır. Toprak tonları restoranlar için en iyisidir. Terracotta turuncu, tuscan sarı ve derin kırmızı garnet gibi… Ana renk için parlak ve canlı tonlardan uzak durulmalı. Elbette, bir fast food kuruluşu gibi yüksek bir ziyaretçi oranına sahip olmak hedefinizse, bu renklerden herhangi birinin daha parlak bir tonunu kullanmanız müşterileri bilinçsizce acele ettirebilir. Bir restoranda kullanılan yeşil duvarlar ve vurgular, sağlığa ve doğaya işaret eder ve menünün rakiplerinden daha sağlıklı olduğu algısını iletebilir. Yeşil tonlar ayrıca günümüz restoran trendleri arasında yer alan sürdürülebilirliği de simgeler.

Yuvarlık hatlı mobilyalar tercih edilmeli

Bu tür genel mekanların dekorasyonunda asla sivri uçlu, keskin hatlı tasarımları tercih etmemeli. Yuvarlak hatlar daha sıcak ve samimi bir atmosfer oluşturacağı gibi çarpma ve yaralanmalar açısından da koruyucudur.

Malzemenin önemi büyük

Yemek yenen mekanlarda örneğin aşırı plastik kullanımı müşterileri mutlaka rahatsız edecektir. Çünkü yemek kavramı, doğal ve hijyen algısını beraberinde getirir. O nedenle malzeme seçimine de dikkat etmek gerekli. Doğal malzemeler, ağaç, taş, seramik, bakır, pirinç ve cam tercih edilmeli. Bu tür genel kullanım alanları için daha dayanıklı ve leke tutmayacak türden kumaşlar seçilmesi uygun olacaktır. Zamanla güneşten solabilecek ya da kolay çizilecek ve yıkandıkça rengi değişecek malzemelerden uzak durmalı.

Mobilya seçimine dikkat

Eğer müşterilerinizin mekanınızda uzun saatler keyifli zaman geçirmelerini istiyorsanız en dikkat etmeniz gereken noktalardan biri konforlu mobilya seçimi. Mobilyaların özellikle koltuk ve sandalyelerin şıklığı elbette önemli ancak müşterileriniz, “bu sandalye çok rahatsız” diyerek kalkmak istemese de vücudu rahat edemediği için beyne ileteceği sinyallerle mekandan ayrılması daha erken olacaktır.

“Kahveyi başka yerde mi içsek?” diye öneren arkadaşınıza detaylı bir sorun, mutlaka ya koltuk ya yüksek ses ya da aydınlatmadan kaynaklı bir rahatsızlıktan ötürü mekan değiştirmek istiyordur. Bu nedenle, aynı mekan içerisinde farklı tüketici taleplerine hitap edebilecek mobilya tercihleri ön planda tutulmalıdır. Son zamanlarda trend haline gelen, yan yana konulmuş ancak birbirinden çok farklı konseptler oluşturulabilir. Bir köşede geniş koltukların kullanıldığı alan hemen yanında uzun bir toplantı masası ve kısmen rahat sandalyeler diğer tarata ise küçük yuvarlak masalar. Ve tüm bunların hepsi aynı mekan içinde kurgulanabilir.