Bin seyahat acentası TÜRSAB yemeğinde buluştu

EMITT’in ikinci gününde TÜRSAB üyesi olan acentalar ve acenta temsilcilerine Kaya İstanbul Fair & Convention Otel’de gala gecesi düzenlendi.

Yaklaşık bin seyahat acentası ve acenta temsilcisi katıldığı büyük buluşmaya İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin de katılımıyla destek verdi. Gecede TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyeleri ve Bölge Temsil Kurulu Başkanları da hazır bulundu.

EMITT’E KATILAN BİN SEYAHAT ACENTASI BİR ARADA

Geceye katılan acenta temsilcilerine TÜRSAB’da geçen Mart ayında gerçekleşen yönetim değişikliğinin ardından 11 ayda yapılan çalışmaları anlatan faaliyet filmi izletildi. Yemeğin ardından TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, seyahat acentalarının yakından takip ettiği konu başlıklarını içeren bir konuşma gerçekleştirdi.

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya

HEDEF 50 MİLYON ZİYARETÇİ

Konuşmasında turizm sektörünün lokomotifi durumunda olan seyahat acentalarının ülkemize gelen her turistte çok büyük emeği ve gayreti olduğunu vurgulayan Firuz B. Bağlıkaya, “2018’de 40 milyon yabancı ziyaretçi sayısına sizlerin sayesinde ulaşıldı. 2019 yılında yüzde 25 bir büyüme ile 50 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. Tüm çabamız bu yönde. 2018 yılı sonu itibariyle turizm sektörü olarak Türkiye’nin dış ticaret açığının yaklaşık yüzde 45’ini kapattık. Bu başarı öyküsü, uzun yıllardır sürdürülen yoğun çalışmanın ve emeğin sonucudur” dedi.

YENİ YASA VE TURİZMİ GELİŞTİRME FONU

TÜRSAB’ın seyahat acentalarının önündeki engelleri kaldırmak için çalıştığını vurgulayan Firuz B. Bağlıkaya, yeni yasa çalışmalarıyla ilgili de şu bilgileri verdi;

“Sektörümüzün dört gözle beklediği yeni yasa ile ilgili çalışmalarda sona ulaştık. İnşallah hepimizi memnun edeceğini düşündüğümüz yeni yasamız kısa sürede çıkmış olacak. Bildiğiniz gibi, Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde Turizm Geliştirme Fonu’nun kurulması için çalışma yapılıyor. Bu fonda kamu özel sektör iş birliğiyle yeni bir tanıtım modeli oluşturulacak. Bu fonun, ortak akıl ve sinerjiyle turizmi daha üst seviyelere çıkartacağına inanıyoruz. TÜRSAB, kurulacak bu fonun yasa ile tanımlanmış üyelerinden birisi olacak.”