Kıbrıs sağlık turizmi ürünlerini tanıttı

Ancak her yıl 1 milyon 800 bin Amerikalı, yüksek ameliyat maliyetleri nedeniyle, tedavi için başka ülkelere seyahat ediyor.

EMITT’e KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı çatısı altında katılan Sağlık Turizmi Konseyi, tanıttığı Kuzey Kıbrıs’ın sağlık turizmi ürünleriyle dikkat çekti.

Konsey Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Savaşan, 90’a yakın ülkeden katılımcı ve 60 binin üzerinde ziyaretçi ağırlama hedefiyle kapılarını İstanbul’da açan EMITT fuarının; Kuzey Kıbrıs’ın turizm olanaklarının Türkiye ile dünyaya tanıtılması için çok büyük bir fırsat yarattığına işaret etti.

Rekabetçi turizm pazarında turizmin gelişmesinin, doğal, kültürel ve tarihi kaynakların kalitesine ve turizm ürünlerinin çeşitlendirilmesine bağlı olduğuna dikkat çeken Savaşan, bu bilinçle hareket eden KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın fuara Girne Kalesi içindeki Batık Gemi konsepti ile katılmasının, dünyanın dört bir yanından fuara gelen turizm profesyonellerinin ilgisini Kuzey Kıbrıs’a çekmeyi başardığını ifade etti.

KKTC Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan

Sağlıkla ilgili ürün ve hizmetler çeşitleniyor

Sağlık turizminin, günümüzde özellikle gelişmekte olan ülkelerin önem verdiği bir pazar konumunda olduğunu belirten Savaşan, stratejik ürün konumlanmasında sağlıkla ilgili ürün ve hizmetlerini çeşitlendiren, uluslararası sağlık turistlerini çekmeye çalışan ve her geçen yıl dünyada sayısı artan yeni ülkeler gibi bu pazardan pay almak için çalıştıklarını söyledi.

Savaşan, fuar temasları kapsamında Kuzey Kıbrıs’a sağlık turisti gönderilmesine yönelik olarak ABD, Almanya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Hindistan, Rusya, Ukrayna ve Ürdün başta olmak üzere pek çok ülke temsilcisi ile de bir araya geldiklerini ifade etti.

“Medical wellness uygulamalarımızla farklılık yaratıyoruz”

Sağlığını geliştirmek, sağlığını korumak veya geri kazanmak amacıyla sağlık hizmeti almak ve bunun yanı sıra, tatil unsurlarını da sağlık hizmeti alım sürecinde kullanmak isteyen sağlık turistlerine, Kuzey Kıbrıs’ın prestijli üniversite hastaneleri ile özel hastanelerde en uygun koşullarda, bekleme süresi olmaksızın, son teknoloji ve en yüksek konforu birleştirerek medical hizmetler sunduklarını anlatan Savaşan, ayrıca kaliteli otellerde de medical wellness uygulamaları ile farklılık yarattıklarına vurgu yaptı.

“İleri aktif yaşam için tatil seçenekleri geliştiriyoruz”

İleri yaştaki turistlere yönelik olarak da Kuzey Kıbrıs’da ileri aktif yaşam tatil seçenekleri geliştirdiklerini ifade eden Ahmet Savaşan, Kuzey Kıbrıs’ın engelsiz turizm destinasyonu haline gelebilmesi için çalıştıklarını söyledi.

KKTC turizmde dünya ile yarışıyor