İrlandalı turiste 8 yıl 9 ay hapis cezası!

Çaldığı pırlantayı yutan İrlandalı turiste 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Son Güncelleme Tarihi

Muğla’nın Marmaris ilçesinde, girdiği bir kuyumcuda 40 bin dolar değerindeki pırlantayı yuttuğu gerekçesiyle tutuklu yargılanan İrlandalı turist 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

3 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşen olayda müşteri gibi girdiği kuyumcudan çalarak yuttuğu 2.5 kıratlık 40 bin dolar değerindeki pırlanta yüzüğün Kolonoskopi yöntemiyle vücudundan çıkarılması için büyük bir bekleyiş süreci yaşanmıştı.

O tarihlerde tatil için Marmaris’e gelen Ian Campell (54), girdiği kuyumcunun bir anlık dalgınlığından faydalanarak çaldığı 40 bin dolar değerindeki yüzükle iş yerinden ayrılmaya çalışırken tezgahtar tarafından çağrılan polis ekiplerince durdurulmuştu.

Üst araması sırasında Camppel’ın üzerinde yüzük bulunamayınca güvenlik kameraları incelenmiş, yüzüğü avucunun içine alarak çaldığı belirlenen turistin yüzüğü yutmuş olabileceği ihtimali nedeniyle nöbetçi savcıdan hastanede tıbbi görüntüleme yapılması için izin alınmıştı.

POLİS EŞLİĞİNDE KOŞMUŞ RAHAT TAVIRLARIYLA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Marmaris Devlet Hastanesi’ne götürülerek 4 ayrı ultrason çekimi sonucunda yüzüğün kalın bağırsağında olduğu tespit edilen İrlandalı turiste sindirimi hızlandırıcı ilaç verilmiş ve hastane bahçesinde polis eşliğinde, sık sık yürütülüp, koşması sağlanmıştı.

Koşarken rahat tavırlarıyla dikkati çeken Camppel, kendisini görüntüleyen basın mensuplarına, İngilizce olarak, “Komandolar gibiyim” demişti.

KALDIĞI OTEL ODASINDA NELER BULUNMUŞTU?

Yaşanan hırsızlık olayının ardından Camppel’ın kaldığı otel odasında da arama yapılmış, Aramada Camppel’ın ülkesinden getirdiği pırlanta dergisi ve broşürü ile odadaki kasada 3 bin euro para ve otelin altındaki kuyumcudan satın aldığı belirlenen 175 dolar değerinde bir saat bulunmuştu.

“EŞİMİN ÖLÜMÜNDEN SONRA PIRLANTA SAPLANTIM OLUŞTU”

İrlandalı turist hastanede polis ekipleriyle tercüman eşliğinde bir ön görüşme yapmış ve hayat öyküsünü şu şekilde anlatmıştı:

“12 yıldır Marmaris’e bir hafta süreyle tatile geliyorum. İrlanda’da 7 yıl önce iş kazası geçirdiğim için emekli oldum. Psikolojik sorunları nedeniyle tedavi gören eşimi İrlanda’da trafik kazasında kaybettim. Eşimin göle düşen araçtan cesedi günler sonra çıkarılabildi. Eşimin cesedi çıkarıldığında parmağındaki pırlanta nikah yüzüğü yoktu ve tüm aramalara rağmen de bulunamadı. Pırlanta saplantım da buradan geliyor. Kuyumcuların önünden geçerken aklıma hep eşim geliyor. Bu nedenle vitrinlere bakmadan geçemiyorum. Özellikle kıratı yüksek olan pırlantalara istem dışı ilgi duyuyorum. Pırlanta gördüğümde eşimin siması gözümün önüne geliyor.”

8 YIL 9 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

sputniknews.com’da yer alan habere göre yaşanan tüm bu süreç sonrasında Marmaris 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya avukatı ile birlikte katılan tutuklu sanık Ian Cambell’e ‘nitelikli hırsızlık’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Mahkeme tarafından etkin pişmanlıktan yararlanma talebinin reddedildiği sanığın avukatı ise bir üst mahkemeye başvurarak karara itiraz edeceklerini söyledi.