Çinli hava yolu şirketi Sichuan Airlines Türkiye’ye uçacak

Çinli hava yolu şirketlerinden Sichuan Airlines, Chengdu kentinden İstanbul’a uçuşlara başlıyor.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gelen vatandaş sayılarının 400 bin olduğunu dile getiren Çin Halk Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, “Vatandaşlarımızın buraya gelip gelmeyeceğini ne Çin ne de Türk hükümetinin kontrol edebileceği bir şeydir. Biz sadece yönlendirebiliriz. Turizm amacıyla seyahat yapmak tamamen o kişinin kişisel bir kararıdır” dedi.

Habertürk’te yer alan habere göre Sichuan Airlines’ın Chengdu kentinden İstanbul’a uçuşlara başlayacağının haberini veren Başkonsolos Cui Wei, Vatandaşlarını Türkiye ile ilgili olumlu yönlendirmeye devam edeceklerini şu sözlerle ifade etti:

“Geçen yıl 400 bin vatandaşımız Türkiye’ye geldi. Bu rakam iki yıl önceki seviyeye geldi. Eski verileri yeniden yakaladık. 2016 ve 2017 yılı içinde terör saldırıları 15 Temmuz da var. Sadece Çinli turistler değil diğer ülkelerden de az geldiler. Türkiye’nin durumu sakinleşip her şeyi normal hale gelince otomatik olarak bu rakamlar da yükseldi.

BİR ÇİN VATANDAŞI SEYAHAT EDECEĞİ ÜLKEYİ SEÇERKEN HANGİ 3 UNSURA BAKIYOR?

Bir Çin vatandaşı seyahat için hedef ülkeyi seçtiği zaman üç unsura bakıyor. Birincisi ilgi çekmesi lazım ya doğa, tarih ve medeniyette ilgi çekerse düşünmeye başlarlar. Birinci unsur olarak Türkiye bu konuda dünya birincisi. Ben de uzun süredir buradayım Türkiye’nin tatilden, tarihine kadar o kadar fazla noktalar var ki hiç sorun yok. İkinci unsur güvenlik. Üçüncüsü Çin vatandaşının seyahat ettikleri ülkenin kendisine samimiyet gösterip göstermemesi.

SİCHUAN AİRLİNES İSTANBUL’A UÇACAK

Son zamanlar da yeni bilgiler aldım o bölgeye uçuşlar başlamak üzereymiş. Sichuan Airlines filosunda bulunan 139 uçak ile 93 noktaya bölgesel uçuşlar yapıyor. Yakın zamanda Sichuan Airlines Chengdu kentinden İstanbul’a uçuşlara başlayacak.”

Çin havayolu devi İstanbul-Pekin arasında ne kadara uçacak?