Dünya Rehberler Günü kutlu olsun!

Rehberler Platformu uyarıyor

Onlar belki de bir ülkeye gelen turistlerin ilk ve son intibası, belki de ülkenin turizm değerlerinin tanıtım sesi… Yetkili mevkiilerce üzerinde çok durulmayan, önemsenmeyen bu mesleğin ve emekçilerinin hatırlandığı özel bir gün bugün!

Bugün 21 Şubat Dünya Rehberler Günü…

Peki, onlar kim? Ülkeleri için ne gibi işler yapıyorlar?
Türkiye’de 10 binin üzerinde profesyonel turist rehberi bulunuyor. Tabii bir de, bir gün mesleğini icra edebilmeyi hayal eden adaylar da var…

Zorlu ve bir hayli masraflı olan eğitim sürecinden geçen, en az bir yabancı dili çok iyi konuşan, yazan ve anlayan, sadece kendisine verilmiş olanla yetinmeyip sürekli okuyup araştıran yani kısacası mesleğini hakkıyla icra edebilmek adına bu zorlu yolda ilerlemek isteyenlerdir; kokartlı turist rehberleri.

İdealist olanlar için bu iş sadece para kazanabilecekleri bir meslek değil aynı zamanda hem insan hem ülke hem de farklı birçok kültür tanıdıkları çok kapsamlı bir alan. Uzun yıllar boyunca emek verdikleri, belki de haddi hesabı olmayan kilometrelerce bir seyahati ve o yer hakkında görüp deneyimledikleri/edindikleri bilgileri sizlerle paylaşmaktan geri durmazlar.

Bir yandan da hayatlarında ilk kez gördükleri ve belki de bir daha görmeyecekleri o kişilere koşulsuz saygı göstererek görevini en iyi şekilde tamamlamaya çalışırlar.

Onlar görünmezlerse ne sektördeki iş ortakları ne de yetkili mecralar tarafından görünürler. Yani işin içine menfaat girmedikçe kimsenin aklına gelmezler. Bu da yetmezmiş gibi bir de kendi mesleklerini kaçak yollarla yürütenlerden çekerler.

Geçen yıl bugün; Dünya Rehberler Günü’nü kutlayan bir yazı kaleme alan Profesyonel Turist Rehberi- Turizm Yazarı/ Seyahat Fotoğrafçısı Kemal Şendikici’nin şu “Ayağa kalkar, anlatır, ama düşmek yok, çünkü boynun kırılır, ölürsün, hiç sorun değil, biri gelir biri gider hesabı. Kalan sağlar bizimdir… Parası ve sosyal güvencesi olmayan rehber ses çıkaramaz, başına gelen her şeyi kabullenir. Çünkü, eğer o tura rehber olarak gitmezse, arkasında bu işe talip olacak olan yüzlerce rehber vardır” sözleri durumun mahiyetini bizlere en güzel şekilde anlatıyor.

Tüm bunlara rağmen Turizm Günlüğü ailesi olarak çok okuyup araştıran, sektör ve ülkenin gelişmelerini takip eden, tiyatrosundan felsefesine, sosyolojisinden insan psikolojisine kadar öğrenmeyi bırakmayan ve bacasız sanayi olarak tabir edilen turizmde büyük öneme sahip olan rehberlerimizin ‘Dünya Rehberler Günü’nü kutluyoruz.

Rehberlerin ‘rol model’ Başkanı Sedat Bornovalı