Tarihin sıfır noktasında açılış töreni

Last Updated on 9 Mart 2019 by Turizm Günlüğü

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan ve “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Şanlıurfa’daki Göbeklitepe Ören Yeri’nin resmi açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.

Göbeklitepe Ören Yeri’nin açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Göbeklitepe’nin, insanların inançlarının peşinden giderek yerleşik hayata geçtiklerinin ipuçlarını verdiğini söyledi.

“HEDEFİMİZ BU YIL 50 MİLYON TURİSTİ GERİDE BIRAKMAK”

Göbeklitepe gibi, insanlık tarihine ait yerleşik kalıpları ve ezberleri bozan yeni kültür varlıkları ile kültür hazinesinin sürekli güçlendirildiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunların reklamının, tanıtımının layıkıyla yerine getirilememesinden doğan bir eksiklik olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin turizm sektöründeki hedeflerini şu sözlerle dile getirdi:

“Ülkemiz turizm alanında uzun bir süre, sezonluk olan deniz, güneş, kum üçgenine hapsolmuştur. Hâlbuki bizim tarihten tabii güzelliğe, müzikten gastronomiye kadar çok geniş bir turizm potansiyelimiz bulunuyor. Sağlıktan spora, yayladan tarihi alanlara kadar pek çok yeni destinasyonla turizm yelpazemizi genişlettik. Böylece geldiğimde 13 milyon olan, ülkemize gelen turist sayısını şu anda 46 milyona çıkardık. Turizm gelirimiz de 12 milyar dolardan 30 milyar dolar sınırına geldi. Hedefimiz bu yıl 50 milyon turisti geride bırakmak, 2023’te de 70 milyon turist hedefine ulaşmak. Bunu başaracağız.”

“GÖBEKLİTEPE, ANADOLU’NUN MEDENİYETİN BEŞİĞİ OLDUĞUNU ORTAYA KOYMAKTADIR”

Göbeklitepe’nin, Anadolu’nun medeniyet beşiği olduğunu ortaya koyduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Göbeklitepe arkeoloji ve tarih dünyasında bildiğimizi sandığımız birçok cevabı geçersiz kılmış, yerine cevap bekleyen birçok soru getirmiştir. Arkeolojide bakışların çevrildiği, düşüncelerin yöneldiği yeni ufkun ismi artık Göbeklitepe’dir.” ifadelerini kullandı.

Göbeklitepe’nin 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdiğini hatırlatan Bakan Ersoy, Türkiye’nin tarihi zenginliğine sahip çıkma ve değerlendirme noktasında atılan kararlı adımların sürdürüleceğini vurguladı. Bakan Ersoy şunları kaydetti:

“GÖBEKLİTEPE ANADOLU’NUN BİZE HEM ARMAĞANI HEM DE EMANETİDİR”

1 Mart 2019 tarihinde 122 yerli çalışma içerisinden 20 ayrı kazı başkanlığı ile kazı faaliyetlerinin yıl boyunca devam etmesine ilişkin protokolleri imzaladık. “Harran Ören Yeri” bu ilk 20 yerden biri. Göbeklitepe Anadolu’nun bize hem armağanı hem de emanetidir. Bu eserlerin toprak altından çıkarılması işin sadece bir ayağı… Bütün diğer arkeolojik değerlerimiz gibi onu korumak, değerlendirmek ve gelecek nesillere ulaştırmak sorumluluğundayız.”