Türkiye ile Yunanistan’dan feribot seferlerine yeşil ışık!

İki sene aradan sonra Kırım’ın Kerç Limanı ile Türkiye’nin Zonguldak Limanı arasında feribot seferleri başlayacak.

İzmir’in turizm cenneti Çeşme ilçesi ile Atina’nın Lavrion Limanı arasında feribot seferleri için Türkiye ile Yunanistan’dan beklenen olumlu hamle sonunda yapıldı.

İki ülke arasındaki siyasi adımların atılmasının ardından İstanbul merkezli bir Türk firması düzenlenmesi istenen feribot seferleri için gerekli girişimi yaptı. Planlamaya göre, firma 2 Haziran tarihinden itibaren arabalı vapur seferlerine başlayacak.

Sputnik News’de yer alan habere göre şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Bülent İpek, seferlerin Çeşme ve Atina arasında her gün tek sefer olarak yapılacağını ve feribotta, yolcuların yanı sıra TIR’ların da taşınacağını, bunun da ticari ve ekonomik açıdan getirisi olacağını “Bu hat, iki ülke arasındaki ticari ve insani ilişkileri geliştirme potansiyeli taşıyor” sözleriyle ifade etti.

TURİZME ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK

Seferlerin başlamasıyla iki ülke arasındaki yolculuk 7 saat olacak ve gurbetçiler başta olmak üzere turistlerin, Avrupa’ya kendi araçlarıyla seyahat edebilmesinde kolaylık sağlanmış olacak. Ayrıca İstanbul trafiğinde yoğunluğa ve yakıt tüketimi ile çevre kirliliğine neden olan TIR’ların, İzmir üzerinden Avrupa’ya gitmesiyle, şirketlerin maliyetleri düşecek.