İlyas Aydın: Bir sonraki hedefimiz Irak ve Suriye’den ziyaretçi çekmek

Mardin Nusaybin Avesis Hotel Genel Müdürü İlyas Aydın

Avesis Hotel Genel Müdürü İlyas Aydın, cesur bir kararla 2014 yılında, Nusaybin’de otel işletmeye karar kılmış; genç bir isim… İlyas Aydın, Nusaybin’e ülke genelinden ziyaretçi çekmenin yanı sıra ilçenin konumu itibariyle Irak ve Suriye’den de ziyaretçi çekmeyi hedefliyor. İşte İlyas Aydın’ın turizm serüveni…

Röportaj: Yaşar Çelik / Yayına Hazırlayan: Cem Bişkin

Nusaybin’in ilk ve tek 3 yıldızlı oteli Avesis Hotel’in, 27 yaşındaki genç genel müdürü İlyas Aydın; 22 – 24 Mart 2019 tarihleri arasında Nusaybin Ticaret Borsası öncülüğünde düzenlenen tanıtım gezisi kapsamında; oteli ve Nusaybin turizmine katkı sağlamak amacıyla yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı.

AVESİS HOTEL 2017 YILINDA HİZMETE AÇILDI

Cesur bir kararla Nusaybin’de otel işletmeciliğine atılan ve ilçe turizminin gelişmesi için ilk adımları atan isimler arasında yer alan Avesis Hotel Genel Müdürü İlyas Aydın; otelin temelini 2014 yılının Aralık ayında attıklarını ve 2017 yılının Temmuz ayında da hizmet vermeye başladıklarını belirtti.

34 ODA 70 YATAK KAPASİTESİ

34 odada 70 yatak kapasitesiyle hizmet sunan Avesis Hotel’in, 100 kişilik restoranın yanı sıra 100 kişilik de toplantı salonu bulunuyor. Avesis Hotel’in restoranı otel konuklarının yanı sıra dışarıdan gelen ziyaretçilere de hizmet sunuyor.

Avesis Hotel

İLYAS AYDIN’IN FUAR MARATONU

Daha önce ailece petrol ve akaryakıt sektöründe faaliyet gösterdiklerini ifade eden İlyas Aydın; turizm alanında çalışmaya başlamasıyla Nusaybin’in tanıtımı ve ilçede turizmin gelişmesi için bir takım çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

Öncelikli amacının Nusaybin’in güzelliklerini, tarihi ve kültürel değerlerini Batı’daki insanlarla tanıştırmak olduğunu belirten Aydın; iki yıldır İzmir Travel Turkey ve EMITT Fuarları’na katıldıklarını, Nusaybin’e turizm alanında bir şeyler katabilmek adına çoğu toplantı ve seminerlere katılım gösterdiklerini ve ellerinden geldiği ölçüde farklı yerlerden farklı grupları ağırlamaya çalıştıklarını söyledi.

İŞ BİRLİĞİYLE ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELDİLER

Akaryakıt sektöründen sonra konaklama sektörüne adım attıkları ilk dönemlerde, bir takım zorluklar yaşadıklarına değinen İlyas Aydın; Nusaybin Ticaret Borsası gibi diğer STK’ların, Nusaybin Kaymakamlığı’nın, Nusaybinli iş adamları ve esnafın destekleriyle bu zorlukların üstesinden geldiklerini belirtti.

Avesis Hotel Genel Müdürü İlyas Aydın

HEDEF KUZEY IRAK VE SURİYE’DEN ZİYARETÇİ ÇEKMEK

Avesis Hotel Genel Müdürü İlyas Aydın konuşmasının sonunda şu ifadelere yer verdi:

“İlk başlarda bizim otelcilik yapma fikrimiz yoktu. Daha sonra ailece Nusaybin’de böyle bir konaklama tesisinin eksik olduğunu gördük ve bu işe girişmeye karar kıldık. Çünkü insanlar Nusaybin’e gezme ve iş amaçlı geldiklerinde Mardin veya Urfa çevrelerinde konaklıyorlardı. Biz istedik ki; bu insanlarımız geldikleri zaman Nusaybin’de de konaklama imkanına sahip olsunlar. Diğer yandan Nusaybin bir sınır şehri, bir ticaret şehri… Nusaybin, Suriye ve Irak’a yakın olduğu için gerek Kuzey Irak, gerek Suriye’den de gelmeye başlayan misafirlerimiz de oluyor. Bu nedenle bizler; bölgemiz için turizmi daha etkili kullanmaya çalışıyoruz.”

Nusaybin Ticaret Borsası’ndan turizm atağı