Atina – İzmir feribot seferlerinin ilk detayları belli oldu

Last Updated on 4 Nisan 2019 by Turizm Günlüğü

2 Haziran 2019 tarihinde başlayacak olan; İzmir’in Çeşme Limanı ile Atina’nın Lavrion Limanı arasındaki feribot seferlerine ilişkin detayların bir kısmı Yunan basınında yer aldı. İşte ayrıntılar…

Greek Travel Pages’ın haberine göre İzmir – Atina (Çeşme- Lavrion) arasında düzenlenecek olan feribot seferlerini İstanbul merkezli Aegean Seaways firması üstlenecek. Aegean Seaways firmasını Yunanistan’da Pire merkezli Stefmar Ltd. temsil ediyor.

Stefmar Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Stefanos Karakanis’in konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda şu detaylar öne çıktı:

HEDEF SEFERLERİ YIL GENELİNE YAYMAK

Feribot seferlerinin sadece yaz sezonuyla sınırlı kalmamasını tüm yıl geneline yayılmasını hedeflediklerini belirten Karakanis; feribotun bin 200 yolcu, 300 araç ve 40 ağır vasıta kapasitesine sahip olacağını söyledi.

SEFERLER İLK ETAPTA GÜN AŞIRI OLARAK DÜZENLENECEK

İzmir’den sabah 7:00’de kalkan feribot yedi saatlik yolculuğun ardından öğle 14:00’de Atina’nın Lavrion Limanı’na varacak. Feribot ertesi gün ise saat sabah 6:00’da Atina’dan hareket edip; saat 13:00’da Çeşme’ye varacak. Böylece seferler iki limandan gün aşırı olarak yapılacak.

BİR HEDEF DE İSTANBUL HATTINDAKİ TIR TRAFİĞİNİ AZALTMAK

Bu feribot seferleri ile İstanbul trafiğinde yoğunluğa ve yakıt tüketimi ile çevre kirliliğine neden olan TIR’ların, İzmir üzerinden Avrupa’ya gitmesiyle, şirketlerin maliyetleri düşecek.

İZMİR – SELANİK FERİBOT SEFERLERİ DE GÜNDEMDE

Yunan basınında yer alan haberlere göre; Yunanistan hükümeti, Kuzey Ege’de turizmi geliştirmek amacıyla bir sonraki aşamada İzmirSelanik feribot seferlerini faaliyete geçirmek için Türk Hükümeti ile müzakereler yürütüyor.

Türkiye ile Yunanistan’dan feribot seferlerine yeşil ışık!