OTSAD, UBER ile süren 4 yıllık mücadeleyi kazandı

Son Güncelleme Tarihi

Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği (OTSAD), yetkisiz ve korsan taksicilik yapan UBER ile süren 4 yıllık mücadeleyi kazandı.

UBER, sürücülerine gönderdiği mesajla artık para cezalarını ödemeyeceğini bildirdi.

UBER ile mücadelede ciddi hazırlıklar yaptıklarını ifade eden OTSAD Genel Başkanı Hüseyin Kırk, “İlgili bakanlıklara yaptığımız doğru ve etkili sunumlar neticesinde UBER ve bu gibi korsan taşımacılık yapan online sitelerin yetkisiz korsan taşımacılık faaliyetleri yürüttüklerini delillerle birlikte izah ettik ve başardık” dedi.

Korsan yetkisiz taşımacılık yapanların 500 aracı geçmediğini ifade Kırk, “Defalarca uyarmamıza rağmen Uber’e araçlarını kaydettirip korsan taşımacılık yapanlar şimdi Uber’in bu açıklaması ile Türkiye den XL hizmeti durduğunu anlıyoruz” ifadelerini kullandı ve sözlerine şöyle devam etti:

UBER tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Mevcut durum, sürücülere ve yolculara güvenilir bir hizmet sunmamızı mümkün kılmamaktadır ve bu sebeple artık finansal destek sağlayamayacağımızı bildirmek isteriz.
Ekibimizle size özel bir görüşme gerçekleştirmek üzere sizi Sürücü Destek Merkezi’ne davet edeceğiz. Önümüzdeki dönemde tüm ilgili yerel paydaşlar ile birlikte çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz ve sizleri desteklemek için elimizden geleni yapacağız.
Son duruma göre ceza ödenmesi bir defaya mahsus olacak ve ilk ceza sonrası sürücü sistemden yolculuk kabul edemeyecek.”

“UBER bir seferliğine cezayı ödüyor ama sistemi kapatıyor. Geçmiş döneme ait cezaları karşılayacak. Bugünden itibaren ceza yerseniz, aracınızı bağlatırsanız, bir kereliğine ödeyecek ve sürücü sistemini askıya alacak. Eğer araç bağlanırsa araç sahibine 3 bin lira, şoföre ise son seferlik çalıştığı süreye göre hesaplanan bir hediye para veriyorlar. Bu para minimum bin 400 lira ve 2 bin, 3 bin, 4 bine kadardır. Bu sistemin içinde ise ona göre hesaplanıyor tazminat olarak düşünebileceğimiz bir sistemle işliyor.  Aracın ve sürücünün son yenen cezadan itibaren sistemleri kapatılıyor. Onun dışında bütün cezaları ödeniyor mahkeme beklenmeden.

İçişleri Bakanlığımız; ‘Uber ve bu gibi korsan taşımacılık yapan online siteleri tercih edenlere tedbirli olarak hapis cezalarına çarptırmalıdır’ dedi. Korsan ve kaçak faaliyetleri destekleyenlere ciddi cezalar verilmelidir. Korsan ve merdiven altı taşımacılık yapan Uber’i tercih eden yolculara ciddi cezalar verilmelidir dedi.

Uber çalışan XL araçlar Derneğimize başvuru yaparak iş istemektedirler bizde kibar bir dille esas meslekleri ve branşlarında daha başarılı olursunuz diyerek reddediyoruz.Yani Uber çalışmış hiç bir XL aracı barındırmıyoruz. UBER bu ülkede girmiştir gözümüz aydın.”

Saygılarımla
OTSAD Genel Başkanı
Hüseyin Kırk

UBER’den o iddialara önemli yanıt