UBER’den o iddialara önemli yanıt

Mobil uygulama ulaşım hizmetiyle taksici esnafının korkulu rüyası haline gelen UBER, XL araçlarını Türkiye’den çekeceği ve yoluna sarı taksiler ile devam edeceği iddialarına açıklık getirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre 8+1 araçlar ile verilen ‘XL’ hizmeti Türkiye’den tamamen çekilmese de bu araçların sayıları önemli ölçüde azaltılacak.

UBER’den Habertürk’e özel yapılan açıklamada “UBER her zaman Türk vergi kanunlarına uygun olarak hizmet vermiştir. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Şu anki mevcut durum, UBER XL ürünü ile sağlıklı bir hizmet verilmesini mümkün kılmadığından, önümüzdeki dönemde UBER XL küçülerek devam edecektir. UBER Türkiye’ye olan bağlılığını korumaktadır, sektör ile yaptığımız çalışmalarımıza ve taksi ürünümüzü aynı şekilde sunmaya devam edeceğiz. Türkiye’deki şehirlerin UBER gibi yenilikçi teknolojilerin sunduğu yararlardan faydalanabilmesini sağlayan yeni çözümler bulmak için tüm yerel paydaşlarla beraber çalışmak istiyoruz” ifadeleri dikkat çekti.

VERGİ KONUSU ÇOK TARTIŞILMIŞTI

Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberinde yer alan bu ifadeler UBER’in yeni çözümler arayışı için taksici esnafına zeytin dalı uzatmış gibi görünüyor. Yapılan açıklamada büyük bir tartışma konusu olan vergi durumu için ise Türk vergi kanunlarına uygun olarak hizmet verdiğini vurgulayan UBER, e-fatura sistemine geçildiğini ve bununla birlikte KDV’nin de doğrudan Türk vergi kurumlarına ödendiğinin bilgisini verdi.