Yusuf Çelik: Fiyatlarda yüzde 25-30 oranında bir artış gerçekleşti!

Karmir Resort Hotel & Spa Genel Müdürü Yusuf Çelik

Son Güncelleme Tarihi

Havaların erken ısınması ile bu yıl sezona erken başladı. Özellikle Rus pazarının bu yıl biraz daha hareketli olacağını öngörülürken erken rezervasyonlarda artış yüzde 20 oranında!

Sezonu ve turizmdeki gelişmeleri değerlendiren Karmir Resort Hotel & Spa Genel Müdürü Yusuf Çelik, Bu sezonun önceki yıllara göre daha iyi olacağını düşündüklerini dile getirdi.

Rus pazarının bu yıl daha hareketli olduğunu ifade eden Yusuf Çelik, konuyla ilgili görüşlerini turizm yazarı Halil Öncü ile paylaştı.

Çelik, şu açıklamalarda bulundu:

“Uluslararası arenada her ülkede ekonomik kriz var. Bizim misafir aldığımız tüm pazarlarda aynı sıkıntılar var. Fakat Antalya’nın değişmez gerçeği, özellikle Kemer özelinde misafir portföyümüz daha yüksek olacak Rus Pazarında. İngiliz pazarının biraz daha gelişmekte olduğunu gördük. Geçen yıl bunu hissettik. Bunun sebebi geçen yıl Brexit vardı. Brexit’ten çıkılmış olunsaydı, biraz daha fazla İngiliz alacaktı bölgemiz. Ancak geçen yıldan daha fazla İngiliz turist rezervasyonu aldığımızı söyleyebilirim. Avrupa Pazarında bir artış var. Geçen yılki havalimanı Alman sayılarına baktığımızda geçen yıldan daha fazla Alman geldiğini görüyoruz. Yine erken rezervasyonlara baktığımızda Avusturya, Hollanda pazarında da bu yıl artış var. Çünkü Avrupalılar düşük fiyat olan sezonlarda daha çok tercih ediliyor. Bunu da ölçme şansımız var.”

Fiyatlarda yüzde 25-30 oranında bir artış gerçekleştiğini de dile getiren Karmir Resort Hotel & Spa Genel Müdürü Yusuf Çelik, “Daha öncede her zaman söylediğimiz gibi biz otel olarak mix market yapacağımızı söylemiştik. İç pazarda pazar payımız % 25-30 dolayında. Bu sene de aynı oranı ayırmış durumdayız. Fakat bu yıl şöyle bir sıkıntı var. Bu yıl fiyatlar biraz yükseldi. Ülkedeki ekonomik gelişmeler, ekonomik denge bozuklukları Türk misafire de yansıyacak diye düşünüyorum. Önceki yıl, bir üst kategoride tatil yapan Türk misafirler daha alt kategori tesislere gideceğini tahmin ediyorum. Yani segment kayması dediğimiz şey gerçekleşecek. Hiçbir zaman iç pazarın ihmal edilmemesi gerekliliği yaşanan sezonlarda bize kanıtladı. Özellikle 2016 yılında yaşanan uçak krizinde biz bunu yaşadık. Buradan çağırım, tüm turizmci camiasına, özellikle iç pazarın mutlaka el üstünde tutulması gerekiyor” diye konuştu.