Tokat, gastronomi ve ekoloji ile markalaşmak istiyor

Ekolojik ve Gastronomik Turizm etkinliği 20-24 Haziran 2019 tarihlerinde Tokat’ta...

Last Updated on 18 Haziran 2019 by Yaşar Çelik

Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek olan Ekolojik ve Gastronomik Turizm etkinliği 20-24 Haziran 2019 tarihlerinde Tokat’ta düzenleniyor.

Organizasyonu gerçekleştiren TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender etkinlikle ilgili olarak vermiş olduğu bilgide, Ekoloji ve Gastronomi Turizminin çok önemli olduğunu ve Turizm pazarında her yıl % 20’lik bir artışın gözlemlendiğini belirtti.

TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender

Tokat’ta gastronomi ve ekoloji temalı etkinlik

Kalender sözlerine şöyle devam etti: “Dünyanın birçok değişik ülkesinden, Gastronomi ve Ekolojik etkinlikler yapan Tur Operatörleri ile Türkiye’deki Ekolojik ve Gastronomi temalı Turizm firmaları 21 Haziran 2019 tarihinde Tokat Dedeman Hotel’de buluşacak ve firmalar arası B2B görüşmeler yapılacaktır. Etkinliğe tüm Turizm firmaları ücretsiz olarak iştirak edebilecekler.

Dünya Turizm Örgütünün de raporlarında görüldüğü gibi Ekoloji ve Gastronomi Turizminin yakın tarihte çok önemli noktalara geleceğini, bu bağlamda diğer deniz-kum-güneş Turizmine oranla 3 kat daha fazla para harcandığını görmekteyiz. Özellikle ülkemizdeki Turizm çeşitliliğini çoğaltmak ve 12 aya yayabilmek için bu etkinliğimiz sektörümüz sektör adına çok önem arz etmektedir.

Ekoloji alanında dünyada 44. Sıradayız oysaki bana göre, ülkemiz doğanın, tarımın ve Gastronomik unsurlar anlamında ilk 5’te olması gerekirken hak ettiği yerde değil. Bunun için ülke olarak çok çalışmamız lazım ve daha iyi tanıtım yapmamız gerek. Tokat’a getireceğimiz dünyanın en seçkin Tur Operatörlerine dalından meyve-sebze toplayıp birlikte Tokat Yöresine uygun yemekler pişirip bu bölgenin doğası, kültürünü ve tarihini yerinde göstereceğiz.

Örneğin; Kiraz bahçelerinden kiraz toplayıp dalından yeme olanağı sunacağız. Üzüm bağlarından yaprak toplayarak “sarma” yapacağız. Bu konuda Tokat şehri pilot bölge olacak ve Anadolu’nun birçok şehrine örnek teşkil edecektir.”

Tokat’taki etkinliğinin Tokat Valiliği ve Tokat Turizm İl Müdürlüğünün katkılarıyla düzenlendiğini belirten Kalender, Türkiye’deki tüm Turizm firmalarını etkinliğe katılım ücreti alınmaksızın davet ettiklerini ifade etti.

Ayrıca tüm Turizm Sivil Toplum Kuruluşlarını da davet etmiş olan Kalender, herkesin bu etkinliğe mutlaka katılması gerektiğini ve her zaman Sivil Toplum Kuruluşlarıyla işbirliği içinde olacağını belirtti.