İşte Turizm Tanıtma Ajansı’na ilişkin ayrıntılar…

turkiye tatil

AK Parti, turizmde Türkiye’nin yatırım ve gelir potansiyelini artıracak yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. İşte Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı’na ilişkin ayrıntılar…

Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı faaliyetlerinin finansmanında kullanılmak üzere ilgili kişi ve işletmelerden turizm payı alınacak.

Net satış ve kira gelirlerinin toplamı üzerinden olmak üzere konaklama tesislerinden, bakanlık belgeli yeme-içme ve eğlence tesislerinden, deniz turizm tesisleri ile bakanlık belgeli deniz turizmi araçlarından yüzde 1, seyahat acentalarından, havayolu işletmelerinden (ticari yolcu taşımacılığı faaliyetlerinden) binde bir, DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından işletilenler hariç olmak üzere havalimanı işletmelerinden de binde 2.5 turizm payı alınacak.

GELİRLERİNİN YÜZDE 70’İ ÜLKE TANITIMINDA KULLANILACAK

Ajansın gelirleri genel bütçeden aktarılan tutarlardan, alınacak turizm paylarından, bağış ve yardımlardan, iştirak ettiği şirketlerin gelirlerinden oluşacak. Ajans gelirlerinin yüzde 70’i ülke turizminin tanıtımında kullanılacak.

13 KİŞİLİK YÖNETİM

Milliyet’ten Şebnem Hoşgör’ün haberine göre; AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, ajansın, Türkiye’nin turizm potansiyelini dünyaya tanıtacağını söyledi.

Ajansın yönetiminin 13 kişiden oluşacağını bildiren Muş, yönetimde daha çok özel sektör temsilcilerinin yer alacağını kaydetti. İcra Kurulu’nun da beş kişiden oluşacağına işaret eden Muş, “Ajansın 13 kişilik yönetimi, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı’nı da sayarsanız toplam dört kamu, geri kalanları ise özel sektörden gelecek. Turizm belgeli işletmeciler temsilcilerini seçecek” bilgisini paylaştı.

TURİZMCİLERDEN % 1 PAY ALINACAK

Yedi coğrafi bölgenin temsilinin amaçlandığını kaydeden Muş, ajansın faaliyetlerinin finansmanı için turizm belgeli işletmelerden, elde ettikleri gelirin yüzde 1’i oranında turizm payı alınacağını söyledi. Muş, “Turizmcilerden belki yüzde 1 pay alınacaktır ama gelirleri daha da artırılacaktır” diye konuştu.

YATIRIM ÇEKECEK

Ajans, bakanlıkça desteklenmesi uygun ve gerekli görülen ajansın faaliyetlerine giren alanlarda yurt içinden ve yurt dışından yatırımcıların Türkiye’ye yatırım yapmaları için gerekli faaliyetleri yürütecek, sadece turizm yatırımlarını yapmak amacıyla kurulan şirketlere icra kurulunca belirlenecek oranlarda ortak olabilecek, destek ve kaynak sağlayabilecek.