Turizmde son 5 yılın rekoru

Turizmde son 5 yılın rekor turist sayısına ulaşan İstanbul’un 2019 Turizm Raporu açıklandı.

Tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle dünyanın turizm başkentlerinden olan İstanbul, bu yılın ilk beş ayında 5.5 milyon turist ağırlayarak son beş yılın en yüksek rekorunu kırdı. Turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 11 arttı.

İstanbul, turizmde 2019 yılında 15 milyon turist hedefine hız kesmeden ilerliyor.

15 MİLYONA, 15 MİLYON

Raporla ilgili güncel verileri paylaşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya “ 2019’un ilk 5 ayında yaklaşık 5.5 milyon turist ağırladık. Turist sayısında geçen yıla oranla yüzde 11’lik bir artış yakaladık. En çok ziyaretçi Almanya’dan; Almanya’yı, İran ve Rusya takip ediyor. 15 milyon nüfusumuz var. 15 milyon turist ağırlamayı arzu ediyoruz. İstanbul yabancı turist sayısı bakımından şu anda Avrupa’da üçüncü, dünyada ilk 10’da.” dedi.

“HEDEFİMİZ İLK ÜÇ”

İstanbul’un birkaç saatlik uçuşla Dünyanın yarısına ulaşma kabiliyeti olduğunu ifade eden Vali Yerlikaya:

“İstanbul Havalimanı, “hub” kimliğimizi çok daha güçlendirdi. Otellerimiz, yatak kapasitemiz, konaklama, servis ve hizmet kalitemizle dünyada 1 numarayız. Ücret politikalarımız çok rekabetçi. Tüm bunlar, İstanbul’umuzu bütün turizm çeşitlerinde eşsiz hale getirmektedir. Hedefimiz, tüm turizm başlıklarında ve ziyaretçi sayısında ilk 3’tür. Başaracağız inşallah.” dedi.

EN ÇOK ZİYARETÇİ AKINI ALMANYA’DAN

Resmi kurumlardan alınan verilere göre hazırlanan rapor, yabancı uyruklu ziyaretçilerin güncel girişlerine göre oluşturuldu.

Ocak-Mayıs 2019 ziyaretçi verilerine göre İstanbul’a 5 milyon 415 bin 906 kişi geldi.

Bu dönem içinde İstanbul’u, 394 bin 925 ziyaretçi ile en çok Almanya vatandaşları tercih etti.

Almanya’yı sırasıyla 337 bin 428 turist ile İran, 290 bin 985 turist ile Rusya takip etti.

Diğer ülkeler sırasıyla; Irak, Fransa, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Ukrayna ve Suudi Arabistan