Japonların uzun yaşam sırrı ne?

Japonlar, deniz ürünleri ağırlıklı beslenip, ileri yaşlarda bile aktif bir yaşam sürüyorlar. Foto: nationalgeographic.com

Last Updated on 28 Ağustos 2019 by Yaşar Çelik

Dünyanın en uzun ömürlü insanları, Japonya’nın güneyindeki Okinawa adasının Kitanakagusuku köyünde yaşıyorlar. Bu köydekilerin ortalama yaşam süresi 89 yıl olarak ölçülmüş. Peki uzun yaşamalarının sırrı ne?

Dünyada 110 yaşını geçenlere “süper asırlık” deniyor. ABD merkezli Gerontology Research Group‘un (Yaşlılık Araştırmaları Grubu) tuttuğu listeye göre, dünyada bugün 110 yaşını aşkın 33 kişi var ve bunların yarıya yakını Japonya’da yaşıyor.

Dünyanın en uzun ömürlü insanları, Japonya’nın güneyindeki Okinawa adasının Kitanakagusuku köyünde yaşıyorlar. Bu köydekilerin ortalama yaşam süresi 89 yıl olarak ölçülmüş.

Yapılan araştırmalar köyde yaşayanların deniz ürünleri ağırlıklı beslenmelerinin yanı sıra ileri yaşlarda bile aktif bir hayat sürdüklerini gösteriyor. Everest’e tırmanan en yaşlı dağcı unvanı da bir Japon’a ait. 86 yaşında olan profesyonel kayakçı Yuichiro Miura, 2003 ve 2008 yıllarında 8,848 metrelik Everest’e iki defa çıkmıştı.

Sabahları saat 06.00’da uyanan Kane Tanaka, öğleden sonra matematik soruları çözüyor. Othello (tek renkli bir tahtada iki oyuncuyla ve siyah-beyaz taşlarla oynanan oyun) oynamayı çok seviyor. Foto: www.guinnessworldrecords.com

En uzun yaşayanlar ‘Mavi Bölge’dekiler

Okinawa gibi yerlere “Mavi Bölge” (Blue Zone) adı veriliyor. Bu konuda yayınladığı aynı isimli kitabı çok satanlar arasına giren konunun uzmanı Dan Buettner’a göre, Japonya dışında dünyada sadece üç Mavi Bölge daha var: Kosta Rika, İtalya’nın Sardunya ve Yunanistan’ın İkarya adası.

Coğrafi olarak birbirinden çok farklı ülkelerdeki bu yerlerin birkaç ortak özelliği var.

Dünyanın en uzun yaşayan erkeklerinin bulunduğu Sardinya’nın Seulo köyünde insanlar hala Bronz Çağı’ndaki gibi yaşıyor, elle tarım yapıyorlar. Buralarda yaşlılar yaşlarından hiç utanmıyor, aksine büyük saygı görüyor.

Aynı şekilde Okinawalılar da toplumdan izole yaşamak yerine hayatta düstur edindikleri “yaşam değeri”ne (Japonca’da ‘ikigai’ deniyor) bağlı yaşıyorlar.

Ocak 2019’da 113 yaşında yaşama gözlerini yuman Masazo Nonaka’nın uzun yaşam sırrının stressiz bir yaşam ve sıkı aile bağları olduğu belirtiliyor. Foto: www.guinnessworldrecords.com

Hangi ülke Japonları geçmeye hazırlanıyor?

Dünyanın şimdiye kadar bilinen ikinci en yaşlı insanı ise bir Japon kadındı.

Güneydeki Kagoshima’da 1900 yılında doğan Nabi Tajima, bu yıl doğduğu bilinen son kişiydi. Tajima 117 yıl 260 gün yaşamış ve geçen yıl vefat etmişti.

Önceden süper asırlıklar listesindeki tek erkek olan Masazo Nonaka‘nın ölmesiyle beraber dünyanın en yaşlı kişisi şimdi Kane Tanaka adlı 116 yaşındaki bir Japon kadın oldu.

Ancak Japonlar’ın uzun ömürde başı çekmeleri uzun sürmeyebilir.

Japonya’nın tahtına İspanya oturabilir

Uzmanlar, nüfusu gittikçe azalan ülkenin 2050 yılında en uzun ortalama yaşam süresi tahtını Akdeniz’den bir ülkeye kaptıracağını ve Akdeniz beslenme tarzının Japon tarzını geçeceğini tahmin ediyorlar.

Zira şu an süper asırlıklar listesindeki 33 kişinin Japonlar dışındakilerinin yaklaşık yarısını Fransa ve İtalya gibi Akdeniz ülkeleri oluşturuyor.

Uzmanlar, Japonya’nın tahtını İspanya’nın alacağını tahmin ediyor.

BBC Türkçe / Ilgın Yorulmaz