Çinli turist parasını en çok neye harcıyor?

Çinli turistler dünya genelinde en çok harcama yapan turistler sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Peki Çinli turistler niche (niş) harcamalar kapsamında paralarını en çok neye harcadı?

Birlemiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ne göre dünya turizmi güçlü büyümesini sürdürüyor. 2018 yılında da dünya turizmi büyüme kaydederek art arda 9 yıllık bir gelişme kaydetti.

ÇİNLİ TURİSTLER LİDERLİĞİNİ KORUYOR

2012 yılından beri Çinli turistler, dünya genelindeki turizm harcamalarında liderliğini koruyor. Çinli turistler 2108 yılında 227 milyar dolar harcadı. Bu rakamla Çinli turistler dünya genelindeki turizm harcamalarının beşte birini gerçekleştirmiş oldu.

ÇİNLİLERİN ETKİN BİR KONUMA GELMELERİNİN NEDENLERİ

Çinli turistlerin dünya turizminde etkin bir konuma gelmesinde çeşitli etkenler yatıyor; bu etkenler “yeni zengin Çinli orta sınıfın ortaya çıkması”, “Çinli yöneticilerin seyahat kısıtlamalarında hafifletmeye gitmeleri”, “vize politikalarının kolaylaştırılması”, “Çin’den diğer ülkelere yönelik direkt uçuşların sayılarının arttırılması” olarak sıralanıyor.

ÇİNLİ TURİSTLERİN YENİ HARCAMA DAVRANIŞLARI

Ağırlıklı olarak uluslararası medyada Çinli turistlerin lüks markalara yönelik yaptıkları harcamalarla ön plana çıksa da özellikle daha deneyimli Çinli turistler yeni harcama davranışları da ortaya çıkmaya başladı.

Statista’nın aktardığı verilere göre Çinli turistlerin 2017 yılında viski tadım workshop’larına, gün doğumunu ve Kuzey Işıkları’nı izlemeyi kapsayan tur paketlerine, outdoor aktivitelerine, yüksek kaliteli, daha az kitle odaklı ürün ve deneyimlere yönelik harcamalarında artış yaşandı.

İLK 10’DA HANGİ ÜLKELER YER ALDI?

Dünya genelinde 2018 yılında en çok harcama yapan turistler sıralamasında Çinli turistler, 277 milyar dolar ile ilk sırada yer alırken; 144 milyar dolar ile ikinci sırada ABD’li turistler yer aldı. ABD’li turistleri 94 milyar dolar ile Alman turistler izledi.

Dördüncü sırada 76 milyar dolar ile İngiliz turistler yer alırken; 48 milyar dolar ile Fransız turistler beşinci oldu.

İlk 10’da yer alan diğer ülkeler ise sırasıyla şu şekilde yer alıyor: Avustralya (37 milyar dolar), Rusya (35 milyar dolar), Kanada (33 milyar dolar), Güney Kore (32 milyar dolar) ve İtalya (30 milyar dolar)

DÜNYA GENELİNDE EN ÇOK HARCAMA YAPAN TURİSTLER  

Kaynak: Statista