İşte Thomas Cook iflasının Yunanistan otellerine faturası…

Thomas Cook iflasının Yunanistan otellerine yol açtığı kaybın faturası belli oldu.

Yunan Oteller Odası, Thomas Cook’un iflası sonrasında Yunanistan otellerine yönelik yol açtığı zararın bu yıl için 315 milyon Euro seviyesinde olduğunu açıkladı.

BİN 193 YUNANİSTAN OTELİ…   

Yunan Oteller Odası, Turizm Araştırma Enstitüsü’nün 24 – 27 Eylül tarihleri arasında Thomas Cook ile çalışan otellere yönelik araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Araştırma sonuçlarına göre Yunanistan genelinde faaliyet gösteren 9 bin 917 otelin, bin 193’ü Thomas Cook ile çalışmış.

ZARAR 1 MİLYAR EURO SEVİYESİNE ULAŞABİLİR

Araştırma kapsamında, Thomas Cook iflasının Yunan otellerine yönelik zararının sadece bu yıl ile sınırlı kalmayacağına dikkat çekilirken; 2020 yılı için de İngiliz tur operatörünün kapasitesi yeterli oranda doldurulamazsa yaşanan toplam zararın 1 milyar Euro seviyesine kadar ulaşabileceği belirtildi. Turizm alanında yaşanan bu zararın genel ekonomiye yansımasının 2.5 milyar Euro seviyesinde olabileceği ifade edildi.

ACİL HEDEFLER

Yunan Oteller Odası Başkanı Alexandros Vasilikos, otel ve işletmelerin zararını en az seviyeye çekmek için destek paketi üzerinde çalıştıklarını belirterek; “acil hedefleri arasında Yunanistan’da turizm sezonunu uzatmanın ve daha fazla harcama yapan yüksek gelir grubunda yer alan turistleri ülkeye çekmenin yer aldığını” söyledi.