Davut Günaydın’dan yüksek perdeli seçim konuşması

TÜRSAB Başkan adayı Davut Günaydın,, TÜRSAB 24. Olağan Genel Kurulu'nda seçim vaatlerini açıkladı.

TÜRSAB Başkan Adaylarından Hasan Erdem ve Tansu Demir’den sonra kürsüye çıkan Davut Günaydın’dan yüksek perdeli bir seçim konuşması geldi. Sektörün tüm sorunlarını ele alan bir seçim vaadi konuşması hazırlayan Günaydın’ın sözleri tezahüratlarla kesildi.

TÜRSAB 24. Olağan Genel Kurulu’nda başkan adaylarının seçim vaatlerini içeren konuşmaları devam ediyor. ‘Başkan Davut’ tezahüratları eşliğinde konuşmasını gerçekleştiren Davut Günaydın ise seçim vaatlerini şöyle sıraladı:

“Bir kumpas kurulmuş gibi…”

“5 ay önce çıktığımız bu yolda sektörümüzün içinde bulunduğu sıkıntıları, sektörümüzün ilerleyemediği bazı durumlarda bunları çözmek, çözüm ve sonuç odaklı olmak adına hareket edeceğimizi söyledik. Sıkıntılar büyük ve bunları yakından takip ediyoruz. Anadolu’yu gezdik. Seçimi kazanırsak kazandıktan sonra gidemediğimiz yerlere de gideceğiz. Hedefler büyük. Herkes bu büyük hedeflerle ilgili konuşuyor ama TÜRSAB bu hedefleri neden konuşmuyor? Hedefler koyuyorlar ama önümüzü kesiyorlar. Her alanıyla bir kumpas kurulmuş gibi. İşte biz bu temel hedefle yola çıktık. TÜRSAB’ı kimse unutamaz ve turizmin adının geçtiği her yerde TÜRSAB olmalı dedik. TÜRSAB birlik ve beraberlik içinde hareket etmeli. Hala birbirimizi yiyoruz. Birbirimize sımsıkı sarılan kucaklayıcı bir Genel Kurul temenni ediyorum.

Haber önerisi: Davut Günaydın: Koltuk peşinde değiliz

 • En büyük eksikliğimiz itibar. Bu sorunları çözmek için çok ciddi bir itibara ihtiyacımız var. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı olmak üzere sektörün tüm paydaşlarıyla iş birliği yapacağız. Hiç kimseye kapımız kapalı olmayacak. Lobi faaliyetleri yapacağız. Gerekirse basında algı yaratacağız.
 • Siyasi Genel Parti Başkanlarına gideceğiz. Belediyeler sosyal sorumluluk projesi adı altında birçok gezi yapıyor; biz “daha fazla yapın” diyeceğiz ama “seyahat acentesi kullanın” diyeceğiz.
 • Kaçak faaliyetler almış başını gidiyor. Biz de ne yazık ki denetimleri kendi araçlarımıza yapıyoruz. Son 2 sene içerisinde ceza alan araçlarımızın sayısı 20 bini geçmiş bulunuyor. Kaçak faaliyetler için caydırıcı ve etkili yasal düzenlemeyi el ele verip yapacağız. Neden kaçak tur faaliyetine katılan otobüse iki ayrı ceza veremiyoruz, rehberi meslekten men edemiyoruz, oda veren oteli TÜRSAB dostu değil diye lanse edemiyoruz?..
 • Kısa vadeli programımızda internet üzerinden havayolu satışları eşitleyeceğiz. Servis bedellerini TEFE ve TÜFE’ye endeksleyip kampanyaları da açacağız.
 • Kısa vadede Türkçe rehberlik çıkacak. Bunu kabul etmeyen tek kurum TÜREB. Bunun için ciddi bir hukuk mücadelesi başlatmamız gerekiyor.
 • Hac & Umre konusunda bu işi bilen duayenleri alıp bu sorunu çözmeye gideceğiz.
 • Kimin eli seyahat acentelerinin cebindeyse hepsini çıkaracağız.
 • Bu maddeler geçinceye kadar tüm Yönetim Kurulu Toplantılarını Ankara’da yapacağız.
 • Kışın turist getirene kişi sayısına bakmaksızın milli tur operatörlerimize hak ettiği verilmeli. Bir Kıbrıs modeli üzerinde çalışmak zorundayız. Bu modeli Türkiye’ye getireceğiz.
 • Müze biletleri konusuna da eğileceğiz.
 • Fuar teşviklerinden yararlanmak ve incoming gelirlerimizin de ihracattan sayılması gerekiyor. Bunun için de çalışacağız.
 • TÜRSAB’ın garantörlüğünde rahat bir şekilde hizmet pasaportu alabiliriz.
 • Meslek ilkeleriyle ilgili yapılacak tüm çalışmaların arkasında olacağız. Özellikle haksız rekabetle ilgili.
 • Maddi durumu kötü olan üyelerimize burs vermek için elimizden geleni yapacağız.
 • Eğitim üssü kurup hem acentelerimizi hem de personellerimizi eğiteceğiz.
 • Belge devrinin önündeki engelleri kaldıracağız.
 • Kapanan 5 BYK’yı da açacağız.
 • Tek çatı ifadesini kabul etmiyoruz. Bizimle otelcinin, rehberin veya yatırımcının sıkıntısı aynı mı? Nasıl bir kanun istiyoruz; Önümüzü açsın, engel olmasın ve onun ne olduğunu bilelim. Hukukçularla oturalım, çalıştaylar düzenleyelim. Belki revize edebiliriz. Biz kendi kanunumuz olmadıkça, onu anlamadıkça, içimize sinmedikçe anayasa mahkemesine kadar gideriz.
 • Acentesini yeni açan birçok arkadaşlarımızdan şikayetler geldi. Gönüllü olarak o parayı verenler var. Gönülsüz olarak para verenlerin parasını da geri iade edeceğiz.”

“FİRUZ BAŞKANIM BENİMLE GURUR DUYACAK!”

Seçim vaatlerini sürekli “söz veriyorum” nidalarıyla sıralayan Davut Günaydın, “İçinizden biriyim, kardeşinizim. Yabancı değilim ben. Beni Yönetim Kurulu’na alan Firuz Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Beraber çalıştık yıllarca. İnanıyorum pişman olmayacak ve benimle gurur duyacak. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Alkışlayan elleriniz dert görmesin. Bu genel kuruldan sonra daha çok birlik ve beraberlik içerisinde olacağız” sözleri ile konuşmasını bitirdi.