İstanbul Havalimanı’nın pistleri yeniden tartışma konusu oldu

İstanbul Havalimanı’ndaki pistlerin, hâkim rüzgâr yönü göz ardı edilerek yapılması verimi düşürüyor. Bir THY pilotu “Pistler kuzeydoğu – güneybatı istikametinde yapılmalıydı” dedi.

İstanbul’a yapılan üçüncü havalimanı, bölgede geçtiğimiz günlerdeki şiddetli rüzgâr yüzünden rötarlı gerçekleşen iniş ve kalkışlar nedeniyle bir kez daha tartışmaların odağında.

Havalimanındaki pistlerin doğrultusunun, hâkim rüzgâr yönü dikkate alınmadan belirlendiği iddiaları gündeme gelirken, adının açıklanmaması kaydıyla DW Türkçe’ye konuşan bir THY pilotu da bu eleştirilere katıldı.

“PİSTLER KUZEY – GÜNEY YÖNÜNDE YAPILDI; OYSA…”

Deneyimli THY pilotu, “Bölgede hakim rüzgâr 45 derece çaprazdan, yani kuzeydoğudan geliyor. İstanbul Havalimanı’ndaki dört pist de kuzey – güney istikametinde yapıldı. Oysa pistler, kuzeydoğu-güneybatı istikametinde yapılmalıydı” dedi.

Uçakların kalkış ve inişlerde rüzgârı mümkün mertebe önden almaları gerekiyor. Rüzgâr yandan ya da arkadan alınarak yapılan iniş ve kalkışlarda ise kaza riski artıyor.

THY pilotu, İstanbul Havalimanı’nın bu yıl içinde tamamlanması planlanan beşinci pistinin ise doğu – batı doğrultusunda yapılacağını hatırlatarak bu pistin yönünün de “tam olarak doğru olmayacağını” ifade etti.

“HÂKİM RÜZGAR YÖNÜ DIŞINDAKİ FAKTÖRLERİN DE ETKİSİ OLABİLİR”

Ancak DW Türkçe’ye konuşan bir başka pilot pistlerin kuzey – güney doğrultusunda yapılmasında, hâkim rüzgar yönü dışındaki faktörlerin de etkisi olabileceğini hatırlattı.

Geçmişte THY’de görev yapan pilot, “Rüzgâr yönü esas tabii ama başka faktörler de devreye girmiş olabilir. Pist doğrultusundaki engeller mesela. Örneğin, bölgedeki rüzgâr gülleri ya da tepeler” ifadesini kullandı. “Rüzgâr güllerini kaldırmanın, tepeyi tıraşlamanın maliyeti var” diye ekledi.

RÜZGÂR ANALİZİNDE GEÇ Mİ KALINDI?

İstanbul Havalimanı’nın bulunduğu bölgede sağlıklı bir rüzgâr analizi yapılması konusunda geç kalındığına dair tartışmalar da yapılıyor.

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, İstanbul Havalimanı’nı inşa eden ve işleten İGA şirketinin, bölgede hafriyat çalışmaları başladıktan sonra kendisinden rüzgar analizi istediğini söyledi.

“Havalimanının yeri belirlendikten ve hafriyat başladıktan sonra İGA benden analiz istedi” diyen Kadıoğlu, kuzey – güney yönünde planlanmış olan pistlerin 20 derece doğuya döndürülmesini tavsiye ettiğini ancak fiziki durumdan ötürü pistlerin döndürülemediğini belirtti.

MİKDAT KADIOĞLU: VERİMLİ BİR PİST, YILIN EN AZ YÜZDE 95’İNDE KULLANILMALIDIR

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Kadıoğlu, “Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün bir ideali vardır. Buna göre, verimli bir pist, yılın en az yüzde 95’inde kullanılmalıdır. Yoksa hiçbir pist yüzde 100 kullanılmaz.

“İSTANBUL HAVALİMANI’NDA ORAN YÜZDE 83 SEVİYESİNDE”

Hava şartları zaman zaman problem yaratır. Bizim hesaplarımıza göre İstanbul Havalimanı’ndaki pistlerin şu anki verimliği yüzde 82-83 çıkıyor. Yirmi derece doğuya döndürebilseydik bu oran yüzde 95’leri buluyordu” dedi.

Kadıoğlu, İstanbul Havalimanı’ndaki pistlerin yönüyle ilgili hatanın, “daha güvensiz” bir durum yaratmadığını ancak açıkça verimi düşürdüğünü söyledi. Kadıoğlu bundan sonra inşa edilecek pistlerin doğru yönlerde yapılması hâlindeyse verimin artırılabileceğini ifade etti.

İstanbul Havalimanı’nı inşa eden ve işleten İGA şirketinden bu iddialara ilişkin bir açıklama yapılmadı.

DW Türkçe’den Cengiz Özbek imzalı haberin tamamını okumak için tıklayınız.