Boeing, yeni uçağı 777X ile imajını düzeltebilecek mi?

ABD’li uçak üreticisi Boeing, 737 Max tipi yolcu uçaklarında yaşanan krizden sonra dünyanın en büyük iki motorlu uçağı olarak sunduğu 777X’in ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Olumsuz hava koşulu nedeniyle iki kez iptal edilen deneme uçuşu  Washington, Everett-Seattle arasında yapılarak dört saat sürdü. Bu yıl kullanıma girmesi planlanan ancak teknik zorluklar nedeniyle ertelemeye gidilen dünyanın en büyük ticari motorlarına sahip 777X hakkında gelecek yıl Emirates’de kullanıma girmeden önce daha fazla deneme yapılması gerektiği belirtildi.

84 metre uzunluğundaki yolcu uçağı katlanabilir kanat uçları olan yeni kompozit kanatlarıyla dikkat çekerken bu özellik ile yakıt tasarrufu en yüksek seviyede gerçekleşecek. Uçak ayrıca 71 metrelik kanat açıklığı ile Airbus A380’den sonra en büyük kanatlı ikinci uçak olma özelliğine de sahip.

777X Pazarlama Direktörü Wendy Sowers, uçakla ilgili “Şirket olarak yapabildiğimiz muhteşem şeyleri temsil ediyor” ifadelerini kullandı.

Şimdi akıllarda “Adedi 442 milyon dolar olan yeni uçaktan 309 tane sattığını duyuran Boeing, 737 Max krizinden kurtulabilecek mi? 360 yolcu kapasiteli Airbus A350-1000 ile rekabet edecek olan yeni uçağı ile piyasadaki imajını düzeltebilecek mi?” soruları var…

İlgili haberleri okumak için tıklayınız: