Sakız Adası daha fazla Türk turist için atağa geçti

Sakız Adası Belediye Başkanı Yardımcısı Konstantinos Verginas ve Sakız Adası Turizm Müdürü Rena Pagoudi Damigou

Last Updated on 21 Ekim 2020 by Sahra Gülal

Son yıllarda Türk turistlerin yeniden gözdesi haline gelen Yunanistan’ın Sakız Adası, Türkiye pazar payını artırmak için turizmde atağa geçti. Sakız Adası Turizm Müdürü Rena Pagoudi Damigou, adanın herkese hitap eden bir ada olduğunu söyleyerek “Türkleri adamızda daha fazla görmek istiyoruz. Dünyada hiç yabancılık çekmeden yemek, eğlence ve konaklama yapabileceğiniz, kendinizi evinizde hissedebileceğiniz bir adaya sizi davet ediyorum” dedi.

Sakız Adasının gizli güzelliklerini tanıtmak ve Türkiye ile Yunanistan arasındaki turizm bağlarını güçlendirmek adına 31 Ocak Cuma günü Taksim’de yer alan Yunanistan Başkonsolosluğu’nda bir tanıtım etkinliği düzenlendi. Etkinliğe birçok Türk ve Yunan misafirler katıldı.

Yunanistan Başkonsolosluğu’nda düzenlenen Sakız Adası tanıtım etkinliğine birçok Türk ve Yunan misafirler katıldı.

“BİRLİKTE TURİZMİ GELİŞTİRMEK İÇİN HEP BURADA OLACAĞIZ”

Sakız Adası Turizm Müdürlüğü, Ticaret Müdürlüğü ve Sakız Adası Belediyesi ortaklığında düzenlenen tanıtım etkinliğinde gerçekleştirilen konuşmalarda “Türk ve Yunan turistlerin karşılıklı olarak birbirine komşu olan bu iki ülkeye seyahatlerini arttırmasıyla hem Türkiye’nin hem de Yunanistan’ın yerel ekonomisine olan katkıyı güçlendirdiği ve bürokrasinin bir kenara bırakılıp birlikte turizm ilişkilerinin devam ettirilmesi için işbirliği geliştirilmesi gerektiği; bu iş birliğini geliştirme çabalarında Yunanistan’ın hep burada olacağı, özellikle turizm sektöründe ticaret odası olarak edecekleri yardımlar için söz verdikleri” vurgulandı.

Kürsü konuşmalarının sonlanmasıyla misafirlere Yunanistan’ın beşinci büyük adası olan Sakız Adası’nın tanıtım videosu gösterildi. 10 dakikalık bir tanıtım videosunun ardından Turizm Günlüğü olarak bir araya geldiğimiz Sakız Adası Belediye Başkanı Yardımcısı Konstantinos Verginas ve Sakız Adası Turizm Müdürü Rena Pagoudi Damigou ile keyifli bir söyleşide bulunduk.

İşte o röportajımızın detayları:

Sakız Adası Belediye Başkanı Yardımcısı Konstantinos Verginas

“TÜRKİYE’DEN 75 BİN ZİYARETÇİ AĞIRLADIK”

Bu sene Türkiye’den 75 bin ziyaretçinin Sakız Adası’na gittiğini adadan da 25 bin kişinin Türkiye’ye geldiğini ifade eden Sakız Adası Belediye Başkanı Yardımcısı Konstantinos Verginas, adanın nüfusunun 50 bin olduğunu belirterek elde edilen bu ziyaretçi rakamlarının kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı.

Sakız’ın sahip olduğu tarihi özellikleriyle ve gezilecek görülecek yerleriyle çok zengin bir yer olduğunu söyleyen Verginas, konuşmasına şöyle devam etti:

“Adamıza ulaşım çok kolay. Bütün sene boyunca Çeşme adasından Sakız’a feribot ile geçiş imkanı var. Kış aylarında seferler biraz aksıyor olabilir ancak genelde haftada 4 defa feribot bulunuyor. İzmir üzerinden de çok uygun uçak fiyatlarıyla buraya gelebilme durumu var. Bu nedenle Türkiye’den çok fazla ziyaretçi ağırlıyoruz. 24. EMITT-Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarına katılmamızdaki öncelikli amaç; turizm ilişkilerimizi daha da geliştirmek ve Türkiye’den daha fazla turist çekmek. Fuara katılım göstermemiz sayesinde her iki ülke birbirini tanıma fırsatı yakalıyor.”

Sakız Adası Turizm Müdürü Rena Pagoudi Damigou

TÜRK TURİSTLERE AÇIK ÇAĞRI: SİZİ ADAMIZDA DAHA FAZLA GÖRMEK İSTİYORUZ!

Türkiye’den çok daha fazla ziyaretçi beklediklerini ifade eden bir başka isim de Sakız Adası Turizm Müdürü Rena Pagoudi Damigou oluyor. Damigou, “Türkleri adamızda daha fazla görmek istiyoruz” diyerek Türk turistlere buradan şu açık çağrıda bulunuyor:

“Sakız, bütün sene boyunca çok fazla şeyi bir arada yaşayabileceğiniz bir rota. Güzel sahilleri, güzel gezilecek yerleri ve güzel mezeleri var. Her zaman herkese hitap eden bir ada. O yüzden Türk ziyaretçiler için bu özellikler onları evlerindeymiş gibi hissettirecektir. Ayrıca buraya mutlaka grup ile gelmekte gerekmiyor. Tek başına gelen insanlarda adamızda çok rahat bir şekilde gezebilir. Özellikle huzur arayan seyahat severler için ‘çok huzurlu bir ada’ olduğumuzu söylemek isterim. Feribottan iner inmez sahile yakın bir Turizm ofisimiz bulunuyor. Misafirlerimize ihtiyaç duydukları her an hem yazılı hem sözlü olarak birebir yardımcı olabiliyoruz.”

Haber önerisi: Karşı yakadaki dostumuzu ziyaret etmenin tam zamanı!

Sakız Adası’nda gün batımı

SAKIZ ADASI – HİOS

Ege denizinin kuzeydoğusunda, Karaburun Yarımadası’nın karşısında yer alan, Samos ve Midilli adaları arasında bulunan, Türkiye’nin batı kıyılarının sadece birkaç mil uzağındaki Sakız Adası (Chios); masmavi denizi, iklimi, temiz havası ile gidenleri oldukça kendine hayran bırakan bir rota.

Köklü bir tarihi olan Sakız Adası; Antik Yunan, Pers, Roma, Bizans, Ceneviz, Osmanlı ve Yunanistan egemenliklerini de geçirmiş bir yer. Günümüze geldiğimizde yüz ölçümü 904 km² olan bu adanın merkezi Hora adıyla da bilinen Hios. Hios (Chios) idari bölgesi; Sakız Adası, Psara ve Oinousses Antipsara adalarından oluşuyor. Burası üç belediyeye ayrılmış (Oinousses, Chios ve Psara). Chios Belediyesi ise tüm Sakız Adasını kapsıyor ve bölgenin en büyük belediyesi olma özelliğini taşıyor.

Sakız Adası’nın toplam 52 köyü bulunuyor. Tüm mevsimler için benzersiz bir turizm destinasyonu olan ada harika doğası ile ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil deneyimi sunuyor. Adanın ismi neden Sakız derseniz, yanıtı şöyle: Sakız ağaçlarının bu adada çok fazla sayıda olması… Sakız Adası’nın Yunanistan’da kullanılan bugünkü adı ise “Chios”. Adanın ana yerleşim birimi olan şehrine de Chios deniliyor. Chios ismini nereden aldığı konusundaki rivayetlerden birinde; adanın antik Kralı Inopion’un kızı olan ‘’Chiona’’ dan aldığı söyleniyor.

Haber önerileri:

Sırt çantalı yalnız gezginlerin popüler destinasyonu olacak

Turistik olarak ada, en çok Sakız Köyleri ile ün salmış. Adayı her gidişinizde keşfedilmeye değer yeni bir yerinin olduğunu göreceğinizden şüphemiz yok. Buraya çift veya arkadaş grubuyla gelebilecek seyahat severler dışında, sırt çantalı ve yalnız seyahat etmeyi seven gezginler de gelebilirler. Ulaşım açısından da oldukça kolay bir rota olması nedeniyle ada sırt çantalı yalnız gezginlerin popüler destinasyonu haline gelecek.

Haber önerileri:

Sakız Adasında mutlaka görülmesi gereken 11 yer:

 • Nagos Beach
 • Nea Moni
 • Kambos
 • Emporios – Mavra Volia
 • Pyrgi
 • Chios Mastic Museum
 • Mesta
 • Olympi cave
 • Psara
 • Aghia Markella
 • Agio Gala