Covid-19 sonrası sektörün nabzı sosyal medyada atıyor

Yeni tip coronavirus COVID-19’un turizm sektöründeki etkisini Instagram’da gerçekleştirilen ‘BizBize / Profesyonel Sohbetler’ programında değerlendiren PCS Turizm Genel Müdürü Cemal Benli, #evdekal ve #hayatevesığar sürecinde sektörün önemli isimleriyle kendi hesabı üzerinden canlı yayın programlarına başlıyor.

2019’un Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 pandemisi nedeniyle gelişen sektörel krizde seyahat acentalarının karşılaşacağı güçlükleri, bu krizi nasıl atlatacak ve neler yapacaklarını; 15 Nisan günü Turizmci Erkan Savaş‘ın moderatörlüğünde Instagram‘da canlı olarak gerçekleştirilen ‘BizBize / Profesyonel Sohbetler’ programında ele alan Cemal Benli, akıllara takılan ve merak edilen soruları yanıtladı.

Canlı yayın programında en dikkat çeken kısımları sizler için derledik. İşte Erkan Savaş’ın sordukları ve Cemal Benli’nin yanıtları:

PCS TURİZM BU SÜREÇTE NE YAPTI?

– FAALİYETLERİNDE DEĞİŞİKLİĞE GİTMEDİ, MEVCUT PLANLAMASINI GÖZDEN GEÇİRDİ

Soru: İlk vakanın 11 Mart’ta görülmesinden sonra PCS Turizm olarak ne yapmaya karar verdin?

Cevap: 11 Mart’tan itibaren pandemi sürecini tüm turizm profesyonelleri, canlı yayınlar, bakanlık, Sağlık Bakanlığı, TÜRSAB gibi mecralar üzerinden yakından takip etmeye başladık. 14 Mart tarihinde ofisteki arkadaşlarımızla birlikte bir karar alıp home office çalışmaya geçtik. Herkes evlerinde koordineli bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Yönetici arkadaşlarımızla haftanın dört günü iş durumumuz hakkında canlı konferanslar, toplantılar gerçekleştiriyoruz. PCS Tur olarak yurt dışında B2B çalışan bir tur operatörüyüz. Yasak ve kısıtlamaların gelmesiyle ciddi oranda bizlerde etkilendik. İptallerimiz 15-20 Mart tarihine kadar çok hareketli değildi fakat sonrasında gelen son dakika değişiklikleriyle iptal sayımız arttı. İade sürecimizi hakkı saklı tutarak 1 yıl içerisinde operasyonlarını tekrardan gerçekleştirelim anlamında hem acentelerle hem de çalıştığımız otel, havayolu ile devam ediyoruz. Ekim’den 1 yıl sonrası Nisan ayları arasına kaydırmakla görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Herkes bu süreci anlayışlı olarak karşılıyor. Elimizdeki 2019 verilerine baktığımız zaman yüzde 40-50‘lere yakın iptal aldık ve şu anda ciro kaybımız yüzde 40-50‘lere ulaşacak gibi öngörüyoruz. Tabii bu süreçte kimseyi kırmadan, tüm partnerlerimizin gönlünü kazanarak, kimseyi mağdur etmeden operasyonları ileriki döneme atarak bu dönemi böyle geçiriyoruz şu anda.

“ACENTELERİMİZE FAYDA SAĞLAMAK VE SATIŞLARINI ARTTIRMAK ADINA KAMPANYALAR HAZIRLIYORUZ”

Bugün yurt dışı yasakları kalktığı zaman ilk başlayacak yerler yakın bölgeler ve Asya. 1 Eylül‘den itibaren Uzak Doğu‘dan ve özellikle Malezya‘dan bizim partnerlerimiz bookingleri almaya başladılar. Bizim planladığımız durumda şu; bu turların yakın destinasyonlarda başlayacağını düşünüyorum. Yurt dışı turları anlamında tabii ki insanlarda alışkanlık değişiklikleri olacaktır. Örneğin bu konuyu Balkan otelleri ile ‘bundan sonrasında ne yapabiliriz?’ sorusunu görüştüğümde şunlar dile getirildi:

  • Otellerde kat hizmetleri görevlilerinin sayısını arttıracaklar
  • Genel alan temizliğine daha fazla dikkat edecekler
  • Kahvaltılarda masaya servis yapılacak
  • Hijyen kuralları daha ön planda olacak

Biz ne yapacağız?:

  • Yurt dışında 46’lık otobüslerimiz yerine 54’lük otobüsler kullanacağız.
  • Turlarımızın sayısını fiyatlarda hiçbir değişiklik olmadan maksimum 30-35 bandında tutacağız. Yani otobüslerde 54 kişi olup 30 kişiyle sosyal mesafeyi bir şekilde koruyacağız.
  • Otobüslerimizde ciddi anlamda dezenfektan kullanımına gideceğiz.
  • Şoförlerimiz maske ve eldiven kullanacak.

– İLK OPERASYONLARININ TARİHİNİ VERDİ

1 Eylül’den itibaren Asya’dan incoming’i ciddi anlamda başlatacaklar. Biz PCS olarak kendi operasyonlarımızla ilgili şöyle düşünüyoruz; 4 Mayıs itibariyle çalışmaya başlayacağız. 1 Temmuz’dan itibaren de kesin hareketli yurt dışına paketlerimizi gerçekleştireceğiz. En büyük hareketliliği de Kurban Bayramı ile olacağını düşünüyorum. Gelen satışlara baktığımız zaman 24 Temmuz’dan önce bir satış gelmemiş gözüküyor.

– PERSONEL ÇIKARMADI!

Soru: Bu süreçte hiç personel çıkardınız mı?

Cevap: 1 Nisan’da herkesin tüm maaşlarını yüzde 100 şekilde yatırdık. Kimseyi de işten çıkarmadık. Bununla ilgili yakın zamanda uygulamaya alınan kısa çalışma ödeneğini kullanarak çalışmalarımıza hiçbir personelimizin çıkarmadan devam ediyoruz. Fakat 3 aylık öngörülen bu uygulamanın önce 6 aya daha sonrasında 1 yıla uzatılması gerektiğini düşünüyorum.

Turizmci Erkan Savaş moderatörlüğünde ‘BizBize / Profesyonel Sohbetler’ programı

CEMAL BENLİ INSTAGRAM HESABINDA TURİZM PROFESYONELLERİYLE CANLI SOHBETLERE BAŞLIYOR

Coronavirus sebebiyle şu günlerde sosyal medya ve dijital platformlara artan yoğun ilgi, turizmcileri de etkisi altına aldı. Güncel haber, çeşitli bilgi paylaşımları ve tartışmalarla zamanlarını geçirmek isteyen turizmciler, evde devam eden karantina haline sektör bazında yeni bir boyut getirdi. Turizmde pandemi sonrasını konuşabilmek için 30 dakikalık canlı söyleşiler yapılmaya başlandı. Bunun ilki 15 Nisan Çarşamba günü ‘BizBize / Profesyonel Sohbetler’ programı ile gerçekleşti. Turizmci Erkan Savaş moderatörlüğünde yapılan programın ilk konuğu PCS Turizm Genel Müdürü Cemal Benli oldu. Benli, bu programa konuk olmasının ardından kendi Instagram hesabı üzerinden de sektör profesyonelleri ile “Corona virüsün turizme etkileri hakkında canlı sohbetler” ana başlıklı yayınlar gerçekleştireceğini duyurdu. İşte Benli’nin gerçekleştireceği instagram canlı yayınlarının detayları:

Tatilbudur.com Yurdışı Turlar Direktörü Cihan Saray
17 NİSAN CUMA SAAT: 13:00

Bst Mice Kurucusu Serkan Tümbay
19 NİSAN PAZAR SAAT: 13:00

SKYhub Outbound Yurt Dışı Turlar Grup Departmanı Müdürü Orhan Durmuş
20 NİSAN PAZARTESİ SAAT: 13:00

 

TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir
21 NİSAN SALI SAAT:14:00