Sizi İstanbul’a götürecek 7 film

Last Updated on 18 Nisan 2020 by Yaşar Çelik

Bu karantina günlerde seyahat firmaları ve oteller bizlere evlerimizden çıkmadan birçok yeri gezebilmemiz adına sanal turizm imkânı tanıyor. İçlerinde gerçekten yaratıcı ve ilham verici geziler olsa da bazılarımız hala seyahat etmek için can attığımız yerleri de içeren bir filmde kendimizi kaybetmeyi 360 derece tura tercih ederiz.

Türk kültürüne, mutfağına ve tarihine ilgi duymayanlar için dahi İstanbul inkâr edilemez bir sinema şehridir. Yıllardır birçok ödül almış ve toplumda büyük ilgi uyandırmış filmlerin arka planlarında İstanbul’un tercih ediliyor olması bu yüzden şaşırtıcı değil. İşte karantinada sizi İstanbul’a götürecek 7 film:

Rusya’dan Sevgilerle (1963)

Terence Young’un yönettiği James Bond serisinin ikinci filmi; Rusya’dan Sevgilerle. Bu gişe rekorları kıran filmde Bond bir kriptografi cihazı almak ve bir Sovyet konsolosluk memurunun iltica etmesine yardımcı olmak için İstanbul’a geliyor. Ancak, bu görevin Bond’un düşmanı SPECTER’ın bir planı olduğu ortaya çıkıyor. Filmin bazı bölümleri İstanbul’da geçiyor ve hatta Türk karakterler dahi var. O dönemin ünlü treni Orient Express’de filmde yer alıyor.

Skyfall (2012)

Rusya’dan Sevgilerle’den yaklaşık 50 yıl sonra Bond yeniden Türkiye’de. Sam Mendes’in yönettiği Skyfall; Judi Dench, Javier Bardem, Ralph Fiennes ve Daniel Craig (Bond) gibi isimlerden oluşan etkileyici bir oyuncu kadrosuna sahip. Son yıllarda İstanbul’da çekilen en önemli filmlerden biri olan Skyfall, Bond’un şehrin çatılarından bir motosikletle geçmesiyle başlıyor. Ayasofya, Sultanahmet Meydanı ve Kapalıçarşı hepsini görmeniz mümkün.

#TGilekeşfet haber önerisi: Seyahat isteği yaratan 10 etkileyici film

Uluslararası (2009)

Tom Tykwer’in yönetmenliğini yaptığı “Uluslararası” politik gerilim türünde bir film ve Manhattan asistan Bölge Savcısı (Naomi Watts) ile bir Interpol ajanının (Clive Owen) dünyanın en güçlü bankasına adalet getirmeye çalışmasını anlatıyor. Görevleri onları Berlin, Milano, New York ve İstanbul’a götürüyor. Final sahnesi Kapalıçarşı’da çekilmiş olan filmde Türk oyuncu Haluk Bilginer’de yer alıyor.

Argo (2012)

Ben Affleck’in birçok ödül alan tarihi draması; saldırganların Amerikan Elçiliği’nde 60 Amerikalıyı rehin aldığı İran devrimini anlatıyor. Saldırganların altısı kaçınıyor ve Kanada Büyükelçisi’nin evinde saklanıyor. Film, rehin alınan Amerikalıları kurtarmak için bir plan hazırlayan Tony Mendez’in (Affleck tarafından canlandırılan) anılarına dayanıyor. Eylemin bir kısmı Türkiye’de gerçekleşiyor ve Bakırköy’deki Zuhuratbaba Mahallesi, Kapalıçarşı ve Ayasofya da çekilmiş sahneler bulunmakta.

Takip: İstanbul (2012)

Olivier Megaton’un yönetmenliğini yaptığı ve Liam Neeson’un başrolde olduğu Fransız yapımı, İngilizce bir aksiyon gerilim filmi. Üçlü bir serinin ikinci filmi olan Takip:İstanbul’da Bryan Mills’in bu sefer de eşi İstanbul’da kaçırılıyor. Filmin başrollerinden biri ise İstanbul.

Son Umut (2014)

Russell Crowe’ın yönettiği film, I. Dünya Savaşı’ndan sonra asla geri dönmeyen üç oğlunu bulmak için Türkiye’ye seyahat eden Avustralyalı bir çiftçinin bu hikayesini anlatıyor. Olga Kurylenko, Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz’ın başrolleri paylaştığı yolculuk onu İstanbul’dan Gelibolu’ya uzanıyor. Birçok ödül alan film ülkemizde de büyük ilgi gördü.

Haber önerisi: Corona günlerinde izleyebileceğiniz 10 film önerisi

Yolculuk (2019)

Yapımcılığını Ridley Scott’un üstlendiği “Yolculuk”, Türk Hava Yolları iş birliği ile çekilen, aynı zamanda İstanbul Yeni Havaalanı’nın da tanıtımı niteliğinde olan bir kısa film. İzleyicilerini İstanbul’un güzellikleri ile buluşturuyor.

Hem kısa filmi izlemek hem de haberin detaylarını öğrenmek için bkz: Dünyaca ünlü yönetmenin çektiği THY’nin yeni reklamı yayında

Hande Elverdi’nin bir önceki yazısını merak edenler için:

Londra’nın en iyi 10 müzikali