Uçuşlarda seyahat izin belgesi ne zaman kalkacak?

COVID-19 virüsü nedeniyle seferlerini durduran THY, iç hat uçuşlarına 1 Mayıs 2020- dış hat uçuşlarına 20 Mayıs 2020 itibari ile başlayacak. Seyahat yasakları henüz kalkmamışken THY bu uçuşları nasıl gerçekleştirecek? Yolculardan seyahat izin belgesi isteyecek mi? İşte bu soruların yanıtı özel haberimizde…28 Nisan 2020 tarihinde THY tarafından yapılan açıklamada, hem iç hat uçuşları hem de dış hatlardaki uçuşlar için bu tarihin 28 Mayıs 2020 tarihine çekildiği açıklandı. Bu nedenle seyahat yasaklarının da bu tarihten önce kalkması şimdilik mümkün görünmüyor.

28 NİSAN 2020 SON GÜNCEL AÇIKLAMA

  • Türk Hava Yolları (THY), tüm iç hat ve dış hat uçuşlarına başlama tarihini 28 Mayıs 2020 olarak güncelledi.
  • Türk Hava Yolları daha önce iç hat uçuşlarını 1 Mayıs 2020, dış hatlara yönelik uçuşlarını ise 20 Mayıs 2020 tarihine kadar durdurduğunu açıklamıştı.
  • 28 Nisan 2020 tarihinde THY tarafından yapılan açıklamada, hem iç hat uçuşları hem de dış hatlardaki uçuşlar için bu tarihin 28 Mayıs 2020 tarihine çekildiği açıklandı.

25 NİSAN 2020 TARİHİNDEN ÖNCEKİ AÇIKLAMA

Türk Hava Yolları (THY) iç hat uçuşlarına 1 Mayıs 2020’de başlıyor.

THY seferleri hakkında detaylı bilgi için bkz: THY yurt içi ve yurt dışı uçuşlara ne zaman başlıyor?

THY online olarak bilet satışlarını kendi web sitesi üzerinden yapıyor. Online bilet alan yolculardan gazetemize gelen “1 Mayıs itibarı ile THY, bilet alan yolculardan Seyahat İzin Belgesi isteyecek mi?” soruları üzerine bizde konuyu araştırdık.

Türkiye’nin 81 ili için seyahat izin belgesi nereden ve nasıl alınır? öğrenmek için bkz: İstanbul’da seyahat izin belgesi nereden alınır?

Fotoğraflı anlatım: E-Devlet’ten seyahat izin belgesine nasıl başvurulur?

YÜRÜRLÜKTE OLAN GENELGE NE DİYOR?

Yaptığımız ilk araştırmada Sivil Havacılık web sitesinde yer alan “29 Mart 2020, İçişleri Bakanlığının Uçak Seferleri ile ilgili Koronavirüs Tedbirleri” hakkındaki aşağıda da verdiğimiz duyuruya ulaştık.

İçişleri Bakanlığının Uçak Seferleri ile ilgili Koronavirüs Tedbirleri Hakkında

29 Mart 2020

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda uçak seferleri ile ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla aşağıdaki İçişleri Bakanlığı tarafından ek tedbirlerin alınmasına karar verilmiştir.

Havayolu ile düzenlenecek uçuşlarda da yolcular, 29.03.2020 tarihi ve saat 06:00 saatinden itibaren Seyahat İzin Belgesi olmadan seyahat edemeyecektir.

“Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar, özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşlarımız, “Seyahat İzin Kurullarından” seyahat izin belgesi alarak hava yolu ile seyahat edebileceklerdir.

Ayrıca temel insani ihtiyaçların üretim ve tedarik süreçleri içerisinde yer aldığını ilgili meslek odalarından belgelendirenler, seyahat izin kurullarınca uygun görülmesi halinde şehirlerarası havayolu ile seyahat edebileceklerdir.

Üst düzey kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenlerin görevleri çerçevesinde seyahat etmelerinde kısıtlama bulunmamaktadır.”

İGA NE DİYOR?

Belgenin oldukça eski tarihli olması dikkatimizi çektiğinden konuyu birde uçuşların yapılacağı havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA’nın çağrı merkezine sorduk.

İstanbul Airport 444 1 442 nolu çağrı merkezi ile yaptığımız görüşme neticesinde İGA’nın sistemlerinde uçuşlar kapalı göründüğü için herhangi bir bilgi veremeyecekleri ilettiler. Fakat uçuşlar yasaklanmadan önce seyahat edecek yolcuların havalimanına gelerek Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak önce izin, sonra uçak bileti aldıkları bilgisi verildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ÇAĞRI MERKEZİ ALO 199

“29 Mart 2020, İçişleri Bakanlığının Uçak Seferleri ile ilgili Koronavirüs Tedbirleri” hakkındaki genelgede yer alan çağrı merkezini arayarak aynı soruyu bir de onlara yönelttik.

Yaptıkları araştırma sonucu bize verdikleri bilgi şöyle oldu: “29 Mart 2020 tarihli genelge hala geçerliliğini korumaktadır.”

THY ÇAĞRI MERKEZİ 444 0 849

1-4 MAYIS ARASI SEYAHAT İZİN BELGESİ THY UÇUŞLARINDA ZORUNLU

İçişleri Bakanlığı çağrı merkezinden ve İGA’dan aldığımız bilgilerin yeterli olmaması üzerine THY’nin web sitesinde bir araştırma yaptık. Konuya ilişkin web sitesinde güncel hiçbir bilgi olmaması ve hatta bilet satın alma adımlarında bile hiçbir uyarının bulunmaması üzerine 444 0 849 nolu çağrı merkezi aradık. Çağrı merkezi personelinin verdiği güncel bilgiye göre “1 ve 4 Mayıs arasında yurt içi uçuşlarda “Seyahat İzin Belgesi” olmayanlar uçağa alınmayacak.”

SEYAHAT YASAKLARI 5 MAYIS’TA KALKIYOR MU?

5 Mayıs itibari ile ise bu belgenin (şu anki ellerindeki bilgiye göre) istenmeyeceğini söyleyen THY çağrı merkezi personeli, bunun nedenini sorduğumuzda ise “Sistemlerinde bununla ilgili bilginin yer almadığını ama şu anki güncel bilgilere göre 5 Mayıs itibarı ile yurt içi uçuşlarda seyahat izin belgesinin istenmeyeceğini” söyledi.

THY çağrı merkezinin “Seyahat İzin Belgesini” 5 Mayıs tarihinden itibaren istenmeyeceği şeklinde verdiği bu ifadenin sistemlerinde yer alan bilgiden kaynaklandığını bir kez daha belirtelim. Çünkü resmi kaynaklardan henüz böyle bir açıklama veya doğrulama yapılmamıştır.

Pegasus seferleri hakkında detaylı bilgi için bkz: Pegasus yurt içi ve yurt dışı uçuşlara ne zaman başlıyor?