THY yurt içi ve yurt dışı uçuşlara ne zaman başlıyor?

Tüm dünyayı kasıp kavuran COVID-19 virüsü nedeniyle Türkiye’deki havayolu firmaları iç hat ve dış hat seferlerini ikinci bir emre kadar durdurdu. Bunlardan biri olan THY de uçuşlarına tekrardan ne zaman başlayacak? Uçak biletleri satışa çıktı mı? İşte detaylar… 

Daha önce bilet alanlar ya da il dışına çıkmak zorunda olan vatandaşların Nisan ayından beri en merak ettiği konulardan biri uçuşların tekrardan ne zaman normale döneceği sorusuydu… Biz de merak edenler için uçuşların başlayacağı tarihleri sürekli takip halinde kaldık. İşte Türk Hava Yolları’nın (THY) yurt içi ve yurt dışı uçuş tarihleri:

28 Mayıs’ta gerçekleşen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seyahat yasaklarının kaldırıldığını duyurmasıyla birlikte THY’de önceden 4 Haziran olarak açıkladığı yurt içi uçuş tarihini yeniden güncelleyerek 1 Haziran olarak duyurmuştu. 1 Haziran’da yurt içinde 5 noktaya yönelik sefer gerçekleştiren THY; İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Trabzon’a uçuş düzenlemişti. Detayları güncel olarak 30 Mayıs tarihinde yayınladığımız “THY 1 Haziran’da 5 noktaya uçmaya başlayacak” başlıklı haberimizden öğrenebilirsiniz.

4 HAZİRAN’DA…

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, 2 Haziran tarihinde twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Açıklamasında “4 Haziran’dan itibaren: TK olarak İstanbul’dan 34 Anadolu iline; Anadolujet olarak: Ankara’dan 15 ile; Sabiha Gökçen’den 14 ile iç hat seferlerimiz yapılacaktır” dedi. Detaylar için bkz: THY’den iç hat seferleri ile ilgili açıklama

Yurt dışı seferler için ise yine önceden şirket tarafından belirtilen 10 Haziran tarihi, 2 Haziran’da duyurulan yeni bir açıklama ile 18 Haziran’da başlayacağı belirtildi. Detaylar için bkz: THY’nin yurt dışı uçuşları için tarih belli oldu Ancak bu noktada dış hat uçuşlarıyla ilgili olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Buna göre 10 Haziran’dan itibaren kademeli olarak 40 ülkeye uçak seferleri yeniden başlayacak. Detaylar için bkz: Bakan açıkladı: İlk yurt dışı uçuşları hangi ülkelere gerçekleşecek?

THY’NİN HAZİRAN AYI GÜNCEL YURT İÇİ – YURT DIŞI UÇUŞ PLANI

Her geçen gün uçuş planları ile ilgili yeni açıklamalar yayınlayan THY, 12 Haziran’da Haziran ayında yapılması planlanan yurt dışı ve yurt içi uçuşları için güncel uçuş planını açıkladı. Detayları öğrenmek için tıklayın: THY güncel uçuş planını açıkladı

Haber önerileri:

Yine bu konuda hazırladığımız Pegasus Hava Yolları’nın uçuş tarihlerini öğrenmek için bkz: Pegasus yurt içi ve yurt dışı uçuşlara ne zaman başlıyor?


NELER OLMUŞTU?

Yeni koronavirüs (COVID-19) küresel salgını sebebiyle, resmi otoritelerce alınan kararlar ve önlemler doğrultusunda THY, geçmiş tarihlerde tüm dış hat uçuşlarını 20 Mayıs 2020 tarihine kadar, tüm iç hat uçuşlarını ise önce 20 Nisan, sonra 1 Mayıs 2020 tarihine kadar durdurduğunu duyurmuştu.

Ardından 28 Nisan tarihinde yeni bir açıklama yayınlayarak tüm dış hat ve iç hat uçuşlarını 28 Mayıs 2020 tarihine kadar durdurmuştu. THY, covid-19 gelişmeleri nedeniyle uçuşlarını böylece tam 4 kez güncelledi.

THY, 6 Mayıs itibariyle de Haziran, Temmuz ve Ağustos ayını kapsayan yeni bir uçuş planlama taslağı hazırladığını duyurdu. Detayları öğrenmek için bkz: İşte THY’nin normalleşme uçuş takvimi

UÇUŞ TARİHLERİNİ 5. KEZ GÜNCELLEDİ

İŞTE YENİ TARİHLER: İÇ HAT 4 HAZİRAN – DIŞ HAT 10 HAZİRAN

THY’nin Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı, 20 Mayıs günü 5. kez güncellenen uçuş tarihleri olarak iç hat seferlerinin 4 Haziran’da dış hat seferlerinin de 10 Haziran’da başlayacağını duyurdu.

THY’nin iptal edilen seferler, seyahat kısıtlamaları ve iptal olmamış seferler için sunduğu esnek değişiklik hakları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için THY: COVID-19 salgını hakkında bilgilendirme linkine tıklayabilirsiniz.

İLKER AYCI THY’NİN GELECEK PLANLARINI AÇIKLADI

Salgın sonrası yeni dönemi Habertürk yazarı Nagehan Alçı’ya anlatan THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı, şirketin gelecek planlarını, ilk dış hat uçuşlarını, bilet fiyatlarını ve uçak içinde alınacak tedbirleri açıkladı. Detaylar için bkz: THY’nin ilk etapta hangi ülkelere uçacağını açıkladı


TG NOTU: Görünen o ki yeni tip coronavirus COVID-19’un etkisi, hepimizin içini rahatlatacak derecede azalıncaya kadar normalleşme süreci ileri tarihlere ötelenip duracak. Bu noktada bu günleri evlerinden, sevdiklerinden uzakta geçirenler, geçirmek zorunda kalanlar için ne kadar zor olsa da, sürekli mağduriyet yaşamamaları adına biraz daha beklemeleri çok daha iyi görünüyor.

HABER ÖNERİLERİ


SHGM tarafından yayınlanan tüm ülkelere getirilen uçuş kısıtları: