TÜRSAB’dan paket tur ücret iadelerine ilişkin önemli açıklama…

TÜRSAB, Paket Tur Yönetmeliği’nde yapılan yeni düzenlemeye ilişkin bir açıklama yayımladı. İşte o açıklama…

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Ticaret Bakanlığı tarafından paket tur ücret iadelerine ilişkin yapılan düzenlemeler hakkında bir açıklama yayımladı.

TÜRSAB tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada “İlgili düzenlemelerin seyahat acentalarının maruz kaldığı haksızlığı kısmen de olsa gidereceğini ve iyi bir başlangıç olduğu; bunun yanı sıra daha kapsamlı kalıcı çözümler için acentaların taleplerinin değerlendirilmesi hususundaki hassasiyetin devam edeceğine inanıldığı” belirtildi.

PAKET TUR BEDELİNİN TAMAMINI İÇEREN TEK BİR UYGULAMA TALEBİ

Açıklama kapsamında; Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan bu değişikliğin “hava taşımacılığına ilişkin tutarlar dışında kalan ödemelerle ilgili düzenlemelerin mevcut durumu tekrar etmekten ileri gitmediğine; bu konudaki sıkıntıların giderilebilmesi ve karışıklığa yer verilmemesi için paket tur bedelinin tamamını içeren tek bir uygulama şeklindeki bir düzenlemenin yerinde olacağına” dikkat çekildi.

—O—

TÜRSAB tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

TÜRSAB’ın, Covid-19 ile ortaya çıkan gerçekler karşısında, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen turizm tüketicileri ile ilgili düzenlemelerde yer alan ve gayrı adil sonuçlar doğuran yönetmelik hükümlerinin değiştirilmesi talebinin kısmen de olsa karşılanması memnuniyet vericidir.

Özellikle hava taşımacılığı hizmeti içeren paket turlarda, hava taşıma bedelleri ile ilgili yapılan düzenleme yerindedir. Böylece Sivil Havacılık mevzuatındaki düzenleme ile uyum sağlanmıştır. Ancak; gerek yapılan değişikliğin tüketici bilgilendirme ve seçimlilik hakkı kullanımını kayıt altına alma yükünü seyahat acentalarına yüklemesi ve bunun operasyonel olarak zorluğu; gerekse uçak bileti kavramı ile charter uçuşlardaki durumun açık olarak düzenlememesi nedeniyle uygulamada yeni karışıklıklara yol açacağı düşünülmektedir.

Dileğimiz ve talebimiz; Bakanlığın bu konuda gereken ek düzenlemeyle durumu açıklığa kavuşturmasıdır.

Öte yandan; hava taşımacılığına ilişkin tutarlar dışında kalan ödemelerle ilgili düzenleme mevcut durumu tekrar etmekten ileri gitmemektedir. Bu konudaki sıkıntıların giderilebilmesi ve karışıklığa yer verilmemesi için paket tur bedelinin tamamını içeren tek bir uygulama şeklindeki bir düzenleme yerinde olacaktır.

Ancak; yine de turizmde tüketici haklarının, soyut bir kavram olarak zamanın üründeki rolü nedeniyle diğer sektörleri kapsayan kanundan ayrı, turizm otoritesi olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenmesi konusundaki görüş ve talebimiz sürmektedir. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, mevcut durumu 1983 yılından bu yana değişmemiş “Turizm İşletmelerinin Bakanlıkla, Birbirleriyle ve Müşterileriyle İlişkileri Hakkında Yönetmelik” üzerinde yapacağı değişiklikle bu hususları da bütüncül olarak düzenlemelidir.

T.C. Ticaret Bakanlığı’nın seyahat acentalarının maruz kaldığı haksızlığı kısmen de olsa giderecek adımını iyi bir başlangıç olarak değerlendiriyor, konuya olan yaklaşımına ilişkin Ticaret Bakanımıza teşekkür ediyor, kalıcı çözümler için taleplerimizin değerlendirilmesi hususundaki hassasiyetin devam edeceğine inanıyoruz.

Saygılarımızla

Acentaların beklediği düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı