Berlin’de büyük turizm eylemi

Last Updated on 27 Mayıs 2020 by Yaşar Çelik

Almanya’daki acentaların, koronavirüs nedeniyle karşı karşıya oldukları ekonomik zorlukların boyutlarına dikkat çekmek ve taleplerini ilgili makamlara daha etkili bir şekilde duyurmak amacıyla düzenledikleri gösterilerin başkent Berlin ayağı gerçekleştirildi. Türk kökenli acentaların da yer aldığı gösteriye ülkenin dört bir yanından bine yakın turizmci katıldı.

Almanya’da büyük ölçekli firmalara yüksek meblağda yardımlar yapılırken; orta ve küçük ölçekli turizm işletmelerine verilen desteklerin azlığına dikkat çekmek amacıyla yapılan gösteriler, geçen ay başlamış, eş zamanlı olarak birçok şehrin ana meydanlarında sosyal mesafe kurallarına uyarak gerçekleştirilmişti.

Berlin’de bugün gerçekleşen, bine yakın turizmcinin katıldığı ve gökyüzüne balonların bırakıldığı gösteriye, Yeşiller Partisi’nden milletvekili Markus Tressel de katılarak destek verdi. Tressel turizme hızlı mali destek için kampanyalar yürütüyor.

 

Markus Tressel

Almanya’da faaliyet gösteren acentalar zor durumda olduklarını, karşı karşıya kaldıkları zararın çok ciddi boyutlarda olduğunu ve ek ekonomik tedbirlerin alınmaması halinde iflasların başlayacağını savunarak, internette çeşitli platformlar üzerinden imza kampanyaları da düzenliyor.

Alman acentalar taleplerinin karşılık bulmaması halinde, önümüzdeki günlerde bu gösteri ve eylemlerine devam edeceklerini de bildiriyor.

Alman acentaların gösterileri ses getirdi