Almanya test tatili için hangi ülkeye turist gönderiyor?

Almanya’da Avrupa Birliği ülkelerine yönelik seyahat yasaklarının bitmesine günler kala hükümetten ilginç bir turizm hamlesi geldi. Alman hükümeti Tui ve Der Tour işbirliğinde ilk etapta seyahat yasaklarını kaldıracağı ülkelere kitlesel turist göndermeden önce ‘koronavirüs test tatilini’ uygulamaya koydu.

Alman basınında yer alan habere göre ilk etapta 6 bin tatilci İspanya’nın en büyük adası olan Mayarkoya’ya ve başka iki adaya daha yollanacak. Pandemi sonrası bu bölgelerin kitlesel turizme hazır olup olmadığını bu tatilcilerden öğrenecek olan Almanya’nın test tatilini geçemeyen ülke ve tesislere tekrardan seyahat yasağı koyup koymayacağı ise henüz belli değil.

Almanya’nın pandemi sürecindeki başarısına rağmen Türkiye’ye yönelik seyahat yasağını kaldırmamasını eleştiren Avrupa Türk Acentacılar Birliği (COOP TRR Int. AG.) de, bu yasağın kalkması için girişimlerini sürdürürken böyle bir haber gelmesini eleştirdi. İspanya’da virüs tehlikesinin en aza inmediğinin bilindiği halde Alman hükümetinin böyle bir karar almasına tepki gösteren COOP TRR’den Fatih Şenel, “Bunu bir çifte standart ve haksızlık olarak görüyoruz” dedi. Şenel, uçuşların yeniden başlaması için mücadelelerinin devam ettiğini de sözlerine ekledi.

COOP TRR, 18 Haziran’dan itibaren Almanya’nın çeşitli kentlerinde Türkiye’ye yönelik yasağın kalkmasını istemek amacıyla eylemler yapacağını duyurmuştu.