COOP TRR’den Almanya ve Türkiye’ye ortak turizm çağrısı

Almanya
Kılıçdaroğlu’nun 'vizesiz Avrupa' vaadine ilişkin Almanya’dan açıklama

Last Updated on 9 Haziran 2020 by Yaşar Çelik

Almanya’dan Türkiye’ye seyahat yasağının kalkması için eylem hazırlığı yapan COOP TRR, Türkiye’den de uçuş şartlarına dair tüm detayları acilen duyurmasını talep ediyor. Almanya’da yaşayan sayıları 3,5 milyonu bulan Türk kökenli vatandaşlara dikkat çeken COOP TRR, her iki ülke hükümetlerine de bir an önce uzlaşma çağrısı yapıyor.

Almanya ve Türkiye arasında seyahatlerin yeniden başlaması için çağrıda bulunan Avrupa Türk Acentacılar Birliği (COOP TRR Int. AG.), her iki ülke hükümetini seyahat şartları konusunda bir an önce uzlaşmaya davet ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm, Dışişleri ve Ulaştırma Bakanlıkları ile Almanya Dışişleri Bakanlığı’na açık bir mektup yazan COOP TRR, hangi şartlarda seyahatlerin gerçekleşeceğine dair tüm detayların da resmi olarak duyurulmasını istiyor.

Almanya’nın 15 Haziran’dan itibaren 29 Avrupa ülkesine uçuşlara izin vereceğini, ancak Türkiye’nin bu ülkeler arasında bulunmamasına anlam veremediklerini söyleyen COOP TRR, Türk tarafının da hangi hazırlıkları yaptığını net olarak bilmediklerini ifade ediyor. Uçuşların başlaması halinde bile Almanya’dan Türkiye’ye giden yolcuların hangi prosedürlerden geçeceğini, karantina koşullarının olup olmayacağını bilmediklerini ifade eden Sefer, “Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) resmi internet sitesinde Türkiye’nin halen 4 Mayıs tarihine ait COVİD 19 bilgileri ve uçuş önlemleri yer almaktadır” dedi.

Cumhur Sefer

ACENTELERE SORU YAĞMURU VAR

Almanya merkezli Türk kökenli acenteler olarak her gün yeni sorularla karşılaştıklarını, Türkiye’ye gidecek yolcuların ne yapması gerektiğine dair kesin detayları bilmedikleri için cevaplayamadıklarını belirten Sefer, turizm sezonunun başlaması için başta konaklama tesisleri olmak üzere tatil beldelerinde yapılan hazırlıklar hakkında düzenlemeler olduğunu ama diğer detayların halen netlik kazanmadığını kaydetti. Sefer, “Örneğin Türkiye’ye yurt dışından gelenler için halen 14 günlük karantina uygulaması devam ediyor mu? Şartlar neler? Türkiye’de 65 yaş üstü ve 18 yaş altı için uygulanan kısıtlamaların yurt dışından gelenler için de geçerli olup olmayacağını bilmiyoruz. Tüm bu sorular hemen her gün bizlere sıklıkla geliyor. Üye acentelerimize soru yağmuru var” diye konuştu.

Türkiye ve Almanya arasında turizm ilişkilerinin yanı sıra, önemli bir başka konu olan Almanya’da yaşayan ve sayıları 3,5 milyonu bulan Türk kökenli vatandaşlara dikkat çeken Sefer, bu kesim için seyahat özgürlüğünün hayati önem taşıdığını kaydetti. Sefer, bunun Almanya’dan Türkiye’ye uçuş izni için özel bir sebep olduğunu da vurguladı.

İLK EYLEM İÇİN TARİH BELLİ

COOP TRR olarak Almanya’dan, diğer ülkelere gösterdiği hassasiyeti COVID 19 ile başarıyla mücadele eden Türkiye’ye de göstermesini talep eden, “Eşit muamele bizim de hakkımız!” diyen Sefer, Türkiye’deki ilgili bakanlıklara da “Uçuş şartlarını açıklayın” çağrısı yaptı.

Sefer, Almanya’dan seyahat izni çıkmaması halinde daha önce açıkladıkları gibi ülkenin değişik kentlerinde protesto gösterileri yapacaklarını hatırlatarak, ilk eylem için beş şehirde eş zamanlı bir gösteri planladıklarını bildirdi. Sefer, ilk gösterilerinin tarihini de 18 Haziran olarak açıkladı.

COOP TRR’nin her iki ülke hükümetine de gönderdiği mektup şöyle:

“Avrupa Türk Acentacılar Birliği (COOP TRR Int. AG.) olarak, Almanya ve Türkiye hükümetlerini her iki ülke arasında seyahatlerin yeniden başlaması için görüşmeleri hızlandırmaya ve acilen uzlaşmaya davet ediyoruz.

Almanya’nın 15 Haziran’dan itibaren Avrupa Birliği sınırları içerisindeki 29 ülkeye yönelik seyahat yasağını kaldırmasından memnuniyet duyuyoruz. Ancak, Alman turistler için çok popüler bir tatil destinasyonu olan Türkiye’ye yönelik seyahat yasağının devam etmesi konusunda bir anlayış eksikliği olduğunu düşünüyoruz. Koronavirüs salgını süreci yönetimi ve sonuçları konusunda Türkiye’nin Fransa, İtalya ve İspanya’ya göre daha iyi durumda olduğu ortadayken bu ülkelere seyahat yasağının kalkıp, Türkiye’ninkinin devam etmesini anlamakta güçlük çekiyoruz. Almanya’dan, diğer ülkelere gösterdiği hassasiyeti göstermesini talep ediyor, “Eşit muamele bizim de hakkımız!” diyoruz.

Almanya’dan Türkiye’ye seyahat yasağının kalkması sadece Alman turistler için önemli değildir, Almanya’da yaşayan ve sayıları 3,5 milyonu bulan Türk kökenli vatandaşlar için de hayati önem taşımaktadır. Düzenli olarak Türkiye’ye uçan Avrupalı Türkler, ailelerini ziyaret etmektedir; bu açıdan seyahat özgürlüğü en temel ihtiyaçlardan biridir.

Ayrıca uçuş yasağının devam etmesi Almanya’da faaliyet gösteren, sayıları binin üzerindeki, pandemi nedeniyle zaten zor durumda olan Türk kökenli seyahat acentelerininin yaşadığı krizi daha da belirsiz hale getirmektedir. Hem Türkiye’ye yoğun satış yapan acenteler, hem de tur operatörleri uçuş yasaklarının kalkmasını dört gözle beklemektedir, uçuşlar açılır açılmaz herkes derin bir nefes alacaktır.

Öte yandan COOP TRR Int. AG. olarak, Türkiye’ye uçuşların yeniden başlaması halinde hangi koşullarda gerçekleşeceği, Almanya’dan gelenlerin hangi prosedürlere tabi tutulacağına dair sorular alıyoruz. Bu konuda Türkiye’den resmi bir açıklama henüz yapılmadığı için cevap vermekte zorlanıyoruz. Tatil beldelerinde başta konaklama tesisleri olmak üzere yapılan hazırlıklar hakkında düzenlemeler olduğunu duyuyor ve takip ediyoruz ama örneğin yurt dışı girişlerinde halen karantina uygulaması devam ediyor mu? Şartlar neler?” net olarak bilmiyoruz. Türkiye’de 65 yaş üstü ve 18 yaş altı için uygulanan kısıtlamaların yurt dışından gelen turistler için de geçerli olup olmayacağını da bilmiyoruz. Tüm bu sorular hemen her gün bizlere sıklıkla geliyor. Üye acentelerimiz soru yağmuruna maruz kalıyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) resmi internet sitesinde Türkiye’nin halen 4 Mayıs tarihine ait COVİD 19 bilgileri ve uçuş önlemleri yer almaktadır. Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri ve Ulaştırma Bakanlıkları’nın bu önemli ayrıntıları bir an önce açıklamasını bekliyoruz.

Yaz tatili için önümüzde kısıtlı bir süre varken, dileğimiz her iki ülke hükümetinin acilen uzlaşması ve bu sorunun 12 Haziran’a kadar çözülmesi yönünde! Eğer yasaklar o tarihe kadar halen devam ederse, daha önce duyurduğumuz gibi, taleplerimizi daha etkili olarak anlatmak için harekete geçeceğiz. Seyahat izni hakkımızı almak için Almanya’nın öncelikle beş şehrinde yürüyüşler ve protestolar yapıp, sosyal medya hesaplarımız üzerinden kampanyalar düzenleyeceğiz. Bunun için ilk tarih olarak 18 Haziran’ı belirledik. COOP TRR Int. AG. üyeleriyle birlikte protestolar için tüm hazırlıkları yapmış durumdayız.”

Almanya’da turizm eylemi hazırlığı