İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın açılış tarihi belli oldu

Saatte 120/km hız ile Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olacak İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nda çalışmaların yüzde 71’i tamamlandı.

Korona virüs (Covid-19) salgınına rağmen çalışmalarına hızlı bir şekilde devam edilen metro Hattının Kâğıthane – Havalimanı bölümünün 2021 yılının ikinci çeyreğinde, Gayrettepe -Kağıthane kısmının ise 2021 yılı sonuna doğru tamamlanması planlanıyor.

Projenin toplam uzunluğu 70 kilometre. Bunun 37,5 kilometresi Gayrettepe – Kağıthane – İstanbul Havalimanı arasında, 32 kilometresi ise Halkalı – İstanbul Havalimanı arasında inşa ediliyor.

Gayrettepe – Kağıthane – İstanbul Havalimanı Metro Hattında yapım faaliyetleri 7 Aralık 2016 tarihinde, Havalimanı – Halkalı Metro Hattında ise çalışmalar 7 Mart 2018 tarihinde başladı.

Gayrettepe – Kağıthane- İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nda tünel açma işlemleri bitti. İş genelinde gerçekleşme oranı ise yüzde 71’i buldu. Birçok istasyonda rayların montajına başlandı. İstasyonların yüzde 63’lük betonarme kısımları tamamlandı. Sefer sıklığının 3 dakika olarak planlandığı hatta, maksimum işletme hızı 120 km/saat olup, istasyonlar ve güzergâh, araçların 4’lü veya 8’li diziler halinde işletilmesine imkan tanıyacak şekilde tasarlanarak günlük 600 bin yolcu kapasitesi sağlanması bekleniyor.

Hattın ilk önce daha kısa bir süre test için sürücülü olarak ardından sürücüsüz olarak kullanılması planlanıyor. Gayrettepe – İstanbul Havalimanı mesafesi 35 dakika gibi kısa bir sürede kat edilecek. Metro hattı, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp ve Arnavutköy ilçelerin sınırlarından geçerken, şehir içi karayolu trafik yükünü önemli oranda azaltacak.

Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metrosunda sona doğru