Almanya’ya güncel giriş koşulları

Koronavirüs pandemisi nedeniyle sıkı seyahat yasaklarıyla gündeme gelen birçok Avrupa ülkesi, normalleşme adımlarıyla birlikte sınırlarını açmaya devam ediyor. Yakın zamanda Türkiye için seyahat uyarısını kaldıran Almanya’nın ülkeye giriş koşulları merak ediliyor. İşte Almanya’ya giriş şartları…

Kontrollü normal düzene kademeli olarak geçişin başladığı Haziran ayı ile birlikte vatandaşların gözü kulağı Covid-19 salgının gidişatına bağlı olarak şekillenen seyahat yasaklarındaydı. Başta Avrupa olmak üzere Orta Doğu, Amerika, Asya ve Balkan ülkeleri kapılarını açtı. Yurt dışına çıkmayı dört gözle bekleyenler ise gidecekleri ülkelerin giriş koşullarını araştırmaya başladı. Özellikle Türkiye gurbetçi sayısıyla dikkat çeken Almanya, ülkeye giriş koşullarında bir dizi değişikliğe gitti.

Hava yolu şirketleri de ülkelerin her an değişebilen kararlarını güncel halleriyle yolcuları için resmi internet siteleri üzerinden paylaşıyor. Burada en önemli nokta; birlikte uçacağınız hava yolu şirketinin web sayfasında konuyla ilgili yayınladığı bilgilendirici metinlere dikkat etmeniz.

İşte bu hava yollarından Pegasus Havayolları‘nın ve Türk Hava Yolları‘nın Almanya güncel giriş koşullarının yer aldığı duyuruları şöyle:

PEGASUS HAVAYOLLARI’NIN DUYURUSU

 ALMANYA 

 

Aşağıdaki kriterlere uymayan yolcuların ülkeye girişi kabul edilmemektedir.

 • Almanya’ya seyahat edecek (Almanya vatandaşları dahil) bütün yolcuların Almanya’ya varış itibari ile 0-48 saat içerisinde alınmış negatif PCR testi olması gerekmektedir. PCR test için 0-48 saat hesabı baz alınmalı.

– 8 Ağustos 23:59 tarihi itibaren kesinlikle zorunlu olarak hayata geçecek ve tüm yolculardan PCR Negatif dokümanı istenecektir.

– 2 yaş altı yolculardan test istenmeyecektir.

– Tüm Türkiye havalimanlarından çıkışlarda İstanbul dahil olmak üzere uygulanacaktır.

– Dış hat istasyonlardan gelip Almanya varışlı yolculardan test istenmeyecektir.

– COVID-19 Yetkilendirilmiş Test Hastane ve Laboratuvar Listesi için lütfen tıklayınız.

 • Almanya vatandaşları
 • Almanya tarafından verilen oturum iznine sahip kişiler
 • Avrupa Birliği vatandaşları,
 • Avrupa Birliği oturum/D tipi vize sahipleri,
 • D tipi vizeler için şartlar:

–  AB vatandaşı ile aile birleşimi için düzenlenmiş olması

–  İş amaçlı seyahatlerde bulunacağına dair kanıtları olan yolcular (Örneğin; Sağlık çalışanı, Basın/Medya çalışanı, Askeri personel, gemi personeli, taşımacılık faaliyetinde bulunacak kişiler, diplomatlar, bakım personelleri, gıda endüstrisi personeli, eğer ögrenci ise (üniversiteden orada olması gerektiğine dair sertifika ile)

 • C tipi vize sahibi üçüncü dünya ülkeleri ve Gri/Yeşil (Hizmet/Hususi) Türk pasaportu sahiplerinin aile üyelerinin (sadece anne, baba ve kardeş) acil durumları halinde destekleyici belge (ölüm, düğün ve doğum belgesi vb.) sunmaları koşuluyla;

– Cenaze ve Düğün,

– Çocukları Almanya’da yaşayan ebeveynler,

– Alman vatandaşı eşi ile seyahat eden kişiler,

– Alman vatandaşı çocukları ile seyahat edenler,

 • C tipi vize sahibi üçüncü dünya ülkeleri ve Gri/Yeşil (Hizmet/Hususi) Türk pasaportu sahiplerinin önemli iş sebepleri (satış sözleşmesi veya bakım/onarım gibi) ile seyahatlerinde Almanya’da bulunan şirket tarafından onaylı evrakı olması şartıyla, toplantılara katılım hariç. Haber önerisi: Pasaport ile ilgili merak edilen her şey
 • Turistik veya aile ziyareti amaçlı seyahatlerde Gri veya Yeşil pasaport sahibi kişiler kabul edilmeyecektir.

 • Avusturalya, Gürcistan, Kanada, Yeni Zelanda, Tayland ve Uruguay’da yaşayan yolcular (Türkiye’de daimî ikamet etmeyenler) vize veya oturum ile (vize veya oturum ihtiyaç duyuyorlar ise)
 • Almanya üzerinden transfer uçuş gerçekleştirecek kişiler eğer alternatif rota yok ise,

– ABD devamı olan kişiler ABD oturumuna sahip olmaları halinde seyahat edebilir, ABD vizelerinin hiçbir türü kabul edilmeyecektir,
– Almanya’ya giriş yapacak kişilerin eyalet kurallarına istinaden kendi evlerin de 14 günlük karantina uygulaması kapsamına girmeleri söz konusudur.

 • Hamburg’a (HAM) seyahat edecek yolcular havalimanında biniş kartlarını göstererek ücretsiz COVID-19 testi yaptırabilirler.
 • Karantina şartları; İlgili bağlantı üzerinde yer alan ülkelerden (Yüksek Riskli Ülkeler) gelen yolcular, Almanya Federal Cumhuriyeti’ndeki (genellikle yerel sağlık ofisi- Gesundheitsamt) ikametgahlarında / ikamet yerlerinde yetkili makamla gecikmeden iletişime geçmeli ve ülkeye dönüş yaptığı hakkında bilgi vermelidir. Yerel olarak yetkili halk sağlığı otoritesi bu karantinaya uygulaması hakkında bilgi verecektir. Yerel yetkili halk sağlığı ofisine (Gesundheitsamt) buradan çevrimiçi olarak ulaşabilirsiniz: https://tools.rki.de/plztool/
 • Karantinadan hariç tutulacak kişiler, yalnızca federal devlet (Laender) yasası kapsamında muafiyete tabi olan ve Robert Koch Enstitüsü tarafından belirtilen mevcut kriterlere göre COVID-19 enfeksiyonu belirtisi göstermeyen kişilerdir. Diğer önlemlerin yanı sıra, federal devletler (Laender) yalnızca Federal Almanya Cumhuriyeti’nden geçiş yapan veya tıbbi bir sertifika aracılığıyla koronavirüs SARS-CoV enfeksiyonu için negatif test ettiklerini kanıtlayabilen kişiler için istisnalar sağlamıştır. Ülkeye girmeden önce 48 saat içinde. İlgili test; Avrupa Birliği Üye Devletlerinde veya Robert Koch Institute tarafından listelenen başka bir ülkede yapılan bir test olmalıdır. İlgili Ülkeler: https://www.rki.de/covid-19-tests
 • Daha fazla bilgi için: Lütfen Tıklayınız
 • Geçerli USA oturum kartı sahibi misafirler Almanya üzerinden USA ya seyahat edebilirler.

NOT: Pegasus, İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğruluğunu ve güncelliğini düzenli olarak gözden geçirmektedir. Bununla birlikte COVID-19 önlemleri kapsamında ülkelerin giriş kuralları gerektiğinde ülkelerin resmi merciler tarafında değiştirilebilmektedir. Dolayısıyla seyahatinizi planlarken bu kurallar için resmi kaynakları kontrol etmeniz gerekmektedir. Pegasus Havayolları ile hangi ülkelere uçabilirim linke tıklayarak diğer ülkelerin giriş koşullarını öğrenebilirsiniz.


TÜRK HAVA YOLLARI’NIN ALMANYA DUYURUSU

Son güncelleme 07.08.2020

Türk vatandaşı olan yolcuların girişine izin verilmemektedir.

Aşağıdaki durumlar istisnadır:

 • AET Üye Devletleri ve İsviçre vatandaşları
 • Birleşik Krallık vatandaşları
 • Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda (Cum.), İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre veya Birleşik Krallık’tan gelen yolcular
 • AET Üye Devletleri ve İsviçre vatandaşlarının aile üyeleri
 • Birleşik Krallık vatandaşlarının aile üyeleri
 • AET Üye Devletleri ve İsviçre tarafından verilmiş oturum iznine sahip olan yolcular
 • AET Üye Devletleri ve İsviçre tarafından verilmiş uzun süreli vizeye sahip olan yolcular
 • Avustralya, Kanada, Gürcistan, Yeni Zelanda, Tayland, Tunus ve Uruguay’da ikamet edenler
 • Eğitimlerini Almanya dışında bir yerde tamamlayamayacak öğrenci yolcular

Schengen üyesi olmayan bir devletten gelerek başka bir Schengen üyesi ülkeye giden yolcuların transit geçişine izin verilmez.

 • AET Üye Devletleri ve İsviçre vatandaşları için geçerli değildir.
 • Birleşik Krallık vatandaşları için geçerli değildir.
 • AET Üye Devletleri ve İsviçre vatandaşlarının aile üyeleri için geçerli değildir.
 • Birleşik Krallık vatandaşlarının aile üyeleri için geçerli değildir.
 • AET Üye Devletleri ve İsviçre tarafından verilmiş oturum iznine sahip olan yolcular için geçerli değildir.
 • AET Üye Devletleri ve İsviçre tarafından verilmiş uzun süreli vizeye sahip olan yolcular için geçerli değildir.
 • Avustralya, Kanada, Gürcistan, Yeni Zelanda, Tayland, Tunus ve Uruguay’da ikamet edenler için geçerli değildir.

Yolcular 14 günlük karantinaya tabii olacaktır.

Bu kurallar dışında kalan istisnaları öğrenmek için IATA Travel Centre sayfasını inceleyebilirsiniz.

Almanya’ya seyahat edecek yolcularımızın dikkatine;

8 Ağustos 2020 saat 23:59 itibarıyla, Almanya’ya varış öncesi son 48 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu ibraz etmeyen yolcularımız, uçuşa kabul edilmeyecektir. 2 yaş altı yolcularımız, bu uygulamadan muaf tutulacaktır.

İlgili uygulama, Türkiye çıkışlı Almanya varışlı tüm uçuşlar için geçerlidir.

PCR testi, Sağlık Bakanlığının covid19bilgi.saglik.gov.tr sitesinde yer alan sertifikalı merkezlerde veya test imkanı olan havalimanlarında yaptırılabilecektir.

Bu kapsamda test sonucu uçuşa elverişli olmayan yolcularımız için ücretsiz değişiklik hakkı mevcuttur.

NOT: Türk Hava Yolları ile hangi ülkelere uçabilirim linkine tıklayarak diğer ülkelerin giriş koşullarını öğrenebilirsiniz.


ALMANYA, PARTNERLER İÇİN VİZE ALMA KOŞULLARINI GÜNCELLEDİ

Avrupa genelinde halen turisttik seyahatlere ve turisttik vizelere izin verilmiyor. Fakat Almanya, geçtiğimiz günlerde vize şartlarında evli olmayan çiftlerde yabancı partnerler için bir esneklik tanıdı. Almanya’nın açıkladığı bu yeni kurallar benzer Avrupa ülkeleri içinde geçerli kurallar. İşte partnerler için güncel Almanya vizesi alma koşulları:

Almanya güncel vize alma şartları

 • Almanya’ya seyahat etmek isteyen partnerlerin vize alabilmesi bazı koşullar dahilinde mümkün olabilecek.
 • Uzun süreli bir birlikteliğin ve daha önce en az bir kere Almanya’da görüşmüş olmanın yetkili makamlara belgelerle ispatlanması şart.
 • İlişkinin ispatı için yurt dışında önceden beraber aynı evde ikamet etmiş olunduğuna dair belgeler sunmak mümkün.
 • Almanya’da ikamet eden tarafın yolladığı davetiye, ilişkinin varlığını belirten ortak bir deklarasyon, daha önce birlikte seyahatleri ya da buluşmaları gösteren pasaport pullarının, seyahat dokümanlarının ve uçak biletlerinin sunulması da seyahat iznini almak açısından önem taşıyor.