Ferrante Ferranti’nin fotoğraf sergisi Institut français İstanbul’da

Fransız fotoğrafçı Ferrante Ferranti

Ferrante Ferranti’nin “Yolculuk” adlı fotoğraf sergisi İstanbul’da ziyaretçilerle buluştu.

Fransız fotoğrafçı Ferrante Ferranti’nin “Yolculuk” adlı fotoğraf sergisi 12 Ekim’de Institut français İstanbul’da ziyaretçilerle buluştu. Sergi eş zamanlı olarak Institut français Türkiye’nin Ankara ve İzmir şubelerinde de sergilenecek. Birbirinden farklı eserlerden oluşan üç sergi böylelikle bir bütünü oluşturacak.

1980’de henüz 20 yaşında keşif yolculuklarına başlayan Ferrante Ferranti, köklerinin peşinde ilk önce Sicilya’ya, ardından Yunanistan’a gider. 1981 yılında Mısır gezisinde İslam sanatına ilgi duyan Ferranti fotoğrafçı olmaya karar verir. Aynı yıl, Çanakkale Boğazı ve Altın Boynuz’un, Pamukkale ve Bizans’ın düşlerini kurarak Türkiye’ye gelir. Sinan’ın minareleri, Topkapı köşkü, kervansaray kubbeleri ve Kapadokya fresklerine hayran kalır.1997 yılından itibaren İran’dan başlayarak , Afganistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Özbekistan ile devam eden serüven dolu yolculukları nihayet 2008 yılında doğduğu ülke Cezayir’de tamamlanır.

Akdeniz ülkelerinin tümünü gezen Ferranti her yıl Türkiye’ye geliyor. Keşifleri, arkeolog Jacques des Courtils ile birlikte, eşsiz fakat az bilinen bir dünya.