En hijyenik havayolları açıklandı

İngiltere merkezli havacılık derecelendirme kuruluşu Skytrax; Avrupa’nın En hijyenik ve yolcu için en güvenli havayolu firmalarını açıkladı.

Habertürk havacılık yazarı Güntay Şimşek, İngiltere merkezli havacılık derecelendirme kuruluşu Skytrax’ın; “Avrupa’nın en hijyenik ve yolcu için en güvenli havayolu firmaları”na ilişkin değerlendirmelere, kaleme aldığı köşe yazısında yer verdi.

Buna göre salgın sürecinde Skytrax’a göre Avrupa’nın en hijyenik iki havayolu: British Airways ve Lufthansa. Bu iki hava yolu firması Dünya’da ilk defa hijyen konusunda en güvenli hava yolları kapsamında 5 üzerinden 4 yıldız aldı.

Güntay Şimşek’im kaleme aldığı “En hijyenik havayolları!” başlıklı köşe yazısının öne çıkan kısımları şu şekilde:

NEDEN EN HİJYENİK DEĞİLİZ?

Skytrax, en yüksek 5 yıldız üzerinden değerlendirme yaparak, Kovid-19 güvenlik derecesine göre Avrupa’da British ve Luftansa’ya 4 yıldız vermiş. Şirketler hijyen, güvenlik önlemlerinin etkinliği ve tutarlılığı ile havalimanı ve kabin ortamındaki yolcular için potansiyel riskler açısından değerlendirilmeye tabi tutulmuş.

British Airways’in notu Londra Heatrow Havalimanı Terminal-5 üzerinden, Lufthansa’nın ise Frankfurt Havalimanı Terminal-1 üzerinden değerlendirilmiş. Yani havayolu-havalimanı eşleşmesinden bir sonuç ortaya çıkmış.

Türk Hava Yolları ile İstanbul Havalimanı’nın eşleştiğini tahmin edebilirsiniz. Skytrax’ın salgın döneminde İstanbul Havalimanı’ndaki incelemelerine denk geldim.

Daha önce bu köşede yazdığım üzere THY, bazı tartışmalardan dolayı Skytrax derecelendirmesinden çekilmişti. Bu sebeple eşleşme yaparak mı, yoksa tek başına İstanbul Havalimanı’nı mı incelediler, bilemiyorum. Fakat netice itibariyle Skytrax’ın Kovid-19 sürecinde en hijyenik hava yolları arasında THY yok. Onlar mı ödül vermedi, THY mi alamadı, ayrı mesele…

Öte yandan ülkemizde THY dahil hiçbir hava yolumuz ve havalimanımız şu ana kadar temizlik veya hijyen konusunda öne çıkmış, ödül almış değil. Havacılık sektörümüzün topyekun olarak temizlik ve hijyen konusuna eğilmesi gerekir.

EN HİJYENİK NASIL OLUNUYOR?

Kriterlerle göre hava yollarının dört yıldıza ulaşmak için ultraviyole (UV) sterilizasyonu ve kitlesel dezenfektan teknikleri kullanarak uçaklarında yüksek bir temizlik standardı elde etmesi gerekiyor. Ayrıca daha az temas temini ve geliştirilmiş gıda güvenliği önlemleri ile uçak içi ikram hizmetleri de ele alınıyor.

İlgili hava yolları tarafından yönetilen havalimanı alanlarında, check-in sırasında, uçağa binişte, varışta temassız teknoloji ve sosyal mesafenin uygulanması derecelendirmeye tabi tutuluyor. Denetimlerin bir parçası olarak havalimanı ve uçak kabinindeki yüksek temas yüzeylerindeki bulaşmayı ölçmek için aktif olarak büyüyen mikroorganizmaları hızla ölçen bir süreç olan ATP testi kullanılıyor.

—O—

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.