Turizm ve otelcilik sektörüne atılacak olan mezunlara öneriler-2

Bir önceki makalemde yabancı dil öğrenmenin ve staj esnasında gösterilecek yüksek performansın ne derece önemli olduğuna dair vurgu yapmış, örneklerle yapmış olduğum vurguları desteklemiştim.

Bu makalemde de yeni mezun arkadaşlara önemli gördüğüm önerilerime devam edeceğim.

Konuyla ilgili ilk makaleyi okumak için tıklayın: Turizm ve otelcilik sektörüne atılacak olan mezunlara öneriler-1

• Ofis programlarına hâkim olun

Eğitiminiz esnasında ve mezuniyetinizden hemen sonra iş hayatında size gerekli olacak ofis programlarını öğrenmeniz son derece önemlidir. Word, Excel, PowerPoint programlarını ileri derecede öğrenmeniz kariyeriniz açısından değer taşımaktadır. Bu programlar sayesinde rapor hazırlamak, raporlarınızı şema & grafiklerle destelemek ve sunum yapma imkânına sahip olacaksınız ki, bu da son derece önemlidir. Eğer bahsi geçen programlara çok hâkim değilseniz, mutlaka dışarıdan profesyonel destek alınız. Ofis programlarını çok iyi bilen bir arkadaşınız ile birlikte çalışmak bir alternatiftir. Ayrıca ofis programları üzerine uzmanlaşmış kurslara katılım ise diğer değerli bir imkân olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda internet’ten yardım alarak, programları kendiniz inceleyebilir ve evde devamlı pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

#TGilekeşfet önerisi: Öğrenciler için bir rehber: Turizm ile ilgili meslekler

• İş mülakatlarına kendinizi hazırlayın

Katılacağınız iş mülakatları için kendinizi hazırlamanız diğer önemli bir husustur. Bu konuda işin uzmanları tarafından yazılmış kitapları okumak, internetten konu ile ilgili detaylı araştırma yapmak, verilen örnekleri incelemek başvurabileceğiniz birkaç yöntemden bazılarıdır. Diğer bir önerim ise; mezun olacağınız okulun kariyer departmanında çalışan kariyer uzmanından bu konu ile ilgili yardım almak olacaktır. Kariyer uzmanları konularına hâkim olduklarından dolayı, ön yazı & CV hazırlamanızda ve başvurmak istediğiniz otellerle ilgili yapacakları yönlendirmeler sizler için faydalı olabilir.

#TGilekeşfet önerisi: Turizmi seçenler neden bu meslekten vazgeçemez?

• İş bulma sitelerine üye olun

İşverenler eskisi gibi gazetelerin insan kaynakları eklerine ilan vermemektedirler. Bunun yerine aradıkları pozisyonlar için iş bulma sitelerini tercih etmektedirler. Örnek vermek gerekirse; kariyer.net, yenibiris.com, secret cv bunlardan birkaçıdır. Örnekler çoğaltılabilir. Internet’e sorgulattığınız zaman diğer var olan iş bulma sitelerini de görebilirsiniz. Bu sitelerde doldurmuş olduğunuz CV’nizin güncel olduğundan emin olunuz. Sitelerde yayınlanan iş ilanlarını inceleyerek, iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

#TGilekeşfet önerisi: Turizmde istihdam ve ‘algılanan memnuniyet’

• Ulusal ve enternasyonel head hunter ( Kelle avcısı ) firmalarını araştırın

Türkiye’de veya yurt dışında çalışmak istiyorsanız, iş bulma ve yerleştirme konusunu kendine tam zamanlı iş edinmiş olan bu firmalar, sizin işinize yarayabilir. Bahsi geçen firmaların kalitesini ve popülerliğini iyice araştırdıktan sonra, hazırlamış olduğunuz ön yazı ve güncel CV’nizi ilgili head hunter firmalarına mail ile gönderiniz. Yurt dışı iş arayışınız için İngilizce CV’iniz elinizin altında hazır olmalıdır. Hazırlamış olduğunuz Türkçe ve İngilizce CV’nizi bu aşamada head hunterlara gönderebilirsiniz. Bu firmalar işe yerleştirecekleri kişiler için işverenden komisyon almaktadırlar. Bu yüzden sizin CV’niz ve başvurunuz ile ilgili çalışma yapmaktan kaçınmayacaklardır. Eğer iş tecrübelerinizde bir değişiklik olursa, güncel CV’nizi bu firmalara göndermeyi unutmayın.

• Linkedin’de kendiniz için bir hesap oluşturun

Linkedin iş hayatı için kaliteli bir sitedir. Bu siteden değişik meslekler ile ilgili güncel haber ve gelişmeleri takip etmekle birlikte, aynı zamanda sitede yayınlanan iş ilanlarına erişebilirsiniz. Tercihen güncel İngilizce CV’nizi sitede bulunan profil bölümüne yerleştirin. Belirli periyotlarda siteye giriş yaparak, sektörel gelişmeleri, paylaşımları ve iş ilanlarına göz atın. Unutmayın ki linkedin aracılığı ile işe girenlerin sayısı göz ardı edilemeyecek kadar fazladır.

• Oteller, Catering Firmaları ve Cruise Hatları firmaları ile irtibata geçiniz

Çalışmak istediğiniz kurumu, bölgeyi ve ülkeyi göz önünde bulundurarak, yukarıda belirtmiş olduğum firmaların insan kaynakları departmanları ile irtibata geçebilirsiniz. Burada yapmanız gereken, başvurmak istediğiniz firmanın insan kaynakları sorumlusunun adını & soyadını ve mail adresine ulaşmaktır. Bu bilgileri aldıktan sonra, ilgili kurumun insan kaynakları sorumlusuna ismen hitap edecek şekilde, ön yazınızı ve güncel CV’nizi değerlendirilmek üzere gönderiniz. Eğer başvurduğunuz pozisyon için firmada boş kadro varsa ve de CV’niz insan kaynakları tarafından ön incelemede uygun bulunursa, firma sizinle irtibata geçecektir.

HEPİNİZE İŞ HAYATINIZDA MUTLULUK VE BAŞARILAR DİLERİM.
BOL ŞANSLAR…

Turizm ve otelcilik sektörüne atılacak olan mezunlara öneriler-1