Birçok ülke İngiltere’den seyahatleri yasakladı

@turizmgunlugu
Foto @turizmgunlugu

İngiltere’de yeni bir koronavirüs mutasyonunun tespit edilmesinin ardından, birçok Avrupa ülkesi İngiltere’den seyahatleri yasakladı ya da yasaklamayı değerlendiriyor.

 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca coronavirüsün İngiltere’de mutasyona uğraması sonrası İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika ile uçuşların geçici olarak durdurulduğunu duyurdu.
 • Hollanda uçuşları, Belçika uçuşları ve tren seferlerini yasakladı.
 • İtalya, Fransa ve Almanya’nın da benzer bir adım atacağı bildiriliyor.
 • Yeni mutasyon, Londra ve İngiltere’nin güneydoğusunda hızla yayıldı.
 • İngiltere Başbakanı Borish Johnson dün yaptığı açıklamada, dördüncü aşama önlemleri uygulamaya sokmuş ve Noel tatili döneminde kuralların gevşetilmesi planını iptal etmişi.
 • İngiltere’nin yeni mutasyon duyurusundan saatler sonra, Hollanda hükümeti saatler sonra 1 Ocak’a kadar tüm yolcu uçuşlarının yasaklandığını açıkladı. Hükümet “yeni virüsün Hollanda’ya yayılması riskini mümkün olduğunca minimize etmek için” yasaklandığını bildirdi.
 • Belçika da bu gece yarısından itibaren İngiltere’den tüm uçuş ve trenlerin askıya alındığını duyurdu. Başbakan VRT televizyonuna yaptığı açıklamada, yasağın en az 24 saat geçerli olduğunu ve daha sonra ek önlemler gerekip gerekmediğini değerlendireceklerini söyledi.
 • İtalya da uçuşlara yasak koymayı planlarken, Almanya Sağlık Bakanlığı’ndan bir yetkili, yeni mutasyonun görüldüğü İngiltere ve Güney Afrika’dan uçuş yasağını değerlendirdiklerini belirtti.
 • Yetkili, Alman hükümetinin İngiltere’deki gelişmeleri gözlemlediğini de vurguladı.
 • Fransız haber kanalı BFMTV de, Fransa’nın İngiltere’den uçuşları ve trenleri yasaklamayı değerlendirdiğini ve “Avrupa genelinde bir koordinasyon arayışı içinde olduğunu” belirtirken, “ilerleyen saatlerde bir karar alınacağını” duyurdu.
 • İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez, İspanya’nın AB’nin bu konuda koordineli bir tepki vermesini istediklerini söyledi.
 • İrlanda’da hükümet acil görüşmelere başladı ve Sağlık Bakanı Stephen Donnelly ilerleyen saatlerde bir karar verilmesinin beklendiğini bildird.i
 • Avusturya medyasına göre de hükümet, İngiltere’den uçuşları yasaklamayı planlıyor ve ayrıntılar üzerinde çalışılıyor.

İngiltere’de ortaya çıkan Kovid-19’un yeni bir mutasyonu ülke liderlerine yeni seyahat kısıtlaması kararları almaya zorluyor.

Koronavirüsün (Kovid-19) mutasyon geçirmesinin ardından İsrail, İngiltere, Güney Afrika ve Danimarka’dan gelen yolculara seyahat kısıtlaması kararı aldı.

İsrail kabinesi, yeni bir seyahat yasağı kararı aldı

Koronavirüs (Kovid-19) salgını dünya genelinde hızla yayılmaya devam ederken, İngiltere’de ortaya çıkan Kovid-19’un yeni bir mutasyonu ülke liderlerine yeni seyahat kısıtlaması kararları almaya zorluyor. Kovid-19’un mutasyon geçirmesinin ardından korona virüs gündemi ile toplanan İsrail kabinesi, yeni bir seyahat yasağı kararı aldı.

Haber önerisi:
Türkiye 4 ülkeye yönelik uçuşları durdurdu
Avrupa Birliği seyahat listesini güncelledi
Almanya seyahat uyarısı listesini güncelledi
İkinci dalganın Avrupa turizmine etkisi: Yüzde 17’ye geriledi
Rospotrebnadzor’un açıkladığı riskli ülkeler listesinde Türkiye’de var
Türkiye’den dönenleri karantinaya alacak

Kabine, Güney Afrika, Danimarka ve İngiltere’den gelen yolcuların İsrail’e girişlerini ikinci bir emre kadar yasakladı

Söz konusu 3 ülkeden İsrail’e gelen İsrail vatandaşları ise diğer ülkelerden gelen vatandaşlardan farklı olarak Kovid-19 otellerinde 14 gün karantinaya alınacak.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu kabine toplantısında yaptığı konuşmada, “Derhal tüm dünyayı kapatmalıyız. Sadece iş adamlarının protokole göre uçmasına izin verin ve onlardan geri dönenleri sıkı bir karantina ile sınırlayın. Bu çok büyük bir adım, fakat bir sonuç varsa, buna ulaşmak zor olacak” dedi.

Seyahat yasağının ardından 30’dan fazla İsrail vatandaşı İngiltere’ye geri gönderildi
Alınan seyahat yasağı kararının ardından, İngiltere’den dönen 30’dan fazla İsrail vatandaşı ülkeye kabul edilmedi.

İngiltere’den uçakla Ben-Gurion Havalimanı’na inen 30’dan fazla İsrailli karantinaya girmeyi reddetti.

Nüfus ve Göçmenlik Dairesi, ilk başta İsrail vatandaşlarının ülkeye girişlerine izin verse de yetkililer yolcuların İsrail’e girişini reddetti. Yetkililer, karantinaya girmeyi kabul etmeyen vatandaşların, uçaktaki diğer yolcularla beraber İngiltere’ye geri gönderdi.

Hollanda İngiltere’den gelen uçuşları geçici bir süreliğine yasaklama kararı aldı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Covid-19’un mutasyona uğrayarak oluşan yeni bir virüs türünün yüzde 70 daha etkili olduğunu açıklamasının ardından, Hollanda bu ülkeden gelen uçuşları geçici bir süreliğine yasaklama kararı aldı.

Şimdilik 1 Ocak 2021 tarihine kadar uçuşların yasakladı

Amsterdam hükümeti iki ülke arası seyahat sıklığı sebebiyle İngiltere’deki koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, 1 Ocak 2021 tarihine kadar uçuşların yasaklanacağını açıkladı.

Tren, otobüs ve özel araçlarıyla gelenler içinde ek tedbirler alınacak

Hollandalı yetkililer İngiltere’den tren, otobüs ve özel araçlarıyla gelebilecek olası yolcular için de ek önlem alınacağını duyurdu.

Yeni koronavirüs türü ek önlemler getirdi

Amsterdam hükümeti ayrıca, İngiltere’de açıklanan yeni koronavirüs türünün Hollanda’da aralık ayı başında tespit edilen ve olağan dışı belirtiler ve özellikler gösteren Covid-19 vakalarıyla benzer özellik taşıdığını kaydetti.

Hollanda’da Covid-19 vakaları aralıkta zirve yaptı

17 milyon nüfusa sahip Hollanda’da bugüne kadar 680 bine yakın koronavirüs vakası görülürken, salgın sebebiyle yaklaşık 11 bin kişi hayatını kaybetti. Hollanda’da ekim ayında günlük Covid-19 vakaları hızla artış gösterirken, aralık ayının son haftalarında 10 binin üzerine çıkarak tepe noktasına ulaştı. Ülkede son birkaç gündür 50-100 arası salgın kaynaklı can kayıpları yaşanıyor.

Koronavirüs önlemlerini sıkılaştırdı