Rusya’nın turizmdeki kaybı belli oldu

Moskova'da bulunan Saint Vasil Katedrali

Rusya’nın turizm sektöründeki 2020 yılı gelir kaybı Rosturizm tarafından açıklandı.

Rus turizm sektörünün 2020 yılı gelir kaybı açıklandı. Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) gelir kaybının 2 trilyon 100 milyar ruble olduğunu bildirdi.

GEÇEN YILA ORANLA YÜZDE 60 GERİLEME

Rosturizm tarafından yapılan açıklamada “Bu yıl, genel düşüş yüzde 60 veya 2 trilyon 100 milyar ruble’den fazla olmayacak. Krizin boyutu, ayrıca iç ve dış turizmin neredeyse tamamen yokluğu göz önüne alındığında, düşüş daha büyük olabilirdi. Ancak iç turizm ve talebi canlandırmaya yönelik tedbirler nedeniyle, endüstrinin toplam hacmini ciddi şekilde desteklemek ve 1 trilyon 600 milyar rubleye geri döndürmek mümkün oldu” denildi.

RUSYA, G20’DE ÜÇÜNCÜ

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) iç turizm hacmindeki toparlanma açısından G20 Ülkeleri arasında Rusya üçüncü sırada yer alırken, Rus turizm sektörünün 2020 sonu itibarıyla hacminin geçen yıla göre yüzde 60 azalacağını belirtti.

BİRİNCİ İTALYA, İKİNCİ FRANSA

Gazetemru.com’un aktardığı habere göre, turizm sektörünün hacminin yüzde 80 veya daha fazla azaldığı diğer G20 Ülkeleri’nden farklı olarak Rusya, iç turizmin canlanma oranı açısından İtalya ve Fransa’dan sonra G20 ülkeleri arasında ilk üçe girdi.

İÇ TURİZM YÜZDE 40 GERİLEDİ

Rosturizm bu yıl sonu itibarıyla iç turizm hacminin 2019 yılına göre yüzde 40 azaldığına dikkat çekti.

Aynı zamanda, artan talep nedeniyle tatil köyleri ve doğal alanlar, geçen yılki gelir seviyesinin yalnızca yüzde 10-15’ini kaybetti. Turizm endüstrisi en çok zararı, seyahat endüstrisinin iş etkinliklerine, seyahate, forumlara ve sergilere bağlı olduğu büyük şehirlerde gördü.