Rus turist Türkiye’den vazgeçmiyor

Coronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de alınan yılbaşı kutlamalarıyla ilgili kısıtlama kararları Rusya’da nasıl yankı buldu? İptaller var mı? Bu soruya Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST) Basın Sekreteri Irina Turina yanıt verdi.

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST) Basın Sekreteri Irina Turina, Türk hükümeti tarafından alınan eğlence iptaline ve diğer kısıtlamalara rağmen Rusların yeni yıl tatili için Türkiye turlarından vazgeçmediklerini bildirdi.

“ARTIK CORONAVİRÜS HER YERDE SORUN”

Turina, “Bu kısıtlamalar, rezervasyonların reddedilmesine neden olmadı. Ruslar yaptıkları rezervasyonları koruyor, hatta rezervasyon yaptırmaya devam ediyorlar. Özellikle Antalya, İstanbul ve Türkiye’nin kayak merkezleri talep görüyor. Artık coronavirüs her yerde sorun. Rusya’daki tatil bölgeleri dahil olmak üzere her yerde kısıtlamaların uygulandığını herkes biliyor ve anlayışla karşılıyor” dedi.

Turina’ya göre 10 Ocak’a kadar uzayan resmi tatil döneminde Ruslar özellikle Antalya’ya sakin, telaşsız, temiz havada yürüyüş içeren, güneşli, havuzlu tatil ve mükemmel yemekler için gidiyor.

Rus turistlerin yüzde 85’i 5 yıldızlı oteli tercih ederken, rezervasyonların yaklaşık yüzde 70’i 28 Aralık – 7 Ocak dönemini kapsıyor.

2020’nin 11 ayında 1.4 milyon Rus turist Antalya’yı ziyaret etti. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla sayı yüzde 73.6 azaldı. Toplamda yaklaşık 2 milyon Rus yılın ilk 10 ayında Türkiye’yi ziyaret etti.